Blog Bagalio

RECENZE: Deuter Futura Pro 42

Autor 12.5.2017 Testujeme

Modelová řada Futura Pro 42 je v nabídce německé značky Deuter stabilně již léta. Oblíbený turistický batoh je díky svému objemu ideálním společníkem na víkendové výlety. Mezi turisty je model známý svým zádovým systémem se síťkou. Špičkový je taktéž plovoucí Vari Flex bederní pás.

futurapro42

VýhodyNevýhody
+ flexibilní polstrovaný bederní pás s kapsičkami na zip- vyšší pořizovací cena
+ zipem oddělitelná spodní komora batohu- absence předního plnění
+ pohodlné ergonomicky tvarované ramenní popruhy- v některých situacích prohnutá konstrukce batohu
+ pláštěnka na batoh
+ kompatibilita s vodním rezervoárem

Dokonale propracovaný turistický batoh na kratší přechody i delší poznávací výlety

Konstrukce a použité materiály

Deuter zde vsadil na jednoduché a čisté provedení. Batoh má klasický tvar, který se nejvíc hodí na běžnou turistiku. Futuru lze rozdělit zipem do dvou hlavních komor, přičemž spodní část by měla být využívaná pro spacák, boty či špinavé oblečení. Zbývající prostor pak tvoří hlavní komoru, která nabízí dostatek místa i přes skutečnost, že zádová konstrukce díky zahnutí něco málo místa ubere. Pořád se však člověk pohodlně sbalí na 2–3 dny. Do spodní i hlavní komory se lze dostat zvlášť. První zmíněná část má půlkruhovitý zipový vstup. Zip je robustní a velice pohodlně se s ním manipuluje. Hlavní komora je z horní části uzavřená víkem, pod nímž je standardní vstup se stahovací šňůrkou. Zde je každý prvek opět nejvyšší kvality a není třeba se vůbec obávat, že by člověku zůstalo při zavíraní něco v ruce.

Horní plěníJiž na první dotek je zřejmé, že máme co do činění s velmi kvalitně ušitým batohem. Každý šev je z vnitřní strany chráněný textilní páskou, aby nedocházelo k mechanickému poškození během manipulace s věcmi. Dno batohu je ušité z materiálu Super-Polytex 600. Jedná se o hrubý polyester s polyuretanovým zátěrem. Ostatní části batohu jsou zhotovené z Microrip-Nylon 210. Toto pojmenování nese lehký nylon s ripstopovou tkaninou, opět vybavený PU zátěrem. Všechny zipy jsou YKK a práce s nimi je jednoduchá a rychlá. Žádnou výjimku netvoří ani přezky, kterých je na batohu poměrně dost. Jsou z pevného plastu a jejich funkčnost je bezproblémová.

Síťový zádový systém

Spodní komoraTypický systém tvořený napnutou síťkou, kovovou výztuží a ergonomickými ramenními popruhy patří ke všem objemovým variantám řady Futura. Jelikož je Futura Pro 42 nejobjemnější model této kolekce, Deuter zde rozumně zařadil robustnější ramenní popruhy. Ty jsou nadstandardně polstrované a velkou mírou přispívají k celkové vysoké nosnosti batohu.

Kovovou kostrou rozumějme dvě duralové výztuže ve tvaru luku. Tím u batohu, jak již bylo zmíněno, dochází k prohnutí. Z vlastní zkušenosti musím tento prvek hodnotit negativně. Těžiště batohu se totiž dostává dál od zad a při plném naložení dochází k tlaku výztuže do oblasti beder. Pravděpodobně na to bude mít vliv i postava uživatele, avšak pořád se jedná o jakousi nepříjemnost, kterou člověk například v horách, když má za sebou 30 km v náročném terénu a před sebou dvakrát tolik, nechce řešit.

futuraprozadaNeméně důležitá je i poslední část zádového systému, a to konkrétně bederní pás Vari Flex. Již z názvu je zřejmé, čím by měl tento bederák vynikat. Ano, volně se pohybuje a přizpůsobuje chůzi. Je upevněn k zadní části batohu v jednom středovém bodu a díky tomu se můžeVariflex příčně pohybovat. V praxi to znamená, že se efektivněji a rovnoměrněji rozloží hmotnost batohu na bedra. Robustnost a polstrování zaručí naprostý komfort a pohodlí. Potěšila mě také přítomnost zipových ledvinkových kapsiček na obou stranách bederního pásu. Za chůze se do kapes lehce ukládají drobnosti.

Třídenní přechod Beskyd versus měsíc v Asii

Deuter Futuru Pro jsem používal několik měsíců během různých aktivit. Vybral bych zde dva největší testy, ve kterých batoh obstál velmi solidně. Jako první delší cestu jsem s Deuterem absolvoval poznávací trip v Asii. Jednalo se o cestování ve státech Laos, Kambodža a Thajsko. Batoh jsem měl plně naložený vevnitř i z venku. Výlet trval jeden měsíc a je tedy jasné, že místa nebylo nazbyt. Sbalit jsem musel spacák, karimatku, boty, oblečení, hygienu a nějaké počáteční jídlo. Ač batoh „praskal ve švech“ a na letišti vážil 12,5 kg, vměstnal jsem do něj vše, co bylo potřeba.CAMERA

Ocenil jsem vnitřní zipovou kapsu ve víku, kde lze bezpečně uložit mobil a peněženku. V horkých dnech se dále osvědčily dostatečně velké boční kapsy, do nichž se vejde 1,5l láhev s pitím. Bočními fixačními popruhy se lehce připne karimatka a mikinu na chladnější večery lze utáhnout předními popruhy, které jsou připevněné k víku a primárně se nimi zavírá horní část batohu. Vše ostatní jde dovnitř a člověk může řešit už jen nástrahy asijské kultury.

Komprexní popruhyVíkoDruhý náročný test podstoupila Futura již u nás v Beskydech. Člověk by řekl, že tohle musela být na rozdíl od Asie dopolední procházka. Opak je však pravdou. Třídenní přechod z Pinduly na Ostrý přes několik beskydských vrcholů, s celkovým převýšením cca 3000 m a se spaním pod širákem, byl velice zajímavou zkouškou. Bylo nutné daleko efektivněji přistoupit k balení. Spacák a karimatka měly opět svá klasická místa. Do spodní komory se musel ke spacáku vejít navíc plynový vařič. Do hlavní části putovalo oblečení a mnoho energetických tyčinek. Jelikož počasí není jisté nikde, pro případné deštivé noci jsem sbalil i plachtu, pod kterou by šlo přespat. Konečná nálož opět překročila 12 kg a bylo to znát už druhý den. Jak jsem již výše zmínil, plně naložený batoh díky prohnuté konstrukci způsobil tlak do zad v oblasti beder. Není to nic příjemného a mohu tvrdit, že se jednalo o poměrně zásadní problém. Po tomto přechodu jsem se snažil zjistit, zda má někdo z uživatelů tohoto modelu od Deuteru podobnou zkušenost. Nikdo mi tento negativní dojem nepotvrdil, a já tak vyhodnotil, že jsem se na tom velkou měrou podílel sám svou pravděpodobně nestandardní postavou.

Futura přechod

Závěrečné zhodnocení

Batoh Deuter Futura Pro 42 bych doporučil všem turistům, kteří své výlety plánují na teplejší část roku. Jedná se o skvěle zpracovaný model, u něhož většina uživatelů jistě ocení zádový systém, který dopřeje odvětrané záda po celý výšlap. Díky špičkovým materiálům si může být každý jistý, že mu batoh poslouží řadu let. Dle mého názoru není momentálně na trhu mnoho lepších turistických batohů. Kdo se tedy chystá na víkendový výlet i delší poznávací zájezd, má tímto jasný tip pro volbu toho pravého pomocníka.

Futura Pro

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Podobné příspěvky

Žádné komentáře

    Okomentujte

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..