Blog Bagalio

RECENZE: Deuter Futura 32

Autor 17.10.2016 Testujeme

Batoh Deuter Futura 32 je ztělesněním praktičnosti a pohodlí. Ideální velikost, nespočet kapes a poutek pro všechny nezbytnosti i jeho moderní design zajistí, že jej nebudete chtít sundat. A pokud k tomu přeci jen dojde, díky speciálnímu zádovému systému se vyhnete propocenému oblečení skrz na skrz, a snížíte tak riziko zbytečného prochladnutí na minimum.

Komfortní batoh, který vás nenechá ve štychu

VýhodyNevýhody
+ dobře sedí na zádech- zadní spodní kapsa – špatné rozepínání zipu při postavení batohu
+ spousta kapsiček a oddílů- kapsa na bederním popruhu se špatně rozepíná pravou rukou
+ držáky na všechny nutnosti na hory
+ integrovaná pláštěnka

Před pořízením batohu Deuter Futura 32 jsem používal jeho předchůdce stejné značky, který byl ale o poznání menší. Kvůli fotoaparátu jsem však potřeboval více prostoru, a tak padla volba právě na tento model, konkrétně v modré variantě. Batoh se mnou byl dvakrát v Tatrách, jednou v Dolomitech a na spoustě dalších kratších výletů.

Deuter Futura Deuter Futura

S propracovaným zádovým systémem pocítíte rozdíl

Jeden ze stěžejních komponentů batohu je jeho zádový systém. Deuter na něj klade opravdu velký důraz a já musím uznat, že s patentovaným zádovým systémem Aircomfort FlexLite, skutečně pociťuji rozdíl. Všechny zádové systémy, které jsem doposud používal, neměly tak propracovaný odvod a cirkulaci vzduchu. V porovnání s obyčejnými batohy je výrazný rozdíl také v komfortu nošení. Samozřejmě, že se člověk potí, když sportuje, tomu ani sebelepší zádový systém nepomůže, ale při nasazovaní batohu někde v půli cesty, když už jsem zpocený, je to řádově lepší. Propocené tričko se mi nepřilepí na záda a nemám pocit studených a mokrých zad.

Výrobce si dal záležet také na ramenních popruzích. Líbí se mi, že jdou nastavit dle mých požadavků, netlačí, jsou pěkně měkké a drží tvar. Při delším nošení mě však trochu škrábou na vnější straně, tedy na pažích, které se o popruhy neustále otírají.

Kromě toho je batoh samozřejmě opatřen i hrudním a bederním pásem s praktickou kapsičkou. Bederní pás používám pořád, spolehlivě poslouží jako odlehčení váhy na ramenou. Kapsičku využívám jako úložiště na první pomoc v podobě hroznového cukru nebo na uložení malého šátku či čelenky. Kapsička je šikovná na drobnosti, které chce mít člověk po ruce, aniž by musel sundávat celý batoh. Tím, že je umístěna na pravém popruhu, se špatně otevírá pravou rukou, proto bych uvítal její umístění spíš na levém popruhu, ale nejedná se o problém až tak zásadní.

Organizace prostoru pro náročné

Deuter FuturaNyní se již dostáváme k rozčlenění batohu a organizaci vnitřního prostoru. Batoh se zavírá pomocí horního víka s popruhy opatřenými přezkami. V tomto ohledu není způsobu zapínání co vytknout. Víko je opatřené také šikovnou kapsičkou, kterou používám na různé důležité drobnosti, od dokladů přes kapesníky a toaletní papír až po placatku s alkoholem.

Spokojenost převládá také s vnitřním dělením. To je velmi variabilní, spodní komora je oddělitelná zipem, čehož jsem využíval primárně na oddělení fotoaparátu od ostatních věcí v batohu. Je to dobrý nápad, jak se snadno dostat k věcem na dně batohu, aniž by člověk musel vždy přeskládat celý jeho obsah.

Samozřejmostí jsou boční kapsy, které jsou vyrobeny ze síťoviny. Jsou dostatečně velké, takže i klasické PET lahve o objemu 1,5 litru bez problémů udrží. Gumičky se zatím vůbec nevytahují, je na ně zkrátka spoleh. Do těchto kapsiček často dávám i hůlky – můžu je potom z batohu jednoduše vytáhnout, a to i za pochodu.

Funkční detaily nezklamou

Deuter FuturaDeuter Futura 32 je samozřejmě opatřen spoustou vymožeností, které jsou dnes již u kvalitního turistického batohu standardem. První nezbytností je integrovaná pláštěnka, již jsem měl díky deštivému počasí možnost už několikrát vyzkoušet. Pláštěnka uložené věci spolehlivě ochránila a na batohu pěkně sedí – jednoduše nemám, co bych jí vytknul.

Takřka neustále používám také kompresní popruhy, které jsou umístěny po stranách batohu. Poslouží pro lepší upevnění lahví v již zmíněných síťovaných kapsách i pro zmenšení objemu batohu. Vždy, když něco v batohu hledám, popruhy si rozepnu, vyndám z batohu, co potřebuji a popruhy jej opět stáhnu. Takže když postupně spořádávám naloženou svačinu, batoh mám pak stále lehčí a placatější.

Párkrát jsem vyzkoušel i vnější poutka na uchycení trekkových holí či jiného vybavení a musím říct, že to jde velmi jednoduše. Nicméně, jak jsem již prozradil výše, častěji je dávám do síťky na bocích, neboť je to na vyndávání přeci jen o něco rychlejší.

Co jsem zatím nevyužil, je kapsa na hydrovak. Jednoduše proto, že jej nevlastním.

Ideální společník pro turisty

Batoh Deuter Futura 32 bych doporučil všem milovníkům turistiky, od rekreační až po vysokohorskou. Párkrát jsem s ním zkoušel jet i na kole, ale na delší cykloturistiku je příliš velký. Oproti předchozímu modelu je však nejen prostornější, ale má rozhodně i propracovanější zádový systém a přibyla také možnost rozdělení vnitřního prostoru na dvě části.

Batoh hodnotím velmi kladně, jeho provedení je precizní a barevná kombinace odpovídá mé představě. Drobné detaily jsou opravdu praktické, ale oceňuji i to, že zde není přehršel dalších prvků, které bych shledal jako zbytečné.

Deuter Futura

Jediná výtka, kterou bych k tomuto batohu měl, se týká spodní kapsy, do níž ukládám fotoaparát. Mohla by být více vyztužená, aby se v ní přístroj nepohyboval. Tuto funkci by možná zastaly i nějaké přepážky na suchý zip, které by šly případně odepnout. Další vychytávkou, kterou bych ocenil, by byla malá kapsička na doklady. Ta by měla být hlavně voděodolná – nyní mám při dešti doklady raději v sáčku, aby mi nepromokly.

Autor recenze: Miroslav Doležal

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Podobné příspěvky

Žádné komentáře

    Okomentujte

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..