V prvním díle seriálu Krok za krokem, věnovaném radám pro trekking, jsem vám představil seznam věcí, které se mohou hodit v terénu. Nyní nastal čas podívat se blíže na výběr batohu.
Batoh je vaším společníkem při každém putování, provází vás od prvního kroku až do cílové rovinky. Je podobně důležitý jako boty, případné nepohodlí může totiž vaši cestu proměnit ve zbytečná muka. Bolavá záda a ramena, obtížně přístupný náklad, zbytečná hmotnost navíc, nevyhovující funkce… to jsou jen některé z mnoha indicií špatně zvoleného batohu. Lze tomu však snadno předejít, a to několika jednoduchými otázkami, které je dobré si před volbou batohu na trek či túru položit.
1) Jak velký?
První, co je třeba při volbě turistického batohu zvážit, je jeho objem. Velikost batohu je velmi individuální záležitostí, protože je každý zvyklý brát s sebou jiné množství věcí. Také záleží na tom, zda budete v průběhu pochodu moci doplňovat jídlo a vodu. Proto vám mohu dát jenom velmi přibližná doporučení:
- Batoh do 20 litrů je vhodný na kratší aktivity, sport a procházky.
- Rozmezí 20 až 30 litrů dobře poslouží pro jednodenní výlety.
- Objem mezi 30 a 40 litry je dobrou volbou pro všechny, kdo potřebují na kratší cestě více věcí, nebo vyráží na delší cestu nalehko.
- Batoh od 40 do 60 litrů najde své uplatnění na kratším treku (několik dní).
- Batoh nad 60 litrů se hodí na delší výpravy (více než týden).
Pokud máte doma více batohů, nejjednodušší cestou je samozřejmě zkusit naplnit menší, a pokud nebude stačit, sáhnout po věštím. Pokud se však batoh teprve chystáte kupovat a nejste si jistí objemem, doporučuji vzít všechny věci, které na treku budete využívat, naskládat je do igelitového pytle o určitém objemu a podle toho se při nákupu orientovat. Počítejte však raději s rezervou, protože skládat věci do batohu je obtížnější, než do prázdného a poddajného pytle.
A jestliže si nejprve potřebujete udělat jasno, které věci budete na treku potřebovat, inspirujte se v předchozím díle tohoto seriálu.
2) Jaký zádový systém?
Další otázka se týká způsobu, jakým bude batoh sedět na vašich zádech. Každý výrobce vyvinul pro své batohy jiné typy zádových systémů, takže nelze problematiku zevšeobecnit. Je však možné najít určité analogie. V prvé řadě lze zádové systémy rozlišit podle výškové nastavitelnosti na:
Nastavitelný zádový systém
S pomocí suchých zipů, poutek nebo jiného mechanismu lze obvykle nastavit vzdálenost mezi bederním pásem a ramenními popruhy, čímž batoh přizpůsobíte výšce postavy (resp. délce zad). Tyto batohy jsou vhodnější pro nízké, či naopak vysoké postavy. Jeden batoh může také využívat více různě vysokých osob.
Nastavitelným systémem je vybavena většina velkých batohů. Naleznete jej například u Deuter Aircontact 45+10.
Fixní zádový systém
Vzdálenost mezi bederním pásem a ramenními popruhy je v tomto případě neměnná a musí přesně odpovídat výšce postavy. Fixní zádový systém je však o něco stabilnější a pevnější, protože ramenní popruhy jsou k batohu přišity, a nemůže tedy docházet k žádnému nežádoucímu pohybu.
Tento typ zádového systému má například Lowe Alpine AirZone Trail Camino 37:42. Zde obzvláště platí doporučení si batoh před koupí vyzkoušet. Pokud vám však bude sedět, může v praxi fungovat lépe než batoh s nastavitelným zádovým systémem.
Další možné rozlišení je založené na způsobu, jakým je vyřešen kontakt batohu a zad:
Polstrování
Místa, která představují styčnou plochu mezi zády a batohem, jsou polstrovaná. Polstrování je obvykle perforované pro lepší odvětrávání a schnutí, hlavní ventilace je však dosaženo tím, že se batoh dotýká zad pouze v některých místech (obvykle bedra a lopatky).
Tento typ zádového systému můžete vidět například u krosny Lowe Alpine AirZone Trail Duo 32.
Síťová přepážka
Záda se nedotýkají přímo batohu, ale pružné síťky, která je upnutá při spodní a horní hraně batohu. Mezi batohem a sítí se tak nachází prázdný prostor, kterým může proudit vzduch. Tento typ zádového systému je nejlépe odvětraný (záda se dotýkají minimální plochy), ne každému však sedne (některé typy postav může uchycení síťky tlačit do beder), což zjistíte jedině vyzkoušením.
Dobrým příkladem batohu se síťovou přepážkou je například Rab Aeon 35 Anthracite nebo Lowe Alpine AirZone Trek 40.
Zkoušení batohu
Ať už si zvolíte jakýkoliv zádový systém, hlavní je, abyste se v něm cítili pohodlně. Batoh si proto před koupí důkladně vyzkoušejte. Řiďte se přitom následujícími tipy:
- Batoh je vždy třeba zkoušet naplněný nákladem v podobné hmotnosti, jakou na treku ponesete. Jedině takto poznáte, zda vás něco netlačí. Na našich prodejně vám rádi zapůjčíme zátěže a poradíme se správným nastavením zádového systému i popruhů.
- Batoh je třeba mít nějakou dobu na zádech. Doporučuji také se v batohu chvíli pohybovat – vyzkoušet různé druhy pohybu, které budete na túře využívat (chůze, lezení, práce s holemi atd.).
- Vyzkoušejte různé modely od různých značek. Každý výrobce vytváří své batohy na určitý typ postavy a často se stává, že někomu jedna značka skvěle sedne, zatímco jiná ne.
- Pokud máte útlou postavu, doporučuji vyzkoušet zúžené či dámské verze batohů, označené například SL (Deuter), ND (Lowe Alpine, Rab), nebo Women.
- Pro vysoké postavy existují batohy s prodlouženými zády (označené například EL u Deuter). Samozřejmě můžete sáhnout po batozích s nastavitelným zádovým systémem zmíněným výše.
3) Co by měl batoh umět?
Na třetím místě přichází výběr různých vlastností batohu. Oceníte spíše jednokomorový batoh, kde máte vše pohromadě, nebo dvě komory, které lze spojit rozepnutím zipové přepážky? Využijete kromě horního, popřípadě spodního vstupu i vstup přední, který vám umožní dostat se k věcem uloženým v prostřední části batohu? Chcete, aby byl batoh nadstavitelný (můžete jej navýšit o dodatečný objem)? Máte raději přístup skrze zip, nebo klopu s přezkami?
Budou se vám hodit postranní kapsy, popřípadě síťované kapsy na láhev, a pokud ano, jak velké? Uvítáte vnější úchytky a poutka na trekové hole, cepín, či dodatečné vybavení, jako je např. karimatka? Budou se vám hodit boční kompresní popruhy pro stažení batohu, když nebude zcela naplněn? Má batoh mít v základní výbavě pláštěnku? A co integrovaná píšťalka, třeba na hrudním popruhu? To jsou jen některé z mnoha otázek, které vám mohou při výběru batohu pomoci.
Nezapomeňme však ještě na jedno důležité hledisko: batoh by se vám měl líbit. Nejde jen o vzhled, ale celkově o to, abyste si s batohem „dobře rozuměli“. A pokud se do sebe rovnou „zamilujete“, pak si můžete být jisti, že vás čeká příjemná cesta. 🙂
V příštím díle seriálu Krok za krokem si představíme několik tipů, jak se na trek připravit.
Další cenné informace naleznete také v článku o výběru krosny v naší Poradně.
Žádné komentáře