Letiště, vlak, pláž – to všechno jsou místa, kde se většinou stráví dlouhé minuty až hodiny a o zábavu většinou není příliš postaráno. Takže co dělat? Vezměte do rukou tužku a papír, ti technicky zaměření tablet nebo laptop, a začněte psát svůj cestovatelský nebo cestovní deník.
Jaké výhody přináší cestovní deník:
Pamatujete si víc.
Nejen, že po návratu víte, v jakých městech jste byli, na kterou horu jste vylezli, nebo kde jste si dali nejlepší kafe, ale vzpomenete si i na specifické vůně, úsměv kolemjdoucího nebo pocit z první jízdy rikšou.
Naučíte se víc.
Naučné cedule jsou na každém kroku a na většině z nich jsou vyryté opravdu zajímavé informace, které mnohdy ani Wikipedie neví. Nacpete si je ale všechny do hlavy? Můžete si je vyfotit, ale když se vám v průběhu dne vybije mobil, tak si je už nepřečtete. Takže kam je rychle napíšete? Odpověď znáte.
Uvědomujete si víc.
Z informačních cedulí, ale především ze zvyků a chování jednotlivých kultur a národů se naučíte nejvíc. Možná vás něco opravdu překvapí, třeba nečekaný polibek na tvář nebo historka tradující se několik století, a právě na tu si za rok nebo dekádu díky zápisu v cestovním deníku rádi vzpomenete.
Nečekejte jen na odlet
Do deníku si už před odjezdem napište trasy, adresy, telefonní čísla i otevírací doby, které se mohou hodit. Zajímavé je si promyslet, jaké máte předsudky nebo očekávání od dané země, sepsat si je a po příjezdu si uvědomit a zrevidovat, co se vyplnilo, co vás podle očekávání zklamalo a co zase naopak příjemně překvapilo.
Detaily táhnou
Jak jste se cítili během nákupu na tamním trhu? Co jste cítili za vůně, co jste ochutnali a co jste slyšeli? Co jste se dozvěděli od pohledného blonďáka na baru? Jaké crazy oblečení nebo doplňky vás na někom zaujaly?
I stručnost je IN
Žádná složitá souvětí nejsou třeba, pro zápis a zapamatování si, stačí krátké věty nebo i odrážky. Kdo je ale poetická duše a potrpí si na básničky či romány, nemusí se omezovat. Má-li váš cestovní deník dostatek stránek, směle do toho!
Pohledy nemusí jít nutně do schránky
Vyjadřovat se kromě písma můžete i graficky. Nakupte pohledy a zkuste i něco nakreslit. Nezáleží na vašem umu, důležité je zachytit dechberoucí západ slunce nebo čarovnou pláž. Sem tam se sehněte pro lístek nebo květinku a nechte ji v deníku uschnout.
Samostatnou kapitolou jsou fotky. Každý má při cestách při ruce mobil, takže není nouze o rychlé cvaknutí toho, co vás zrovna zaujalo. O instagramu se asi taky příliš zmiňovat nemusíme, od cestovatelského instagramového feedu je to totiž k travel blogu už jen krůček. Do cestovního deníku se ale hodí spíš fotky tištěné. To zařídíte po návratu a sešit nimi jednoduše doplníte.
Foťte ale spíš minimálně, aby vám neuteklo to, co se okolo děje. Zaměřte se spíše na výrazy lidí na ulici, zvedněte hlavy a foťte vrcholky budov, všímejte si detailů kolem. Každou věc vyfoťte maximálně jednou, když se rozmaže, nevadí! Budete pak o to líp vědět, že jste zrovna v tu chvíli spěchali k autobusu nebo jste se vyhýbali hydrantu v chodníku. Jedině tak totiž zachytíte ty nejzajímavější okamžiky, které vám během vzpomínání přinesou nazpět ten jedinečný pocit, který jste v dané vteřině měli.
TIP: Baví vás focení? Rádi byste si udělali pěkné fotky i do cestovního deníku? Poradíme, jak si nafotit ty nejhezčí vzpomínky.
Jména a úsměvy tvoří příběhy
Asi nejautentičtější vzpomínky budete po návratu mít díky zaznamenaným náladám a výrazům lidí. Kupujete jízdenku nebo kávu? Napiště si pak na účtenku, jak se pokladní a barista tvářili. Byli přijemní, dali vám nějaký tip na cestu, zeptali se, odkud jste? Nebo na vás ani nezvedli oči?
Na velikosti záleží
Formát deníku je otázkou sám pro sebe. Jestliže si plánujete zakládat mapky, ilustrační materiály nebo letáčky, dívejte se po větších formátech, ideálně A5. Je totiž velmi nepraktické daný prospekt na několikrát překládat. Opravdu velké deníky ale vytvoří spíš tlustou bichli, která vám na letištní váze rázem vykouzlí další kilo až dvě navíc.
Na jednoduché zápisky a sem tam nějakou fotku je naopak ideální spíš kapesní diář s kapesní tužkou. Vejde se do každého batohu a nebudete o něm vy, ani letištní kontrola, vůbec vědět. Také nedoporučujeme kroužkové vazby, jelikož jsou méně praktické a v batohu zabírají zbytečné místo.
Ajťákem i na cestách
Velkým pomocníkem při psaní cestovního deníku mohou být i aplikace, které nezaberou žádné místo, a přesto skvěle poslouží. Geo Tracker nahrává vaše cesty, takže pokud si večer nebudete pamatovat celou cestu, máte vše na jednom místě a můžete rekapitulovat.
Aplikace Journi zaznamenává trasu, ukládá fotky a cestu můžete sdílet také s přáteli, kteří se jistě budou chtít kouknout na to, kam jste se vydali a jak se tam vlastně máte. Journi umožňuje zapisovat poznámky jako cestovní deník a funguje i offline, což v místech, kde není wifi nebo nefungují data, docela oceníte.
Kalendář, mapu, propojení s dokumenty a tipy na psaní deníku zase zajišťuje aplikace Journey: Diary, Motivational Journal.
Malá rada na závěr
Vozte s sebou minilepidlo! To je základ každého travel deníku!
TIP: Pokud byste si chtěli pořídit přímo předtištěný deník pro cestovatele, můžete kouknout, jak se nám při testování osvědčil cestovní deník od Jitky Štádlerové z Koralkydni.cz nebo se nechte inspirovat.
Zdroj fotografií: www.flickr.com
Osvědčilo se vám osobně psaní deníku na cestách? Máte nějaké další tipy na to, co do deníku přidat nebo jak ho pojmout? Podělit se o ně s ostatními cestovateli můžete příspěvkem v komentářích.
Žádné komentáře