Rodilí horalé a kamzíci tělem i duší budou nejspíš už při čtení nadpisu nevěřícně kroutit hlavou, proč se někdo obtěžuje se psaním věcí naprosto samozřejmých, které podle nich musí mít člověk už rovnou začleněné ve šroubovici DNA. Ne všichni jsou však vrcholky hor odkojeni, a proto jsme se rozhodli sepsat pro vás pár nejdůležitějších věcí, které byste ve svém batohu určitě neměli postrádat. Především mějte na paměti, že každé kilo navíc, které si do batohu naložíte před výšlapem, znamená pocitově o pět kilo více v horách.
Zmiňovaní zkušení horalové si však také jistě vzpomenou, jaké to bylo, když s turistikou a trekováním začínali. Jak tápali, co si s sebou vzít a jak je až čas a zkušenosti naučily, že vlastně polovinu věcí vůbec nepotřebují. Co si tedy na několikadenní trek, na němž byste si měli bez problémů vystačit s batohem o objemu 20–40 l, zabalit?
Horská módní přehlídka
Děda vždy říkal, že s dobrou obuví projdeš i kaluží. A právě boty jsou v horách asi největším kamenem úrazu. Praktické však je, že je po většinu času budete mít na nohách, tudíž vám nebudou zabírat místo v batohu. Kvalitní (a hlavně prošlápnutá) obuv je v horách základ, v žabkách ani ve stylových střevících na podpatku byste daleko nedošli. Do pohorek se vyplatí investovat nejen peníze, ale i čas při výběru. Pokud zvolíte správně, získáte společníka na několik let. Pokud ne, získáte společníků hned několik, a to okamžitě. Věřte, že pokud si uženete puchýře už první den, dovolená v přírodním ráji se promění v peklo.
Kromě bot bude třeba i nějaké to oblečení. V horách většinou nebývají tropické teploty, abyste si vystačili s plavkami jako u moře. Je proto dobré přibalit do batohu termoprádlo, neboť se v horách může počasí změnit opravdu z minuty na minutu. Samozřejmostí je spodní prádlo a ponožky, těch totiž není nikdy dost. Je dobré mít jedny dlouhé a jedny krátké kalhoty, protože když zmoknete, pořád se máte do čeho převléknout. Nezbytností je pak tričko s krátkým a dlouhým rukávem (pokud máte kvalitní termoprádlo, více jich nepotřebujete). Nezapomeňte, že každé deko navíc budete nahoře těžce proklínat.
V případě opravdu velké nepřízně počasí je třeba mít ještě jednu, tedy prostřední, tepelnou vrstvu, a tak přibalte i nějakou mikinu. V brzkých ranních či pozdních nočních hodinách v horách oceníte také tenčí čepici (nemusí to být zrovna beranice) a rukavice, a to i v létě. A pokud i vám, stejně jako mně, déšť neustále nosí štěstí, tak rozhodně sbalte i jednu nepromokavou bundu, která poslouží také jako větrovka. Hodit se může i pláštěnka na batoh – neváží skoro nic, ale udrží vaše věci v suchu.
Další nezbytnosti
Do hor byste se určitě měli vypravit s cestovní lékárničkou. V přírodě jste totiž většinou dost daleko od nejbližší lékařské pomoci, a tak je dobré mít ty nejzákladnější pomůcky neustále při sobě. Lékárničku si můžete poskládat sami anebo se spolehnout na profesionály a koupit si už kompletní cestovní sady pro první pomoc. Doporučit vám můžeme třeba skvěle vybavenou lékárničku od LifeSystems Trek First Aid Kit určenou přímo na treky. Vůbec nebude na škodu přihodit navíc ještě nějaké to obinadlo, které pomůže řešit podvrtnuté kotníky a přetažené kolenní vazy při stoupání po kamenitém terénu.
V batůžku by vám neměl chybět ani opalovací krém s vyšším ochranným faktorem. Stejně jako na vodě i ve vyšších nadmořských výškách totiž sluníčko praží více. Myslete proto také na sluneční brýle, popř. nějakou pokrývku hlavy. Uhnat si úpal hned ze začátku poklidnému prožití vaší dovolené rozhodně neprospěje. I když budete v přírodě, a nemusíte tak příliš dbát na svůj zevnějšek, základní hygienické potřeby by své místo měly mít v každém batohu. Náplň vaší kosmetické taštičky přizpůsobte svým preferencím, místu a podobě vaší dovolené – zda budete spát pod širákem či v hotelích, kde bude k dispozici sprcha a další vymoženosti civilizace. Pod širákem nejspíš sprchový gel, šampon ani kondicionér potřebovat nebudete a vystačíte si s obyčejným mýdlem a potokem, vlhkým ručníkem popřípadě vlhčenými ubrousky. 🙂
Nejen vzduchem je živ člověk
Pokud vyrážíte na delší trek do civilizací nepolíbených hor, kam si s sebou berete i vařič a jídlo na několik dní, je třeba rozhodně přehodnotit rozměry vašeho batohu. Zásoba jídla a potřeby na vaření totiž většinou zaberou jeho podstatnou část. Jedná se o velmi individuální položku pack listu, necháme ji tedy otevřenou, ať se každý rozhodne, co vše potřebuje. Dále však budeme pracovat s předpokladem, že se nevydáváte do úplné divočiny a většinu požadavků žaludku budete řešit v horských chatách a roubenkách. Do batohů si tak přihoďte jen nějakou tu konzervu či hotovku, sladkost, müsli tyčinky nebo ovoce.
Další důležitou položkou, kterou by mohl leckdo opominout, je láhev na vodu. Tu si můžete v průběhu túry doplňovat v horských bystřinách, k čemuž doporučujeme mít i filtr. Kvalitní láhve můžete používat i několik let. Spokojeni určitě budete jak se značkou láhví Nalgene, tak i s ověřenými vaky na vodu Osprey, Deuter či Camelbak. Vybrat si můžete z nejrůznějších objemů, barev a provedení. Záleží jen na vás, co vám bude nejvíce vyhovovat.
TIP: Do vody z bystřin a podobných přírodních zdrojů je vhodné přihodit trochu ionťáku nebo špetku soli, při pocení totiž lidské tělo vyplavuje minerály, které v čisté vodě nejsou)
Bez mapy ani ránu
Pokud se vydáváte na dovolenou do míst, která nejsou tak turisticky profláklá, či se chcete vyhnout ostatním turistům, rozhodně si do batohu přibalte mapu lokality, kam míříte a nabitý chytrý telefon. Do smartphonu si můžete stáhnout i GPS navigaci, tudíž nemusíte tahat žádnou další externí. Při nižších teplotách mizí baterka v telefonu raketovou rychlostí, proto rozhodně myslete i na powerbanku. A protože balíme s rozumem, najde se v batohu ještě místo i na čelovku, píšťalku a další nezbytné poklady.
Pokud jste i nadšený turista-fotograf, budete v batohu potřebovat místo i na fotoaparát v ochranném nepromokavém pouzdře. Vzhledem k hmotnosti velkých zrcadlovek a objektivů, je pro běžné smrtelníky lepší vzít si do hor raději kompaktní digitál nebo fotit přímo na mobil, který při správném výběru pořizuje velmi kvalitní fotografie a současně je dostatečně skladný a lehký.
Co vše si do hor balíte vy? A jaký batoh používáte? Podělte se s námi v komentářích.
aktualizace článku: květen 2024
Žádné komentáře