Poznávat dech beroucí kouty naší planety touží mnozí z nás. Zdaleka ne všichni si ale uvědomují, že aby bylo nad čím se i nadále rozplývat, je nevyhnutelné dopřát Zemi určitou péči či alespoň nepřispívat k její další devastaci.
Nezavírejte oči
Máte-li v sobě duši objevitele, jistě se rozhlížíte a kocháte mile rádi. Pokud ale chcete mít čisté svědomí a víru v to, že se bude čím kochat i v budoucnu, je potřeba pohledět zpříma do očí také skutečnosti, že moderním způsobem života přírodě spíše škodíme, než pomáháme.
To, že je dobré tuto víru vštěpovat dětem již od kolébky, jsme již naťukli v minulém článku. Jak ale „eco-friendly“ chování vypadá v každodenní praxi či při cestování? Vlastně se nejedná o nic složitého, stačí se zamyslet nad všemi důsledky a mít na paměti, že se téměř vždy dá najít nějaká lepší alternativa.
Malými krůčky
Cestování samo o sobě s sebou většinou nevyhnutelně nese ekologickou zátěž v podobě emisí ze spalovaných paliv i mrhání dalšími energiemi. Dokud však nevynalezneme bezemisní teleport poháněný obnovitelnými zdroji, nejspíše se tomu nedá úplně zabránit. Jak už to ale bývá, i v této oblasti můžeme udělat alespoň určité vstřícné kroky.
Ten první z nich se týká každodenní dopravy do práce, pravidelných pochůzek a krátkých výletů – musíte-li nevyhnutelně používat automobil, domluvte se se známými či spolupracovníky a jezděte společně. Nejenže ušetříte peníze, ale zredukujete také počet aut brázdících každý den přeplněné silnice. Lepší variantou je však využití městské hromadné dopravy či ještě lépe ježdění na vlastní pohon. Pokud to počasí dovolí, pojměte cestu do práce jako pohodovou projížďku na kole nebo kondiční procházku ostřejší chůzí. Jistě, budete si nejspíš muset trochu přivstat. Odměnou vám však bude utužení vašeho zdraví, čistší mysl a dobrý pocit, že nejste životnímu prostředí zbytečnou zátěží.
Podobně můžete přistupovat také k poznávání neznámých koutů cizích krajin. Přímořská letoviska raději křížem krážem prochoďte – stejně tak zdejší kulturu poznáte nejlépe. Samozřejmě míříte-li do hor čí přírody, je pěší pohon nejspíš jasnou volbou. Na delší vzdálenosti pak využívejte místní hromadnou dopravu, domluvte se na přesunu s větším množstvím rekreantů nebo se odvažte přemístit se stopem. Výlety do exotiky každopádně vždy dobře zvažte, a když už se na daleké cesty vydáte, snažte se z nich vytěžit maximum a užít si je naplno. Vězte však, že i za humny můžete objevit nečekané krásy, jež naše (a okolní) země nabízí.
Na dlouhé vzdálenosti se podle odborníků jako nejšetrnější jeví cestování vlakem. Vyzkoušejte tedy i tuto možnost a místo koupi letenek zamiřte raději pro jízdenky na nádraží. Přesuny vlakem dodají vašemu výletu úplně jiný rozměr a můžete se těšit na spoustu nových zážitků a vjemů.
Pokud chcete být opravdu důslední, můžete jít ještě více do detailů. Například jízdenky/letenky v dnešní době již není třeba tisknout – ušetří se tím papír a následně i sníží množství odpadu. Využijte tedy chytré mobilní aplikace a další praktické vychytávky a vše potřebné zařiďte online.
Zodpovědně již při balení
U zavazadel obecně platí, čím méně, tím lépe. Menší zátěž vám také usnadní využívání výše zmíněných alternativ k leteckému cestování. Kufr či batoh opatřete opakovaně použitelnými obaly či pláštěnkami. Vyhnete se tak nutnosti používání plastových fólií, a tím i zbytečnému dlouho se rozkládajícímu odpadu.
Také při samotném výběru zavazadla můžete myslet ekologicky – k dostání jsou kufry, batohy a tašky jejichž produkce je k životnímu prostředí co nejšetrnější nebo jsou přímo vyrobené z recyklovaného materiálu. Z udržitelných zdrojů vyrábí své batohy a tašky například osvědčená firma Vaude, v sortimentu školních aktovek pak jednoznačně vede Ergobag. U kufrů se zaměřte na kvalitu, aby vám vydržely co nejdéle, a tím se snížilo množství případného odpadu. Pro dobrodružné cestování s nízkonákladovými společnostmi pak doporučujeme současný hit mezi (nejen) mladými světoběžníky, a to univerzální zavazadlo značky CabinZero.
Na odjezd připravte nejen sebe, ale i vaši domácnost. Vypněte všechna elektronická zařízení a spotřebujete všechny potraviny rychle podléhající zkáze. Šetrně byste se však měli chovat i ve svém dočasném útočišti. Zbytečně neplýtvejte vodou, energiemi, ani jídlem. Mnohé hotely dnes také umožňují naznačit personálu, zda si přejete vyměnit ručníky či ložní prádlo, proto této možnosti zbytečně nezneužívejte a vždy se zamyslete, zda je tento servis každý den opravdu nezbytný.
Ohleduplnost na prvním místě
Po příjezdu do cílové destinace mějte na paměti, že je i k místům, jež za pár dní zase opustíme, potřeba přistupovat s určitou pokorou. Samozřejmostí je respektování chráněných živočichů. Rozhodně proto nekupujte výrobky z ohrožených druhů zvířat, netrhejte korály a neznečišťujte pláže, kde se líhnou vzácné želvy.
Totéž platí i o hluku – vydáváte-li se do hor či kempovat do přírody, rozhodně zbytečně nehlučte a nepořádejte po nocích divoké party u ohniště. Naopak, ticho je dnes nedostatkové zboží, tak si jej užijte do syta!
Šetřit přírodu samozřejmě můžete i na túrách a dobrodružných expedicích. Kromě respektu k přírodě, nepohazování odpadků a šetrného chování k tamním živočichům i rostlinám, také můžete bojovat proti hrozbě, kterou pro naši planetu představují PET lahve. Pořiďte si raději některou ze „zdravých“ lahví bez obsahu bisfenolu A a jiných škodlivých látek. Tyto lahve se také pyšní praktickými vlastnostmi, mezi nimiž vyniká především odolnost proti poškození i zachycení pachů či barviv, což zajistí podstatně delší výdrž takové nádoby, a vy tedy nebudete muset PET lahve vůbec odhazovat. Pokud nevíte, kterou si vybrat, mrkněte třeba na naše srovnání dvou bestsellerů v této oblasti, jež vám může být při výběru nápomocné.
Nezahálejte ani doma
Důležitá je konzistentnost. Chování šetrné k životnímu prostředí je tedy samozřejmě důležité nejen na cestách, ale i v každodenním životě. Mezi nenásilné vstřícné kroky, jak těžce zkoušené přírodě ulehčit, je samozřejmě třídění odpadu. (Ačkoliv mnohem lepší variantou je zajistit, aby odpad vůbec nevznikal.)
Jak již bylo zmíněno, nejproblematičtějším druhem odpadu jsou plasty. Snažte se tedy jejich spotřebu i nákup co nejvíce omezit. Je to poměrně snadné – igelitky vyměňte za praktičtější ekotašky a obecně raději nakupujte nebalené potraviny. Svačiny dětem balte raději do omyvatelných svačinových boxů než do sáčků a alobalů a PET lahve vyměňte za odolnější a ekologičtější nádoby vzpomínané výše.
Skvělým tipem na začlenění proenvironmentální orientace vaší rodiny je i výlet spojený s očistou nejbližšího okolí, který vás i děti donutí uvědomit si, kolik odpadků vyprodukujeme a že jen tak lusknutím prstu nezmizí z povrchu zemského. Pro inspiraci se připojte například ke chvályhodné iniciativě se všeříkajícím názvem Ukliďme Česko.
Je také potřeba si uvědomit, že každý krok se počítá. Nemusíte ihned házet flintu do žita, protože přírodu prostě sami nezachráníte, ani protože nezvládnete ihned aplikovat všechny výše zmíněné rady najednou. Jděte na to postupně, je lepší dělat něco než nic. A že jeden člověk nic nezmůže? Ale kdeže! Lidé jsou zvídaví tvorové a také se rádi opičí. 🙂 Buďte proto změnou, kterou chcete ve světě vidět, inspirujte své okolí a pozitivně ovlivňujte hlavně nastupující generace.
Zdroje fotografií: pexels.com, nitro.com, FB profil Nalgene
Žádné komentáře