Bez batohů a tašek bychom se obešli jen stěží. Jak je ale nosit tak, abychom svému tělu zbytečně neškodili? Stačí si osvojit pár zásad.
Blížící se Světový den páteře, který připadá na 16. října, je ideální příležitostí začít o svůj pohybový aparát více dbát. Nenechte se uchlácholit tím, že vás momentálně nic nebolí – až to totiž nastane, budete proklínat svou pošetilost a přát si, abyste na prevenci mysleli dřív.
Všeho moc škodí
Ačkoliv mají někteří z nás bláhový pocit, že unesou veškerou pomyslnou tíhu světa, náš opěrný systém tuto ideu většinou nesdílí. Podle odborníků bychom na denní bázi měli přenášet zátěž maximálně do 15 % naší tělesné hmotnosti.
Kromě rozumné zátěže je však důležité i její rozložení. Tělo není radno vychylovat na jednu stranu, je proto lepší volit raději batoh než tašku. A pokud je vám taška přece jen sympatičtější, pravidelně ji přehazujte z jednoho ramene na druhé, nebo noste tzv. crossbody, tedy tašku zavěšenou křížem přes tělo. Popruh tašky či brašny by pak měl být spíše širší, ideálně doplněn i o vyztužení.
Přizpůsobte batoh svému tělu
Ani batoh však není automaticky spásou. Důležité je jeho správné nastavení. Nosíte-li batoh zbytečně nízko, vaše těžiště se posune do tělu nepřirozené polohy. To vás nutí k hrbení či prohýbání se v nežádoucích místech. Bolest pak na sebe nenechá dlouho čekat.
Vhodné je také naučit se vědomě pracovat se svým tělem. Lidé mají většinou tendenci držet tašku či batoh nahoře pomocí ramen, čímž je logicky přetěžují. Naučte se ramena povolit a nevysouvat je permanentně k uším. V tom vám pomohou i přídavné popruhy – jak prsní, tak bederní, které přiblíží batoh blíže k tělu, a ten vám pak lépe sedí. Zároveň se část zátěže přesune na pánev a bedra, a vaše ramena si tak mohou trochu ulevit.
Kromě zmiňovaných popruhů přidá na pohodlí i anatomicky tvarovaný a vyztužený zádový systém, který pomáhá předcházet deformacím batohu, a usnadňuje tak jeho správné a bezbolestné nošení.
Dbejte na rovnoměrnou zátěž
U vnějších rysů batohu a tašek to samozřejmě nekončí. Stejně důležité je i to, co nosíte uvnitř a jak tyto nezbytnosti uspořádáte. Těžší předměty je lepší umístit na dno a blíže k tělu. Také se snažte nepřetěžovat jednu stranu – láhve s vodou do bočních kapes tedy raději uložte rovnou dvě a rovnoměrně z nich upíjejte.
Důležitým parametrem je i hmotnost samotného batohu bez jakéhokoliv nákladu. Tu je logicky dobré volit co nejnižší, nemělo by to však být na úkor jeho funkčních vlastností. Propracovaný zádový systém a kvalitní materiály prostě nevyhnutelně váží o něco víc.
Tip navíc aneb Co se v mládí naučíš…
Obzvláště opodstatněný je důraz na správný výběr batohu u dětí. Jejich vyvíjející se páteř je ještě náchylnější a každodenní nošení školních pomůcek jí občas dává pěkně zabrat.
Své o tom ví firma Ergobag – expert na školní batohy, která se na minimalizaci škod na dětských páteřích přímo specializuje. Jak ideální batoh do školy vybrat si můžete přečíst v našem předchozím článku věnovaném této značce. Praktické rady najdete také v naší poradně.
Do extrémních podmínek
V případě, že s batohem sportujete, a vystavujete se tak zvýšenému riziku pádu, vyberte si batoh s integrovaným chráničem páteře. Ten přijde vhod hlavně při cyklistice, lyžování či při jízdě na snowboardu, ale i na skateboardu a kolečkových bruslích. Jedná se o zabudovaný pás, který v případě nárazu ochrání spodní část vašich zad, a zmírní tak případná zranění. Najdete jej například v základní výbavě některých batohů Deuter či Camelbak.
Čím ještě potěšit svá záda?
- Posilujte – ne pouze zádové svaly, ale i celý střed těla tvořící korzet, jenž tělo udrží ve správně poloze.
- Dopřejte si více přirozeného pohybu – sedavý životní styl zádům nesvědčí. Raději vyrazte na procházku do přírody (samozřejmě s tím správným batohem).
- Správně dýchejte – také špatný dechový stereotyp přetěžuje svaly kolem páteře. Naučte se proto používat svou bránici a trénujte dýchání do břicha.
- Naučte se správně stát i sedět – neseďte s nohou přes nohu a ve stoji zatěžujte obě nohy rovnoměrně.
- Vezměte to od podlahy – důležitá i je kvalitní obuv. Pro každodenní nošení se nehodí příliš vysoké podpatky ani ploché a beztvaré kecky.
- Nenakládejte toho na svá bedra příliš – doslova i obrazně. Ne nadarmo se totiž říká, že bolest zad úzce souvisí se stresem a psychikou.
Jak udržujete svá záda v kondici vy? Podělte se o to s námi v komentářích!
Žádné komentáře