Zatímco bez jídla člověk vydrží i týdny, bez vody se obejdeme sotva pár dní. Obojí je na treku důležité k udržení dobrého výkonu i pohody. Proto jsme předcházející díl seriálu Krok za krokem věnovali právě stravování na túrách a tentokrát se podíváme na doplňování tekutin: Jaké množství vody si vzít s sebou? V čem ji nést? A jak zajistit její čistotu?
Kolik vody budu na treku potřebovat?
Různé zdroje doporučují vypít různé množství vody za den. Zřejmě nejčastěji se setkáte se vzorcem tělesná váha v kg / 30 = doporučené denní množství tekutin v litrech. Například člověk vážící 80 kilogramů by tedy měl vypít 2,66 litrů vody za den. Do tohoto příjmu tekutin se nepočítá káva, černý čaj a samozřejmě ani alkohol. Uvedený vzorec (a mnoho dalších podobných) je však pouze orientační, skutečná potřeba se bude odvíjet například od podaného výkonu, teploty a vlhkosti prostředí, ale také od individuálních nároků každého z nás. Obecně se tedy optimální množství přijatých tekutin stanovit nedá. Můžete však pro orientaci vyjít z výše uvedeného vzorce a vypočítaný objem považovat za minimum.
Kolik vody budu OPRAVDU potřebovat?
Co se týče mých osobních zkušeností, zatímco v zimě mi stačí na den asi 2–2,5 litrů vody, když je horké léto, na náročnějším pochodu za den vypiji i 6 litrů. Také je důležité počítat s tím, že voda není potřebná jen na pití, ale může přijít vhod i na vaření, opláchnutí, hygienu, nebo například na očištění rány. Je však samozřejmě nemyslitelné nést s sebou na týdenním treku 20 litrů vody. Nezatěžovat se nesením vody a pít „do zásoby“ u studánek také nemá smyl. Ledviny dokážou zpracovat asi jen 300–350 ml vody za hodinu. Kde tedy získat další vodu, když se pohybujete mimo civilizaci a studánky jsou vyschlé?
Čištění vody
Existují čtyři základní způsoby, jak zbavit vodu nečistot: převaření (alespoň 10 minut prudkým varem, popř. destilace), filtrace (s pomocí outdoorových filtrů), chemické čištění (např. dvoustupňové chemické sety) a UV záření (přenosnou lampou). Takto můžete získat pitnou vodu z jakéhokoliv přírodního zdroje, který není znečištěný neorganickými odpady civilizace. U chemikálií už musíme být opatrnější: ne všechny filtry a metody je dokáží z vody odstranit.
U zdrojů tedy platí, čím blíže k prameni a čím dále od lidských sídel, komunikací, průmyslu a polí, tím je větší šance, že voda bude méně závadná. Pokud je v blízkosti pole, snažte se získat vodu nad ním, a nikoliv pod (abyste se vyhnuli průmyslovým hnojivům, pesticidům, herbicidům a jiným -cidům splaveným do vod).
Jak často pít?
Už jsme si řekli, že ledviny dokáží zpracovat asi 300–350 ml vody za hodinu. Na treku navíc platí (podobně jako s jídlem) zásada pít pravidelně po menších dávkách. Ideální je proto dopřát si zhruba každých 15 minut doušek vody. K tomuto účelu se perfektně hodí hydrovaky s hadičkou. Vak s vodou se pověsí na speciální poutko uvnitř batohu, vloží do určené kapsy, hadička se protáhne skrytým otvorem a upevní na ramenním popruhu. Když se potřebujete napít, stačí povytáhnout hadičku a nasát vodu zevnitř batohu. Můžete tak pít pohodlně a pravidelně během chůze, aniž byste museli co čtvrt hodiny sundávat těžký batoh ze zad.
Výběr vhodné nádoby
V našem sortimentu naleznete celou paletu lahví. Od velmi lehkých plastových lahví (např. Nalgene Narrow Mouth 1 l), odolných kovových (např. Mizu V8 Stainless), až po láhve skleněné (např. CamelBak Eddy Glass 0,7 l). Můžete si vybrat v objemu od 0,35 l (např. Nalgene Flask 0,35 l) až po 1,5 litru (např. Nalgene Wide Mouth Silo 1,5 l).
Velmi praktické jsou také měkké vaky (např. Salomon Soft flask 0,5 l nebo Hydrapak Stash 1 l), které jsou jednak velmi lehké, ale především nezabírají v batohu více místa, než kolik v nich nesete vody. Hodí se perfektně jako záložní/náhradní láhve. Osobně se mi totiž osvědčilo brát si více nádob, než kolik si s sebou nesu vody. A to ze dvou důvodů: Pokud budou zdroje vody dál od sebe, dodatečný objem se bude hodit. Za druhé, pokud láhev zničíte nebo ztratíte, budete rádi za náhradní.
K láhvím se také mohou hodit různé doplňky: například izolační obaly (např. Nalgene Bottle Clothing Classic Neoprene Green/gray), které udrží nápoj déle teplý nebo studený, sady na čištění vaků (např. CamelBak Reservoir Brush kit), redukce pro snadnější pití (např. Nalgene Easy Sipper 63mm Yellow) a náhradní díly k různým typům lahví.
Další tipy pro výběr láhve najdete v naší poradně.
Nyní se už v otázkách ohledně pitného režimu neztratíte. A abyste se neztratili ani v terénu, věnuji následující díl seriálu Krok za krokem orientaci a práci s mapou.
Photo #2 by Jeremy Bishop on Unsplash
Žádné komentáře