V minulých dvou dílech seriálu Krok za krokem jsme se podívali na seznam výbavy nezbytné pro pohodový trek a také jsme prošli výběrem vhodného batohu. Nyní již tedy máte určitou představu, co si vzít s sebou a do čeho si vše sbalit. V tomto díle si proto ukážeme, jak výbavu připravit, nachystat a do batohu naskládat.
Jako vlastní boty…
Stejně, jako jsem náš seriál zahájil zmínkou o zřejmě nejvýznamnější položce celé výbavy, také v tomto dílu získá ono privilegium. Pamatujete si, která to byla? 🙂 Ano, i boty je potřeba na trek důkladně připravit. A to dlouho před putováním samotným. Zásadní je totiž vyrazit na trek s botami dobře prochozenými.
Rozhodně nedoporučuji vydat se na jakoukoliv delší cestu v nových botách, a to ze dvou zřejmých důvodů: nové boty jsou tvrdé, nepřizpůsobené nohám a mohou tlačit. Zadruhé nejsou vyzkoušené, a může se tak u nich projevit výrobní vada. Než je vezmete na trek, nové boty proto několikrát „vyvenčete“. Před trekem je nezapomeňte zkontrolovat (stav tkaniček, podrážky atp.) a důkladně naimpregnovat. Kožené boty je možné impregnovat včelím voskem, jiné materiály sprejem.
Známost nejen na jeden trek
To, co platí pro boty, ostatně doporučuji i zbytku vaší výbavy. Svrchní oblečení a batoh pečlivě impregnujte a každý kousek vaší výstroje před trekem důkladně vyzkoušejte.
Mnohokrát jsem již viděl a sám zažil, jak nějaký nový kus výstroje rychle zklamal, nebo se ukázal nebýt tak praktický, jak se zprvu zdálo. Doporučuji tedy před samotným trekem vyrazit na několik kratších výletů, na kterých otestujete boty, oblečení, batoh i vybavení. S novým vybavením se také naučíte zacházet. To vám pak na túře ušetří mnoho energie a nepříjemností.
Poslední zkouška před startem
Před trekem vyzkoušejte, zda je každý kousek vašeho vybavení v pořádku: zda se nic nepáře, netrhá, zda nechybí knoflík atp. Tuto zkoušku však nedělejte na poslední chvíli, abyste měli čas vyřešit případná poškození, najít, nahradit či dokoupit zatoulané kousky výbavy a důkladně si promyslet, co opravdu potřebujete s sebou.
Ideální je tedy začít se balit několik dní před odchodem. Nejprve doporučuji vyskládat všechny věci vedle sebe (na stůl, na zem nebo na postel). Díky tomu budete mít dobrý přehled o všem, co již máte nachystané a co dosud chybí. Uvidíte také celkové množství věcí, které si chystáte s sebou vzít. Pokud budete naopak věci rovnou skládat do batohu, přehled ztratíte. Také se budete zbytečně trápit vybalováním v případě, že se z nějakého důvodu rozhodnete některý předmět na dně batohu nahradit.
Tolik, kolik potřebuji
Věci, které si s sebou berete, by měly být co nejlehčí. Odstraňte proto zbytečné obaly. Pevné obaly nahraďte například uzavíratelnými vodotěsnými sáčky nebo různými lehkými cestovními vaky (např. Deuter Zip Pack Lite 2 Kiwi). Vše berte jen v takovém množství, které na treku využijete. Namísto celé dózy krému, masti, pudru, koření, čaje atp. odeberte část a uložte ji do minimalistického obalu. Vše pokud možno vodotěsně izolujte: od lékárničky, přes jídlo, náhradní oblečení až po mapy. K tomu mohou skvěle posloužit vodotěsné cestovní vaky.
Prázdné věci (např. ešus) vyplňte menšími předměty. Pokud však budete mít plný ešus drobností, při vaření budete řešit, kam tyto věci dočasně umístit. A co pokud ešus zůstane vlhký? Drobný předmět má také větší šanci se ztratit. Proto všechny malé kousky, i pokud je vkládáte do těch větších, doporučuji vložit do samostatného vodotěsného obalu.
Plnění batohu
Co se týče rozložení věcí v batohu, obecně platí, že těžší věci (jídlo, voda) by měly být umístěné v horní části, zatímco lehčí (oblečení) níže. Věci, které budete vytahovat jednou za den (např. spacák), můžete uložit naspod, kdežto vše, co využíváte častěji (např. bundu, pláštěnku, svačinu), mějte nahoře. Předměty, které potřebujete mít co nejvíce po ruce (nůž, lékárnička, láhev, mapa apod.), uložte do postranních kapes nebo do klopy. Také myslete na to, že by křehké předměty neměly být uloženy naspodu.
Při balení myslete na pravolevou vyváženost, aby batoh nezatěžoval ramena nerovnoměrně a nevychyloval vás z rovnováhy. Balte věci s vědomím, že na treku pravděpodobně nebudete schopni vše poskládat zpět ideálním způsobem, a věci se vám tak trochu „nafouknou“. Extra prostor pro dodatečné věci (jídlo, které dokoupíte, oblečení, které v teplejším počasí sundáte) se vždy hodí. Všechny věci pokud možno skládejte dovnitř batohu – předměty připevněné zvnějšku jednak budou batoh vychylovat, a za druhé je můžete snadněji ztratit, třeba při průchodu houštím.
Další praktické rady, jak se sbalit do batohu, najdete v naší poradně.
Když máme věci připravené (či spíše dávno předtím), nabízí se otázka, zda jsme připraveni i my sami? Proto si ve čtvrtém díle seriálu Krok za krokem ukážeme, na co je dobré se zaměřit z hlediska vlastního fyzického stavu, kondice, schopností a vědomostí. Tak tedy za 14 dní na viděnou!
Žádné komentáře