Tématem předchozího dílu seriálu Krok za krokem bylo chystání, příprava a balení vybavení pro trekking. Dobrá výstroj znamená půl úspěchu. Vybavení je „pomůckou“, která může zvýšit vaše pohodlí na treku, šetřit energií, nebo vám pomoct překonat případné překážky. Připravenost však není jen o tom, co si nesete s sebou. Důležitý je zejména stav, se kterým na trek vyrážíte.
Nepohodlné, rozpadající se boty mohou proměnit pochod v galeje. Na druhou stranu, pokud vaše nohy neujdou naplánovanou vzdálenost, sebelepší boty vám nepomohou. V případě první pomoci nebude lékárnička zrovna k užitku, když bude zahrabaná někde na dně batohu. Teplý spacák vás nezahřeje, pokud vaše tělo nebude připravené na mrazivou noc. A ani z perfektního batohu nebudete příliš potěšení, když se bude po celou dobu chůze naklánět na jednu stranu jako pagoda Huzhu v Šanghaji.
Zkušenosti, znalosti a fyzická i duševní připravenost mohou do určité míry vynahradit zapomenutou nebo nedostatečnou výstroj. Obráceně to však bohužel nefunguje. Pojďme si tedy ukázat, jak se na trek můžeme připravit.
Choďte, choďte a choďte
Pokud máte sedavé zaměstnání, nohy zřejmě nebudou příliš zvyklé na dlouhou chůzi a záda na těžký batoh. Vyrazit na putování dlouhé desítky kilometrů, když vaše každodenní trasa spočívá v chůzi k autu a od auta, skutečně není dobrý nápad. Může se projevit bolestí, puchýři, nestíháním, nebo dokonce odstoupením z treku či dlouhodobějšími zdravotními důsledky (problémy s koleny, kyčlemi apod.). Podobně mohou dopadnout i vaše záda, pokud nejsou zvyklá na těžký batoh.
Proto si před trekem udělejte čas na trénink. Začněte menší procházkou a postupně přidávejte. Jízdu autobusem, metrem či autem do práce či do školy vyměňte za chůzi. Udělejte si pár celodenních nebo víkendových výletů. Vezměte s sebou všechny věci a vyzkoušejte je. Brzy se dostanete do kondice a na treku vás jen tak něco nepřekvapí.
Ve zdravém těle
Pro toho, kdo je zvyklý spát v měkké posteli pod teplou peřinou, může nocování venku znamenat jednu věc: nedostatek spánku. Cizí prostředí, ruchy přírody, chlad a studený vzduch, tvrdá zem, sevřenost spacáku… to vše dokáže vyústit v jedinou otázku, když se slunce vyhoupne nad obzor: „Spal jsem vůbec?“ I v tomto ohledu je možné se připravit. Spát s otevřeným oknem, místo pod peřinu si lehnout do spacáku, ideálně spát několik nocí na zemi, nebo přímo venku.
Nejefektivnější přípravou na chlad je samozřejmě otužování (sprchou, plaváním, snížením teploty topení, nebo postupným odkládáním vrstev oblečení), které vás nejlépe připraví na chlad, a zároveň posílí vaši imunitu, abyste na treku neonemocněli. Takto si můžete postupně navyknout na nepohodlí, díky čemuž budou noci na treku mnohem vydatnější a snáze načerpáte potřebnou sílu.
Dovednosti
Nezanedbatelnou roli hrají i vaše znalosti a dovednosti spjaté s pobytem v přírodě. Jistě se shodneme na tom, že je oheň praktickým pomocníkem. Ohřeje vaše jídlo, když vařič selže, nebo vás samotné v chladné noci, nebo když budete promočení na kost. Stejně tak vysuší vaše mokré věci, poslouží jako signalizační, nebo dokonce ochranný prostředek. Když je sucho, rozdělat oheň zvládne prakticky každý. Pokud jste ovšem zkoušeli stejnou činnost v silném dešti, nebo ostrém větru, zřejmě mi dáte za pravdu, že se nejedná zrovna o lehký úkol. Trénink a zkušenosti zde nepochybně přijdou vhod.
Schopnost rozdělat oheň za každého počasí s každým druhem podpalu a paliva může být na treku neocenitelnou výhodou, zvláště (ale ne jen) v krizových situacích. Podobně je tomu i s nocováním. Které místo se hodí pro přenocování (z povětrnostních, záplavových a terénních důvodů)? Jak si lze prostředí upravit, aby bylo pohodlnější a lépe chránilo před větrem? Jak vytvořit kvalitní přístřešek, aby ani v bouři nepromokl, nebo se nerozpadl? Tím zdaleka výčet užitečných schopností nekončí: může se vám hodit um vytváření provizorních nástrojů a opravy poškozené výstroje, předpovědi počasí, znalost jedlých a léčivých rostlin či hub, dovednosti spjaté s filtrováním vody atd. Příroda stále pokládá nové výzvy a v seberozvoji žádné konečné hranice neexistují. Čím více toho budete umět, tím lépe si na treku pravděpodobně povedete.
Studium oblasti
V neposlední řadě si pečlivě prostudujte mapy oblasti, do které vyrážíte. Zaměřte se zejména na bezpečnostní a záchytné body (civilizace, možnosti noclehu, obchody, vlakové stanice a zastávky), zdroje pitné vody (doporučuji ověřit pitnost a průtok; v Česku například zde), orientační body a možnosti úpravy trasy (zkrácení v případě komplikací). Samozřejmostí je také prostudovat místní poměry, zvyky a zákony země, do které se vydáváte.
Nepodceňte ani počasí a zjistěte si z důvěryhodných zdrojů, s jakými podmínkami se pravděpodobně setkáte. Bude na místě (ještě) sníh a kolik? Vydáváte v deštivou, nebo suchou sezónu? Jaké bývají průměrné minimální a maximální teploty v tuto dobu? Čím více budete vědět, tím lépe budete připraveni.
Přesnou trasu s termínem cesty pak předejte třetí osobě. Domluvte se, že pokud se nevrátíte do určitého data, tato osoba iniciuje pátrání. V průběhu cesty také můžete posílat zprávy, že jste dorazili na určitá místa. Pokročilejší variantou, vhodnou pro nebezpečnější expedice, je domluvit si konkrétní body a časy, ve kterých těmito body budete dle plánu procházet. Když z dohodnutých míst v daných časech neodvysíláte zprávu, bude to impulz k pátrání.
Příprava společníků?
Nezapomeňte také ověřit kondici, stav výstroje a zkušenosti vašich spolupoutníků. I když vy sami se perfektně připravíte, nevhodná obuv, nedostatečná příprava, nefunkční oblečení či špatný fyzický stav vašich kamarádů mohou celou výpravu zhatit. Proto doporučuji před samotným trekem vyrazit na „zkušební výlet“. Nejen, že se díky němu lépe sehrajete, vzájemně „otestujete“ a ujasníte očekávání, ale také poznáte, jestli si jako souputníci rozumíte.
A co bude dál?
V seriálu Krok za krokem jsme jídlo již zmiňovali. Dosud jsme si však neřekli, které je na cesty nejvhodnější a jak poznat, kolik si ho s sebou vzít. Na téma výživy na treku se tedy můžete těšit v dalším, pátém díle, který vyjde opět za 14 dní. Slibuji, že bude výživný. 🙂
Žádné komentáře