Výprava do přírody je příležitostí k odreagování, nevšedním zážitkům s přáteli, sbližování se s krajinou, překonávání sebe sama, sebepoznání, zamyšlení, nebo naopak ponoření se do přítomnosti. Ať už vás pohání jakýkoliv důvod, pravděpodobně budete hledat způsob, jak cestu prožít v co možná největším pohodlí a bez komplikací. To znamená mít s sebou vše, co budete potřebovat, včetně dostatku jídla a vody, a také být připraveni na možné překážky.
Proto jsem pro vás vytvořil tento seriál, který vám může poskytnout inspiraci pro vaše dobrodružství. Postupně se budu věnovat tématům jako jsou výbava, vhodný batoh, orientace, strava, pitný režim a tak dále.
Pojďme tedy rovnou na první téma a projděme si seznam věcí, které můžete v terénu potřebovat. Vykročíme tak na společné putování napříč seriálem Příprava na trek krok za krokem, který nám mimo jiné připomene, že (i) cesta je cíl a je dobré si ji náležitě užít.
Co si na trek nezapomenout?
Štěstí přeje připraveným, říká se. A i kdyby nepřálo… jsou připraveni. 🙂 Ačkoliv se dá chodit poměrně nalehko, lepší vybavenost znamená větší pohodlí a lepší startovní podmínky pro zvládnutí případných krizových situací. Na druhou stranu, pokud s sebou ponesete čtyři páry bot, půl kuchyně a sto padesát metrů lana, vaše záda a nohy vás příliš nepochválí. Ideální cestou je samozřejmě mít přesně tolik, kolik budete potřebovat – ani víc, ani míň. To se lehko řekne, ale hůře odhadne. Proto jsem pro vás sepsal několik tipů na vybavení, které se na treku může hodit:
Vhodné obutí
První položka na seznamu výbavy je samozřejmostí, přesto a právě proto ji musím uvést na prvním místě – vhodné boty. Kvalitní a pohodlná obuv přiměřená terénu, podnebí a vzdálenosti je základem doslova každého kroku. Mohou se hodit i náhradní boty, např. lehké sandály, pokud se primární boty poškodí nebo promoknou. Sandály lze rovněž využít v horkém počasí a v méně náročném terénu. Předtím, než vyrazíte, nezapomeňte obuv, oblečení a batoh důkladně impregnovat (může posloužit impregnace ve spreji, nebo včelí vosk pro kožené výrobky).
Oblečení do každého počasí
Co se týče oblečení, obvykle nosím: nepromokavou bundu, mikinu či vestu, dvě až tři trika, dvoje kalhoty (doporučuji jedny s odepínacími nohavicemi), rukavice, šálu/nákrčník, čepici, návleky a podvlíkačky do zimy, ponožky a spodní prádlo dle délky cesty. Zvláště rezervní oblečení, ale i další vybavení je důležité udržet daleko od vody. Před deštěm vaše věci spolehlivě uchrání pláštěnka na batoh, která je součástí výbavy některých batohů nebo ji můžete koupit samostatně. Vodotěsně zabalené oblečení zaručí, že budete mít suchou alternativu, pokud např. spadnete i s batohem do řeky.
Vás samotné pak v suchu udrží oblečení s vysokým vodním sloupcem (ideálně alespoň 20 000 mm) nebo nepromokavé pončo. To může navíc posloužit jako přístřešek pro táboření, podložka na sezení ve vlhkém či chladném počasí nebo jako další tepelná vrstva v nouzových případech.
Táboření
Ke každému treku neodmyslitelně patří vybavení na spaní. Spacák přizpůsobený ranním teplotám a odolná karimatka jsou pro kvalitní odpočinek naprostou nezbytností. Lehká, pohodlná a spolehlivá karimatka na cesty zajistí kromě dobrého spánku také ochranu před chladem od země, což může mít zásadní vliv na váš výkon následující den. Výběr se vyplatí nepodcenit. Široká nabídka karimatek na kempování vám umožní vybrat si tu nejvhodnější variantu, která bude vyhovovat vašim potřebám a požadavkům, a která vám zajistí potřebný komfort i v náročných podmínkách.
Podle toho, jaký styl přespávání vám vyhovuje, můžete dále zvolit buď stan, bivakovací pytel, houpací síť, plachtu, pončo, popřípadě konstrukci na stavbu přístřešku atp. Budete se tedy zřejmě rozhodovat mezi pohodlným, ale těžkým stanem, nebo minimalistickými a lehkými alternativami.
Doplňte energii
A pokud nemáte v plánu studenou stravu, využijete vybavení na vaření: vařič (s dostatkem náplně), dostatečně velký ešus s poklicí (doporučuji minimálně 1 litr), odolnou lžíci, popřípadě hrníček. Pro pohyb v noci a táboření se bude hodit výkonná svítilna, či lépe čelovka, která vám ponechá obě ruce volné (což je užitečné při táboření, hledání v batohu, schůzi s holemi apod.). Doporučuji voděodolnou čelovku s možností volby intenzity svícení, stroboskopem a červeným světlem (nenarušuje tolik přirozené „noční vidění“ jako bílé světlo). K užitku mohou rovněž přijít i nabité náhradní baterie.
Základní vybavení
Co se týče nástrojů, klíčovým prvkem vybavení je nůž. Bude se hodit ke stravování, táboření, úpravě výstroje, výrobě provizorních nástrojů a dalším činnostem. Buď může posloužit větší kapesní nůž (ideálně s integrovanou pilkou a dalšími nástroji), nebo velký pevný nůž. Mezi základní vybavení patří také zapalovač a sirky, ať už máte v plánu tábořit, nebo ne. Oheň poslouží pro zahřátí, ohřátí jídla, sušení i pro odehnání komárů.
Co se týče sirek, doporučuji ne-bezpečnostní (můžete je škrtnout o cokoliv), případně speciálně upravené proti větru a vlhkosti. Zapalovač preferuji tryskový (je výrazně výkonnější). Abyste také dokázali v krizové situaci (a velmi vlhkém prostředí) oheň snadno rozdělat, hodí se zápalný prostředek (např. lihové tablety, menší svíčka atp.).
Udržte směr
Na treku také se neobjedete bez dobré mapy, ať už sáhnete po papírové nebo elektronické verzi. Pokud máte v plánu používat papírové mapy, doporučuji sehnat/vytisknout si je s dostatečným prostorem kolem vaší trasy, aby se nestalo, že z mapy „vyjdete“ a ztratíte se. Obdobně to platí i pro stažené offline mapy (např. pokud se pohybujete blízko hranic, hodí se stáhnout mapy i sousední země). Papírové mapy se rovněž vyplatí zaizolovat. Opravdu není nic horšího než rozmočená mapa. O mapách si více povíme ve třetím díle tohoto seriálu, který věnuji orientaci.
Dalším užitečným prvkem vybavení je lano, které najde mnohostranné využití: oprava výstroje, připevnění dodatečných věcí k batohu, náhrada za opasek či tkaničky, zdolávání překážek, první pomoc, tvorba přístřešku atd. Zvláště praktický je v tomto ohledu lehký a skladný paracord. Doporučuji délku minimálně 20 metrů a průměr 4 mm, jež unese více než 250 Kg.
Předmětem, který má mezi základní výbavou své nezpochybnitelné místo, je i lékárnička. Její obsah proto proberu trochu detailněji:
Lékárnička
Lékárnička se může hodit nejen vám, ale také vašim spolupoutníkům. Každý trek obnáší určité riziko, protože se často pohybujeme v náročném a neznámém terénu, zacházíme s ohněm, nožem apod. S únavou se zvyšuje pravděpodobnost chyby a nesmíme zapomenout ani na dodatečnou váhu, kterou neseme na zádech (a která se projeví na každém těžším došlapu). Zažívací potíže, průjem, či pouhá bolest také mohou váš výlet nemálo znepříjemnit. Lékárnička může znamenat rozdíl mezi relativním pohodlím a utrpením při každém kroku, ale také rozdíl mezi životem a smrtí.
Nechci vás zde však zbytečně strašit. Úzkostlivá příprava na všechny možné černé scénáře není zrovna dobrou startovní čárou pro výlet. Riziko není radno přeceňovat a zbytečně se stresovat, na druhou stranu jej však není dobré ani opomíjet.
Proto by v lékárničce neměly chybět zejména:
- Prostředky pro první pomoc: široký obvaz, široké škrtidlo, přípravek pro zrychlení srážlivosti krve, fólie pro pneumotorax, dýchací rouška.
- Prostředky pro drobná ošetření: obinadlo, náplasti různých velikostí a prodyšnosti, desinfekce, leukoplast, zásyp na nohy, gel na popáleniny, bodnutí hmyzem apod.
- Léky na léčbu nemocí: léky proti horečce, zánětům, bolesti, průjmu, zácpě, alergii a osobní specifické léky. Hodí se také hořčíkové tablety proti svalovým křečím.
- Univerzální prostředky: rukavice, nůžky, šátek, opalovací krém v malém balení.
Přivolání pomoci
Pokud se dostanete do krizové situace (jako příklad uvedu zlomenou nohu), případnému podchlazení může zabránit izotermická fólie. Tu lze také použít i jako signalizační prostředek pro přivolání pomoci (kovová vrstva dobře odráží nejen teplo, ale i světlo). Ke stejnému účelu může sloužit píšťalka, která bývá někdy součástí hrudních popruhů batohů (např. Lowe Alpine AirZone Trail Camino 37:42), nebo intenzivní světlo.
Hlavním signalizačním prostředkem bude ale zřejmě mobilní telefon. Ten je v mnoha směrech zázračně multifunkčním nástrojem (navigace, světlo, internet, počasí, přivolání pomoci atd.), ale přílišná důvěra v něj se nemusí vyplatit. Stačí být mimo signál, nebo se telefon rozbije, promokne, ztratíte jej či se jednoduše vybije. Pak nepřijdete jen o jeden nástroj, ale hned o několik, pokud nemáte jiné alternativy. Proto doporučuji nespoléhat v zásadních oblastech pouze na jediný kus výstroje, ale mít připravené alternativy.
Další užitečné vybavení
Mezi další položky, které mohou přijít k užitku, patří rezervní peníze ve všech měnách států, přes které se budete pohybovat. Rezervní peníze doporučuji uložit odděleně od peněz primárních (např. jedny mít u sebe a druhé v batohu), a to pro případ ztráty. Situace, kdy jste stovky kilometrů od domova a nemáte ani na jízdenku, nezní příliš lákavě. Totéž platí pro všechny rezervní předměty a předměty s podobnou rolí: nedávejte je na stejné místo.
Na treku se také bude hodit rychleschnoucí ručník, na ostrém slunci oceníte pokrývku hlavy (poslouží i všestranný šátek) a sluneční brýle. V neposlední řadě se budou hodit papírové kapesníčky či toaletní papír. Univerzálně využitelné igelitové sáčky a uzavíratelné sáčky jsou také praktickou maličkostí, která může přijít vhod. Na usušení mokrého prádla využijete již zmíněné lano a kolíčky. Jehlu a nit oceníte při opravě oblečení. Pro prodloužení výdrže telefonu se může hodit lehčí power banka. A určitě nezapomeňte na hygienické pomůcky, peníze, doklady, vodu a jídlo, které mají sklony zůstávat doma (stejně jako z vlastní zkušenosti často zapomínaná sůl).
A abyste všechny tyto věci měli kam uložit, budete samozřejmě potřebovat vhodný a pohodlný batoh. Jeho výběru věnuji následující díl.
Zdroje:
(1) http://www.czechout.cz/article/poradna/co-si-sbalit-na-trek
(2) http://www.paracord.cz/www-paracord-cz/1-O-NAS/2-O-Paracordu
(3) https://www.moira.cz/blog/funkcni-na-druhou-jak-spravne-vrstvit-aby-zima-nemela-sanci/
Žádné komentáře