Dříve nám vzrušující dojmy a poznatky z dobrodružných výprav zprostředkovávaly především cestopisné knihy a deníky. Dnes jsou naopak stále oblíbenější v-logy a dokumentární filmy o cestování, které jsou díky kamerám plné autentických zážitků, skrze něž může prožívat dobrodružství naplno i ten, kdo stále nenašel odvahu či příležitost vyrazit do světa na vlastní pěst.
Trabantem tam a zase zpátky
Cestu kolem světa lze podniknout i bez výdobytků moderní doby. Drahá a robustní terénní auta jsou přežitek, který k zážitkům a úspěšnému dosažení vytyčeného cíle prostě a jednoduše nepotřebujete. Bohatě postačí jen šílený nápad, správná parta lidí okolo a odvaha vystoupit ze své komfortní zóny. Takto by se daly charakterizovat projekty Dana Přibáně zrealizované pod hlavičkou Transtrabant. A právě road movie Trabantem tam a zase zpátky je posledním počinem celé série.
Pokud jste ještě neviděli některý z filmů se žlutými Trabanty v akci, přišel čas to napravit. K dostání jsou nejen na DVD. A kdo raději seriál, ten má taky svou šanci. Kultovní trháky plné adrenalinu a humoru na pozadí šílené výpravy kolem světa vás nenechají odejít jen tak od obrazovky.
Všechna dobrodružství Trabantů v kostce:
- Trabantem Hedvábnou stezkou (2009)
- Trabantem napříč Afrikou (2011)
- Trabantem až na konec světa (2014)
- Trabantem Jižní Amerikou (2014) – TV seriál
- Trabantem z Austrálie do Asie (2016)
- Trabantem do posledního dechu (2016)
- Trabantem z Indie až domů (2019) – TV seriál
Afrikou na pionýru
Dobrodruh tělem i duší a rodák z Banské Bystrice – Marek Slobodník – se nezalekne žádné výzvy. Účastník expedic s Trabanty se po úspěšném projetí Jižní Ameriky, Austrálie a jihovýchodní Asie rozhodl pokračovat dál ve své vášni. Tentokrát se ke slovu dostala Afrika a cílem výpravy bylo projet ji celou od severu k jihu (z Egypta až do JAR) na motorce Jawa Pionýr.
Na začátku s projektem pomohl Startovač, a pak už to jelo! Marek a jeho „parta bláznů“ strávili v sedlech svých pionýrů celkem 5 měsíců. A že o zážitky rozhodně nebyla nouze, dokazuje nejen scénami nabitý trailer, ale i série vyprodaných přednášek, které Marek po návratu zrealizoval v Česku i na Slovensku. O zábavu na večer tak máte postaráno!
Při sledování velmi podařeného cestopisného dokumentu Afrika na pionýru vám budou brát dech nejen dobrodružné příhody celého týmu, ale také unikátní záběry přírody a interakce s obyvateli třetího největšího kontinentu.
Kompletní tým projektu Afrika na Pionieri tvoří:
- Marek Slobodník (autor projektu)
- Martin Kochaník (kameraman a trialový jezdec)
- Marek Duranský (fotograf)
- Ondrej a Milan Hurárovi (technici)
Zaujali vás pionýři na cestách? Přečtěte si další rozhovor s Markem na našem blogu.
Dlouhá cesta na jih
Jak to dopadá, když se dají po letech dohromady dva velcí kamarádi, kteří už od dětství milují motorky? Britští herci Charley Boorman a Ewan McGregor se rozhodli využít jedinečnou šanci a vyrazit spolu se stroji a akčním týmem dalších nadšenců objevovat svět!
Motocyklový výlet ze Skotska až do JAR, při kterém posádka urazila za 85 dní neuvěřitelných 24 000 km a projela přes 18 států, nadchly miliony diváků včetně moto fandů po celém světě. Vtipné, ale i náročnější chvíle a momenty doprovází řada reflexí, vtipy i duchaplné komentáře hlavních aktérů, u kterých nejdenou neudržíte úsměv na uzdě. Při cestování se dokonce povedlo zrealizovat poskytnutí humanitární pomoci pod záštitou organizace UNICEF, takže jde vidět, že pokud člověk chce, tak jde opravdu všechno. Zážitky byly navíc vydány také v knižní podobě.
Dlouhá cesta na jih ovšem nebyla prvním počinem Charleyho a Ewana. První společný cestopisný seriál těchto dvou sympaťáků vznikl už v roce 2004 a v Česku je známý zejména pod oficiálním názvem Ewan McGregor: Na mašině kolem světa. Jejich cesta v tomto případě začíná a končí ve Velké Británii, ale díky cestě na východ přes Evropu, Asii a Severní Ameriku se můžete kochat přírodním bohatstvím a malebnými scenériemi řady zemí.
Se dvěma dalšími kamarády – kameramanem Paulem Mungeamem a režisérem Russem Malkinem podnikl Charley Boorman v roce 2008 výpravu nazvanou Z Irska do Sydney: Všemi možnými prostředky. Při této jízdě se nadšení cestovatelé vydávají opět přes Evropu na východ. Cílem ale je, aby při cestách po souši, vodě i ve vzduchu využili co nejvíce různých dopravních prostředků včetně řady lokálních.
Cestování s Michaelem Palinem
Britský herec, komik (člen již legendárního uskupení Monty Python) a nadšený cestovatel se smyslem pro typicky britský humor. Prvním počinem na kontě Michaela Palina je svérázný cestopisný dokument Cesta kolem světa za 80 dní (Around the World in 80 Days), natočený pro britskou televizi BBC v 90. letech 20. století. Předlohou pořadu byla stejnojmenná kniha Julese Verna, kterou Palin sám adaptoval a s pětičlenným štábem odcestoval a natočil. Jestli vám tedy něco říká jméno Willy Fog a jeho cesta 30° východní délky od severu k jihu Země, pak asi tušíte, co můžete od úspěšné mini série očekávat.
Michael Palin se v roli cestovatele a průvodce v jedné osobě našel a ve spolupráci právě s BBC natočil celou řadu cestopisů, v nichž navštívil nejen vyspělé, ale i zaostalé země poznamenané válkou a režimy. Prozatím posledním dokumentem v řadě zůstává výprava z roku 2018 s všeříkajícím názvem Michael Palin v Severní Koreji.
Máte-li rádi humor a poznávání „naplno“ s maximálním odevzdáním a bez vyhýbání se někdy nečekaným, jindy trapným situacím, pak nebudete zklamaní. Natáčení cestopisů Michaela Palina je po letech pověstné i počtem zranění či absolvovaných střevních obtíží. A co teprve, když vás holí slepý holič nebo vám místní obyvatelé při návštěvě ukamenují auto? Některá Palinova dobrodružsví byla vydána také knižně.
Další dokumentární filmy o cestování Michaela Palina:
- Od pólu k pólu (1992)
- Na Sahaře s Michaelem Palinem (2002)
- Do Himálaje s Michaelem Palinem (2004)
- Nová Evropa očima Michaela Palina (2007)
- Brazílie očima Michaela Palina (2012)
Balkánem nahoru a dolů s Adamem Ondrou
Nejen sport, ale i obrovské nadšení do přírody a odvaha posunovat hranice toho, co ještě člověk dokáže zvládnout. I o to běží v novém seriálu České televize s Adamem Ondrou v hlavní roli. Velmi strhující výkony mladého několikanásobného mistra světa v lezení na obtížnost nenechávají emoce v klidu. Ať už jste fanoušky lezení či nikoli, tato náročná disciplína přináší nejen spoustu adrenalinu, ale také pohledy na překrásné přírodní scenérie zemí bývalé Jugoslávie.
Adamova cesta za dobytím ráje začíná v Rumunsku, po kterém následuje přesun do Bosny, Chorvatska a Makedonie. Mini série dobrodružství pak končí v Albánii. Úžasné lezecké (prvo)výstupy jsou opravdu dřina, věřte ale, že vás dokážou jako diváka strhnout natolik, že vám až spadne brada.
Cyklus o 6 dílech vznikl pod taktovkou režiséra Petra Horkého ve spolupráci s Českou televizí, můžete jej proto zhlédnout zdarma přímo v iVysílání ČT.
Místa, která Adam Ondra v dokumentu navštívil:
- pohoří Domogled (Rumunsko)
- kaňon Tiesno (Bosna)
- Národní park Paklenica, Drašnice, Split (Chorvatsko)
- Národní park Mavrovo, vodopád Duf, kláštery Bigorski a Rajčica, Skopje (Makedonie)
- kaňon u vesnice Brar, přehrada Boville, Tirana (Albánie)
- Prilep, termální lázně Pozar (Makedonie)
Už jste nějaké dokumentární filmy či seriály o cestování viděli? Co vás zaujalo a který byste doporučili? Podělte se s námi o své názory v komentářích!
Žádné komentáře