Národní parky jsou skvostem naší země. Svou jedinečností a mimořádně zachovalou přírodou ukazují přirozenou podobu krajiny, v níž žijeme. Jsou to „metropole“ života, ve kterých najdeme mnoho vzácných druhů rostlin, hub, živočichů a celých biotopů.
Rád bych vás do těchto krásných zákoutí pozval prostřednictvím tipů na trasy, které jsem sám vyzkoušel. Osobně jsem se do každého našeho národního parku zamiloval a těžko bych mezi nimi volil favorita. Jejich krásu jistě posoudíte sami, já vám jen milerád doporučím, kudy se vydat. 🙂
Malé přírodovědné okénko
Národní park je nejvyšším stupněm ochrany, která zaštiťuje rozsáhlejší přírodní území, jež je hodnotné pro svou jedinečnost či stav nepozměněný člověkem. Ochrana přírody zde má přednost před všemi jinými činnostmi, protože je cílem území uchovat v jeho přirozeném stavu. Nejsou zde chráněni jen živočichové a rostliny, ale také celé ekosystémy a procesy, které v přírodě probíhají. Příkladem může být tolerance kůrovce (lýkožrouta smrkového), jehož výskyt se v kulturních lesích setkává se značnou nelibostí, ale který tvoří přirozenou součást horských lesů a přispívá k jejich obnově a zdraví.
Nejstarší národní park na světě byl založen téměř před 150 lety v Yellowstone (1872) a prvním v České Republice se stal Krkonošský národní park v roce 1963.
Národní parky ve vašich rukou (návod na použití seriálu)
Vítám vás ve čtyřdílném seriálu, ve kterém vám jeden po druhém představím naše národní parky. Článků, které v určité lokalitě doporučují zajímavá místa k vidění, je však na internetu spousta. Rozhodl jsem se proto téma pojmout trochu jinak a nabídnout vám konkrétní trasy s odkazem na mapu.
Každý díl je tedy malým průvodcem, který vás povede napříč národním parkem a ukáže vám některé jeho krásy. Navštívíme společně věhlasná, ale i méně známá (avšak neméně zajímavá) jedinečná místa. Trasy jsou obvykle docela dlouhé, ovšem je plně na vás, zda se rozhodnete projít je celé tak, jak jsou, rozdělit je na několik kratších výletů, nebo se pouze inspirujete a navštívíte jen některá doporučená místa.
Podyjí
Délka celé trasy: 45 km (mapa trasy)
Naši výpravu za národními parky začneme parkem nejmenším, zato rozhodně výjimečným. Jeho poloha v pohraničním území a příkrý terén zde totiž zabránili výstavbě chat a přehrad, a tak se zde do dnešních dnů zachovala neposkvrněná krajina. Najdete ho podél toku Dyje mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí, úplně u hranic s Rakouskem. Řeč je samozřejmě o jediném moravském národním parku – Podyjí.
A proč je tolik výjimečný? Jedná se totiž o nejzachovalejší a nejméně dotčené říční údolí v České Republice, které je celých 42 kilometrů dlouhé. Svůj domov zde má mnoho vzácných druhů, zmiňme za všechny jeřáb muk hardeggský, který žije výlučně v Podyjí.
Znojmo, Znojmo – vidím tě dvojmo
Batoh na záda, trekové hůlky do dlaní, vyrážíme z města Znojma, které tvoří pomyslnou bránu parku. Znojmo je vyhlášené nejen jako centrum významné vinařské oblasti, ale také pro své historické památky a atmosféru. Můžeme si prohlédnout například tisíc let starou Rotundu svaté Kateřiny nebo největší podzemní sklepní systém v České republice (27 kilometrů ve čtyřech patrech!). Z města se nám také otevřou první krásné výhledy na národní park vinoucí se od znojemské přehrady.
Podél její klidné hladiny vystoupáme až na skalní vyhlídku Sealsfieldův kámen, kde nás čekají vskutku nádherné výhledy. Na druhém břehu uvidíme rovněž skvělou vyhlídku Králův stolec, na kterou ale zavítáme někdy příště. Za vodní nádrží sestoupíme zpátky k řece Dyji, po třech kilometrech ji překročíme po dlouhé dřevěné lávce a jednou z nejstarších a nejznámějších českých vinic – Šobes – vystoupáme opět nahoru.
Výhledy jako sladká odměna
Otevřou se vám další úchvatné výhledy, zejména na vyhlídce Železné schody. O několik kilometrů dál můžete odbočit k působivé zřícenině Nový hrádek s prohlídkovým okruhem (nutno přijít v návštěvních hodinách). Pohled na Dyji z vysoké polorozbořené hradní věže nepochybně stojí za to. Další zajímavou zastávkou je venkovní expozice pohraničního opevnění v Čížově a návštěvnické středisko správy národního parku hned vedle.
Odtud jsou to tři kilometry k Hardeggské vyhlídce, odkud už uvidíte rakouské město Hardegg v čele s majestátním stejnojmenným hradem, do kterého můžete rovněž zavítat na prohlídku. Trasa nás dále povede podyjskými lesy až k ledovým slujím, jeskyním vzniklým divokým tancem vody a mrazu. Naši cestu národním parkem zakončíme ve Vranově nad Dyjí, kde můžeme navštívit stejnojmenný barokní zámek s unikátním Sálem předků od světoznámého architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu.
Líbilo se vám Podyjí? A co teprve až do jeho krás zavítáte ve skutečnosti! My se však příště potkáme v Krkonoších.
Žádné komentáře