Nechcete či nemůžete jíst jen tak něco? V dnešním světě plném možností to naštěstí většinou není až takový problém. Když se ale ocitnete několik tisíc metrů nad zemí, mohou vám vaše stravovací omezení značně znepříjemnit život. Předejít tomu je však snadné, stačí trochu promyšleného plánování, případně dobrá „vyřídilka“.
Jídlo na palubě už není, co bývalo
Dávno jsou pryč ty doby, kdy byl každý let zpříjemněn naditou krabičkou všemožných dobrot, které přibližně uprostřed doby letu rozdávaly usměvavé letušky (případně stevardi). Tedy alespoň takové jsou mé vzpomínky na dovolené z dětských let. Ať jsme letěli necelé dvě hodiny do Athén, nebo o něco déle do Tunisu, občerstvení na palubě nikdy nechybělo a bylo opravdu bohaté a zpravidla teplé.
Dnes však dopravci v rámci úspory nákladů svůj přístup značně přehodnotili. V průběhu kratších letů dostanete maximálně malý snack v podobě bagety se dvěma kolečky salámu a chcete-li něco navíc, musíte si připlatit. U delších letů (většinou nad tři hodiny) je teplé občerstvení samozřejmě stále zajištěno – jeho kvalita a chuť už je však na jinou debatu. Co je ale důležitější, téměř bez výjimky je jeho základem maso a potraviny obsahující běžné alergeny.
Nenechte to na náhodě
Pokud tedy v letadle nechcete držet nedobrovolný půst nebo riskovat zdravotní komplikace, máte v podstatě dvě možnosti. Tou první je objednat si jídlo splňující vaše požadavky předem. Je potřeba kontaktovat zákaznický servis konkrétní aerolinky (případně cestovní agentury) a informovat se o nabízených možnostech. Pro jistotu přesně specifikujte, jakým složkám se vyhýbáte, a nespoléhejte se na to, že si zaměstnanec letecké společnosti pod pojmem celiak či vegan automaticky vybaví seznam možných hrozeb. Udělejte to také s dostatečným předstihem a při servírování se ještě jednou ubezpečte, že jídlo opravdu splňuje vámi avizovaná kritéria.
Na zkušenosti jsem se zeptala svých známých a mile mě překvapilo, že byly vesměs pozitivní:
- Ryanair, Itálie–ČR: „Naprostá spokojenost s veganským ratatouille.“
- British Airways, let do USA: „Na objednávku výborné vegan jídlo! Standardně už nabízí jeden masový a jeden vegetariánský pokrm.“
- Emirates, ČR–Dubai: „V nabídce pro mě bylo nejvíce vyhovující „strict vegetarian“. Snídaně byla s máslem (to jsem vyndala), hlavní chod byl veganský. Spokojenost veliká, jídlo bylo rozmanitější než to klasické.“
- Lufthansa, let do Singapuru: „Objednané vegan jídlo předem problém nebyl. Chuťově se to dalo – třeba snídaně dobrá, pamatuji si, že tam bylo ovoce, ale na oběd byl nějaký sojový párek v rajčatové omáčce a to teda nic moc.“
- „U všech aerolinek, které nabízejí jídlo, to bylo úplně v pohodě, přes internet jediným kliknutím (ČSA, Etihad, Emirates,…), jedině s China Eastern Airlines jsem asi tři dny zjišťovala, co s tím, a nakonec jsem musela volat do Paříže.“
- Malajské aerolinky: „Cestou tam bylo veganské jídlo bez problémů, cestou zpět se mi omluvili, že ten požadavek nenašli.“
- Emirates, Vídeň–Dubai–Bangkok a zpět: „Úplně v pohodě, jídlo perfektní, jako bych si vařila doma. Z Bangkoku do Krabi a zpět jsme letěli tuším LionAir a tam jsem s veganským měla smůlu – nízkonákladovka. Let byl ale krátký, takže jsme si koupili jídlo svoje do letadla a vyřešili to takto.“
- Korean Air, Austrálie–Seoul–Praha a zpět: „Vyřěšeno jedním kliknutím, jídlo jsem vždycky dostala jako první a bylo moc dobrý. Jen jeden z chodů byla rýže a „krevety“, ujistili mě ale, že je to jakási náhražka. :-)“
- Austrian Airlines, Vídeň–Zürich: „Byl jen sendvič na svačinu a na výběr nebylo vůbec nic, jen šunka nebo sýr.“
A kolik taková služba stojí? Například u Travel Service za teplé jídlo (není-li v ceně letenky) zaplatíte 390 Kč, speciální pokrm si však lze vyžádat pouze u letů nad 3 hodiny. (Lze objednat specificky jídlo vegetariánské, bezlepkové, bez cholesterolu, s nízkým množstvím sodíku, muslimské, bez laktózy či vhodné pro diabetiky. Objednávky lze provést maximálně tři pracovní dny před odletem.)
Podobně se k dané problematice vyjádřily i ČSA: speciální jídlo lze vyžádat pouze na dálkových letech nebo v business třídě nejpozději 24 hodin dopředu. Podrobné informace pak naleznete přímo na webových stránkách dopravce.
Nakrmte se z vlastních zásob
Protože se však ta nejspolehlivější pomocná ruka nachází na druhém konci vašeho ramene, jistotou je připravit si jídlo vlastní. Svačina v krabičce či sáčku by neměla být problémem, nebude-li možné ji klasifikovat jako tekutinu. Zapomeňte tedy na polévky, smoothie či koktejly. Problematická by mohla být i marmeláda (větší množství než 100 ml), jogurty a pudinkové dezerty nebo cokoliv s omáčkou.
Bez zbytečných oplétaček byste však měli pronést všemožné sendviče, těstovinové saláty, moučníky či slané koláče. Při ruce vždy mějte také kousek ovoce a zeleniny, müsli či raw tyčinku a podobné nouzovky, které nepodléhají rychlé zkáze, a přijdou tak vhod i po příletu.
Nápady na bezlepkové a bezlaktózové vegan menu vhodné na palubu:
- salát z oblíbené zeleniny, cizrny, jáhel, oliv a koření
- bezlepkový quiche s náplní z tofu a špenátu
- wrap z kukuřičné tortilly (náplň například z avokáda, zeleniny a fazolí)
- tousty z bezlepkového chleba
- pohanka s nastrouhanou mrkví, jablkem, brusinkami, ořechy a skořicí
Vhodné zobání mezi jídly: sušené ovoce, ořechy, raw proteinová tyčinka, bezlepkové sušenky, hořká čokoláda, luštěninové chipsy, arašídové křupky
Tip na závěr: Nejen do letadla vám může přijít vhod praktická miska na salát Built s neoprenovým pouzdrem, které udrží jídlo příjemně teplé až 4 hodiny.
Řešili jste již podobnou situaci i vy? Podělte se s námi o své zkušenosti.
Žádné komentáře