Inspirující rozhovory nás baví. Tentokrát jsme vyzpovídali Verču alias Veronicu Leroy, která je vášnivou cestovatelkou, vegankou a youtuberkou. Jak veganství na cestách řeší a kterou zemi doporučuje navštívit?
Mezi tvé vášně patří jak cestování, tak i veganství. O obojí se s lidmi ráda dělíš pomocí sociálních sítí a mnohé inspiruješ. Dovedu si však představit, že to není vždy snadné skloubit. Bereš veganství při cestování jako handicap?
Možná to někoho překvapí, ale právě díky veganství jsem si jídlo začala více užívat nejen doma, ale i na cestách. Asi je to částečně i tím, že mám jedno malé dobrodružství navíc. Takový hon za pokladem – veganským jídlem. Musím ale uznat, že někdy je to zábavné více a někdy méně. Třeba takový sever Laosu byl opravdu oříšek. Cestovala jsem totiž v už tak dost na maso zaměřené zemi do míst, která byla skoro nedotčená turisty a místní anglicky nerozuměli ani slovo.
K tomu bych ráda dodala, že existují tzv. V-Cards, na kterých je ve 105 řečech napsáno vše, co by vegan mohl na cestách potřebovat. Například „Bez živočišných produktů“ nebo i samotné vysvětlení a vyjmenování všeho, co vegani nejí. Každopádně, abych se vrátila zpátky k otázce, veganství neberu nikdy jako handicap. 🙂 Myslím si, že chvilka dobrodružství ve formě hledání veganského jídla nebo dorozumívání se s místními stojí za to, že se nepodílím na utrpení zvířat.
TIP: Stáhněte si praktické V-Cards!
Singapur je veganský ráj
Jaké nejmíň a nejvíc vegan-friendly země jsi navštívila?
Začnu s tou příjemnější částí otázky – nejvíc vegan friendly země. Například o Thajsku jsem věděla, že tam je spousta veganských možností, ale země, která mě opravdu překvapila byl Singapur. To byl hotový veganský ráj! Snad všechny kuchyně světa a za celou dobu jsem neměla nic, co by mi nechutnalo. Právě naopak, měla jsem tam nejlepší brownie, který jsem kdy zkusila a v japonské vegetariánské restauraci jsem si dala sushi s veganským úhořem a vegan fried chicken, které i moje kamarádka neveganka (a navíc Japonka) vychválila a řekla, že by nepoznala rozdíl.
No a nejmíň vegan friendly byl asi opravdu sever Laosu nebo sever Filipín, kde jsme taky měly chvilkami co dělat, abychom nezůstaly o suché rýži. Nakonec se ale vždycky něco našlo a obě veganky na cestách přežily. 🙂
Setkala ses během cest se situací, kdy jsi už vážně uvažovala o tom, že si dáš něco, co je s ideou veganství v rozporu? Ať už z důvodu tvé chuti nebo prostě ze zoufalství, že není k dispozici nic čistě rostlinného?
Abych byla upřímná, na neveganské jídlo nemám nikdy chuť. Když vím, kolik utrpení se za ním skrývá, není to něco, co mě přitahuje a co bych chtěla jíst. Po těch letech veganství už mi ty věci ani nevoní, spíš naopak. Dát si něco neveganského by mě ani nenapadlo, stejně tak, jako by spousta Evropanů ani v krajní situaci nesnědla psa nebo kočku. Myslím si, že vždycky existuje nějaká jiná možnost.
Bez vloček a energy tyčinek ani ránu
Co bys lidem stravujícím se alternativně doporučila před cestou zjistit a bez čeho rozhodně nevyrazit? Vozíš s sebou vždy alespoň nějakou malou zásobu jídla?
Určitě doporučuju kouknout na happycow.net a zjistit, jaké jsou veganské možnosti v dané lokalitě. Užitečné jsou taky veganské skupiny daného města nebo dané země na Facebooku, kde místní vždycky rádi doporučí nějaké dobré podniky a obchody. No a potom už nezbývá než jen prozkoumávat a hledat. 🙂
Já s sebou poslední dobou vozím ovesné vločky, rostlinný protein a para ořechy, abych měla vždycky něco k snídani, jak už z toho důvodu, že většinou cestuju lowcost, tak kvůli veganství. Taky si občas beru nějakou zelenou směs chlorely, spiruliny a dalších superfoods, abych si na cestách doplnila vitamíny a minerály, protože když chce člověk ochutnat místní kuchyni, moc salátům a podobným věcem nedá. Na svou poslední delší cestu na Kubu jsem si s sebou sbalila i pár energy a proteinových tyčinek, kdyby bylo nejhůř. A musím říct, že se nakonec opravdu hodily a byli jsme rádi, že jsme je měli.
S veganstvím se úzce pojí také ekologie. Snažíš se, aby tvé cestování poškozovalo naši planetu co nejméně (trnem v oku mnohým ekologům je například letecká doprava) nebo tenhle aspekt na cestách až tak neřešíš?
Ať už dělám cokoliv a jsem kdekoliv, vždycky se snažím jednat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Rozhodně se zaměřuju na to, abych na cestách nepoužívala plasty, takže s sebou vozím krabičku na jídlo, dřevěnou lžíci, hůlky, láhev na vodu a bambusové brčko. No a k letecké dopravě. Když je to přijatelné časově i finančně, snažím se vždy volit autobus nebo vlak. Například v Asii jsem dělala jen pár nutných přeletů, jinak jsem používala autobusy. Chtěla bych ale určitě zmínit, že právě živočišná výroba je pro naši planetu mnohem horší než letecká (nebo jakákoliv jiná) doprava, což už si spousta „ekologů“ neuvědomuje a maso další živočišné výrobky jí.
Myslím si ale, že každý děláme, co je v našich silách. Nejsem zastáncem toho, že každý, kdo se o něco snaží, musí dělat všechno nebo nic. Abychom byli 100% eko, nesměli bychom používat elektřinu, jakoukoli dopravu, jídlo bychom si pěstovali všechno sami na zahradě a oblečení radši nenosili vůbec. Samozřejmě záměrně přeháním, ale chtěla jsem jen nastínit, že je lepší dělat všechno, co je v mých silách a občas letět letadlem než se na všechno vykašlat, protože občas zvolím leteckou dopravu.
Hudba budoucnosti? Austrálie a veganská kuchařka
Kam se chystáš v nejbližší době a co je tvým největším cestovatelským snem?
Zrovna, když odpovídám na tvé otázky, sedím ve vlaku do Vídně, odkud zítra letím do Estonska. Je to moje první návštěva této země, takže se moc těším, že zase uvidím něco nového a trochu si odpočinu od práce. No a můj největší cestovatelský sen? Už dlouho se chci podívat do Austrálie, nejlépe si tam pořídit dodávku a celé to tam projet. Ale zatím asi nenastal ten správný čas a vždycky vyhrála nějaká jiná destinace. 🙂
V současné době se věnuješ tvorbě kuchařky. Najdeme v ní i recepty inspirované cizokrajnou kuchyní?
Určitě. 🙂 Není to sice kuchařka, která by byla přímo zaměřená na recepty z mých cest, ale vzhledem k tomu, že jde o takovou sbírku mých oblíbených receptů, objeví se tam i nějaké dobroty, které jsem objevila na cestách. V budoucnu bych ale určitě ráda nějakou kuchařku zaměřila například na asijskou nebo konkrétně korejskou kuchyni, protože jí naprosto miluju!
Děkuji za tvůj čas a přeji spoustu úspěchů a šťastných cest! 😊
Kdo je Veronica Leroy?
Veronica je youtuberka a instagramerka, která miluje cestování. Prostřednictvím svých sociálních sítí se také snaží inspirovat k zodpovědné volbě toho, co si naložíme talíř s ohledem na zdraví (naše i planety) a práva zvířat, a to doma i na cestách. Má vlastní značku fairtrade oblečení a právě tvoří svou první kuchařku.
Žádné komentáře