Přichází podzim, tedy ten pravý čas vycestovat do tropických zemí. Právě tam je ale dobré nechat se očkovat proti exotickým nemocem, popřípadě vědět, jak se nákaze vyhnout. Jaká je prevence? A na která očkování byste neměli zapomenout?
Základním pravidlem je začít očkování řešit co nejvíce s předstihem. Ideální je se do očkovacího centra objednat alespoň tři měsíce předem. Někdy se totiž na vakcínu čeká delší dobu, jindy je potřeba očkování rozdělit na několik částí a mezi nimi udělat i několikatýdenní rozestupy.
Kde hledat aktuality?
Nařízení a doporučení vakcín se odvíjí od aktuální situace. Může se vám tedy stát, že do některé země vás bez odpovídajícího očkování nepustí. Ministerstvo zahraničních věcí na svém webu pravidelně informuje o situaci ve světě a vydává doporučení, jaké očkování pro danou lokalitu zvolit.
Organizace Centers for Disease Control and Prevention aktuální situaci monitoruje také a zveřejňuje epidemiologická doporučení. Na jejím webu si i pohodlně vyhledáte zemi, do které budete cestovat, a s ní spojené nemoci, proti kterým je dobré se chránit. Někdy se doporučené nebo povinné očkování liší i region od regionu, popřípadě podle aktuální endemické oblasti.
Mezinárodní očkovací průkaz
Aby vás při vstupu do exotické země nepotkaly komplikace, je nutné mít povinné očkování zaznamenané v mezinárodním očkovacím průkazu. Zapsat se do něj mohou i očkování dobrovolná. Skládá se ze dvou dokumentů, certifikátu o platném očkování nebo profilaxy a vlastního mezinárodního očkovacího průkazu. Pravidla pro jeho vyplnění jsou velmi striktní a data musí být v angličtině nebo francouzštině.
Aktuálně existují dvě nemoci, proti kterým musí být cestovatel naočkovaný – žlutá zimnice, pokud cestuje do endemických oblastí nebo je přejíždí, a meningokoková meningitida pro poutníky do Mekky. Průkaz vystavují očkovací centra nebo centra cestovní medicíny.
Chorvatsko Francie Španělsko Itálie | Hepatitida A a B Vzteklina |
Turecko | Hepatitida A a B Vzteklina Břišní tyfus |
Čína | Hepatitida A a B Břišní tyfus Encefalitida* Obrna** Vzteklina Žlutá zimnice Prevence malárie |
Mexiko | Hepatitida A a B Břišní tyfus Vzteklina Prevence malárie |
Thajsko | Hepatitida A a B Břišní tyfus Encefalitida*** Vzteklina Prevence malárie Žlutá zimnice |
Indonésie | Hepatitida A a B Obrna (po poradě s lékařem) Břišní tyfus Encefalitida*** Vzteklina Žlutá zimnice Prevence malárie |
Austrálie | Hepatitida A a B Vzteklina Encefalitida (na Torresovy ostrovy) |
Tanzánie | Hepatitida A a B Břišní tyfus Cholera (pouze u pár regionů) Prevence malárie Vzteklina |
Keňa | Hepatitida A a B Břišní tyfus Cholera (pouze u prá regionů) Prevence malárie Meningitida (v sezóně****) Vzteklina Žlutá zimnice |
*hodí se pro cestovatele, kteří v zemi stráví více než měsíc nebo budou cestovat do divoké přírody a na venkov
**doporučuje se pro cestovatele do oblasti Xinjiang
***hodí se pro cestování do přírody a na venkov i pro cesty kratší než měsíc
****doporučuje se v sezóně mezi prosincem a červnem
Zdroj: wwwnc.cdc.gov
Prevence není nikdy dost
Umývejte si ruce
To je prostě základ. Obrovské množství nemocí se přenáší dotekem, takže i když si nesaháte do úst, můžete infikovat jídlo nebo i vodu. Postačí dezinfekční prostředky ve formě gelu, spreje nebo vlhčených ubrousků. Použijte je před jídlem, po návštěvě toalety, ale třeba i v českých vlacích a autobusech.
Hledejte jen pitnou vodu
V rozvojových zemích je nutné používat na čištění zubů, pití, ale i vaření pouze balenou vodu, nikdy ne vodu z kohoutku. Filtrační tablety nebo jiné chemické dezinfekce jsou vhodné pouze při krátkodobém cestování. Proto se při cestování do chudších zemí nebo do oblastí bez jistoty pitné vody vyplatí investovat do láhve s trojím filtrem, která vyčistí jakoukoli stojatou i tekoucí vodu. Pozor na led, ten si totiž většina restaurací a barů vyrábí z kohoutkové vody.
Nepodceňujte hmyz
Právě hmyz se stává největším nepřítelem co se týká přenosu chorob. Jedinou prevencí nejen obávané malárie je moskytiéra. Ta musí být dostatečně velká a hlavně ji každý večer zkontrolujte, zda nemá trhliny. Komár, který přenáší malárii, je menší než jsou čeští komáři a i malou dírkou se přes síťku dostane. Místo v kufru najděte i pro repelent.
Jaké očkování je třeba pro nejnavštěvovanější země světa se dočtete v tabulce, ani tak ale neopomeňte pár kliků na webu Ministerstva zahraničních věcí a popřípadě i návštěvu očkovacího centra.
Tip: chystáte se do zahraničí na delší dobu? Možná byste měli vědět, jak bezpečně převézt nadrozměrná zavazadla.
Zdroj fotografií: pixabay.com
Kde sehnat ty cestovní zavazadla? Zamiřte na e-shop:
Žádné komentáře