Dovolená či vícedenní výlet se automaticky pojí s rezervací hotelu. Dříve možná standard, dnes však již trendy míří trochu jiným směrem. Některým cestovatelům (a jejich ochotě do ubytování investovat) hotelové resorty prostě nesedí. V dobách internetu a sdílení jsou naštěstí možnosti mnohem velkorysejší.
Účel světí prostředky
Nejprve je dobré si ujasnit, co vlastně od dočasného ubytování očekáváte. Vyrážíte-li na obchodní cestu, na níž máte působit reprezentativně, možná přeci jen s povděkem zůstanete u klasických hotelů. Pokud se však vydáváte na eurotrip nebo putování s krosnou na zádech, alternativní ubytování dodá vaší cestě na autentičnosti a může také odlehčit váš rozpočet.
Ohled berte samozřejmě i na ostatní osazenstvo – zejména na děti či zvířecí miláčky. Za zvážení stojí také pocit bezpečí či zajištění pitné vody v některých méně vyspělých zemích. Jednoduše zhodnoťte všechna pro a proti a vyberte ideální možnost v souladu s vašimi preferencemi.
Apartmány a hostely
První variantou, která vám umožní užít si dostatek komfortu, ale zároveň se vyhnout klasickému hotelovému ubytování, jsou samostatné apartmány. Najdete je například na webu Booking.com nebo jednoduše zadáním do jakéhokoliv internetového vyhledávače. Většinou se jedná o pokoj s vybavenou kuchyní a sociálním zařízením, v němž jste sami svým pánem. Úklid, vaření a další servis je tedy jen a pouze na vás. Stále se však jedná o poměrně drahou záležitost, zvláště v porovnání s některými dalšími níže zmíněnými možnostmi.
Bát se nemusíte ani hostelů. Jedná se o poměrně levné ubytovny, často se sdílenými pokoji, v nichž nelze očekávat žádný velký luxus. V drtivé většině případů se však nemusíte obávat ani špíny a nevítaných návštěvníků v podobě štěnic a jiné havěti. Nespornou výhodou (výměnou za mírné uskromnění) je kromě nízké ceny také možnost seznámení se zajímavými lidmi.
Vždy samozřejmě záleží na konkrétním ubytovacím zařízení a vašich potřebách a standardech, z nichž nechcete slevovat (například přístup k internetu, snídaně, vlastní koupelna, pokoje výhradně pro muže a ženy a podobně). To ideální pro vás můžete najít třeba na Hostelworld.com nebo na HostelBookers.com.
Airbnb
Pokoj, byt či dům, který není jeho majitelem momentálně využíván, je možné buď pronajmout, nebo nechat ležet ladem. To je však určitě škoda! O tomtéž jsou přesvědčeni i zakladatelé Airbnb – služby propojující vlastníky nemovitostí s cestovateli, kteří zde rádi složí na pár dní či týdnů hlavu.
Podobná příležitost vám přijde vhod zejména v případě, že se chystáte v cizím městě strávit delší čas – přesněji řečeno takovou dobu, jež by se vám v klasickém hotelu pěkně prodražila, zároveň je však příliš krátká na to, abyste si nějaké obydlí rovnou pronajali.
A jak to celé funguje? Jednoduše. Na portálu Airbnb.com zadáte své požadavky a pak si už jen vyberete nejsympatičtější nabídku. Přímo přes formulář na webové stránce pak kontaktujete nabízejícího a i platbu provedete online. Při výběru se můžete orientovat především podle ceny a uživatelských recenzí.
Může jít o sdílené nebo samostatné ubytování, každopádně však nečekejte hotelové služby. Vlastně se ubytováváte u někoho doma (často zda majitelé mají i spoustu osobních věcí), tudíž je potřeba k této službě přistupovat jako když přespáváte u známých. Někteří hostitelé se nacházejí na druhém konci světa (na předání klíčů pak pošlou pověřenou osobu nebo vám prozradí jejich tajnou skrýš), jiní se s vámi naopak rádi sejdou a třeba vás i provedou po městě.
Pokud byste na Airbnb rádi ušetřili, sledujte last minute nabídky. S některými hostiteli (nemají-li v profilu přímo zdůrazněno, že se jedná o fixní cenu) můžete také zkusit (zdvořile!) smlouvat, a poplatek za ubytování tak mírně snížit.
Couchsurfing
Další, tak trochu hipsterskou možností, jak někde přenocovat bez nutnosti placení hotelu, vhodnou zejména pro single cestovatele, je couchsurfing. Jak již název vypovídá, prostě se vyspíte u někoho na gauči. Při hledání můžete využít specializovaný portál Couchsurfing.com nebo se porozhlédnout v některé ze skupin na Facebooku a dohodnout se tzv. na vlastní pěst.
Couchsurfing může být skvělým způsobem, jak najít kamarády a průvodce v cizích zemích a městech, zároveň se však vyplatí být obezřetný. Přeci jen se nastěhujete na gauč člověku, kterého vidíte prvně v životě. Důvěřovat vám však musí i váš hostitel, takže jste vlastně na stejné lodi. Opět se vyplatí dát na reference a třeba si i s hostitelem předem vyměnit pár zpráv.
Couchsurfing je zpravidla zdarma. Vhodné je však přivést hostiteli drobnou pozornost (třeba typickou pro naši zemi), být milí a nápomocní (například s domácími pracemi) a také být vstřícnými společníky. Mnohým poskytovatelům jde totiž o zajímavou společnost. Vy zase můžete získat průvodce cílovou destinací či cenné rady „domorodce“.
Na vlastní nebezpečí
- Kempování – ideální zejména v letních měsících
- Dopravní prostředky – noční cestování vlakem či autobusem za vás otázku noclehu jednoduše vyřeší
- Prostě se k někomu pozvěte – inspirovat se můžete například známým cestovatelem Ladislavem Ziburou, který se při svých výpravách naučil brilantně využívat pohostinnosti místních obyvatel
Zdroj fotografií: pixabay.com
Žádné komentáře