Láhve v našem sortimentu jsou si dost podobné a liší se jen v drobných detailech. Důkladně je však testujeme na lidech (tedy na sobě samých), abychom vám mohli předat vlastní zkušenosti s jejich používáním.
A abychom tomu dodali pořádné grády, rozhodli jsme se, že na měsíční cestou po Irsku vezmeme celý náš domácí arzenál lahví a budeme je testovat všechny najednou. Na výpravu do stálezelené země s námi tedy odjela termoska Mizu, láhev Salewa Runner, a oblíbené Nalgene On The Fly (hned ve dvou barevných variantách) a Nalgene Wide Mouth. Společnost nám dělaly i klasické PET lahve, ve kterých jsme kupovali pitnou vodu. Každá varianta má své pro a proti, ale pojďme na to pěkně popořádku.
Mizu – Horká káva celý den
Jako první si pořádnou zatěžkávací zkouškou prošla termoska Mizu. Čekala nás totiž dlouhá cesta přes celé Německo až do přístavu v Calais, a tak byla zásoba kofeinu na cestu nutností.
Termosku jsme kolem šesté hodiny ranní jsme naplnili vařící kávou. V pitelné teplotě však káva byla až druhý den dopoledne, tedy cca 26 hodin po uvaření! Ano, čtete správně – v láhvi zůstala káva horká celý den.
Je pravda, že jsme jeli autem, takže se okolní teplota pohybovala kolem 20 °C. Na druhou stranu jsme taky nechávali otevřený uzávěr, aby nám nápoj aspoň trochu zchladnul. Příští dávku kávy jsme proto do termosky dávali už v teplotě vhodné k pití.
A v čem tkví její kouzlo? Termoska Mizu má delší závit na hrdle, aby teplo nikam neunikalo. Otevření je proto sice trochu zdlouhavější, ale lépe izoluje a drží teplotu.
Salewa – Víc hlav, víc komplikací
Láhev od Salewy máme doma už pěkně dlouho a moc nás neoslovuje její systém uzávěrů. Díky vyměnitelným víčkům je láhev možné otevírat různými způsoby. Pro nás je ale nejpraktičtější vždy otevřít celou láhev odšroubováním víčka, a to je při tolika možnostech trochu bizarní.
Středový mechanismus víčka se totiž uvolňuje jinak než vlastní závit, navíc těsnící gumička z uzávěru dost často vypadne. Šikovným prvkem je ale zabudovaný úchyt pro snadné přenášení.
O kvalitách materiálu nemáme pochyb, z výše uvedených důvodů jsme však tuto láhev degradovali na psí zásobárnu vody.
Nalgene – Na tloušťce (ne)záleží
Z dílny ikonického výrobce Nalgene s námi jely hned tři láhve. Pro nás asi nejpraktičtější a nejoblíbenější je On The Fly s vychytaným uzávěrem s pojistkou. Láhev máme v červené a modré barvě a obě jsou super. Výhodou těchto lahví je kovová pojistka, která zaručí, že vám pití nevyteče. Pokud ale pojistku zapomenete zacvaknout, na těsnění se stoprocentně spolehnout nemůžete.
On The Fly je navíc ideální lahev do bočních kapes batohů. Je totiž relativně úzká, takže zbytečně nevytahuje gumičky kapsiček, ale zároveň má slušný objem 0,7 litru, což na menší výlet bohatě stačí.
Druhým reprezentantem lahví Nalgene v našem týmu je Wide Mouth 1 l v krásné barevné trojkombinaci. Láhev má jednoduchý šroubovací uzávěr se širokým hrdlem.
Velkou výhodou těchto lahví je použitý materiál Eastman Tritan™ , který je bez škodlivého BPA. Navíc neabsorbuje pachy, a dokonce do ní můžete lít i horkou vodu bez obav z poškození. Toho jsme mnohokrát využili, když jsme si před stanem vařili čaj na cestu a nechtělo se nám čekat, až vychladne.
A co je na těchto Nalgenkách úplně nejlepší? Že mají navzájem zaměnitelná víčka, takže stačí vyměnit vršek a máte pítko i na Wide Mouth lahvi. Drobnou nevýhodou u širších lahví je, že se nemusí vejít do kapes některých batohů. Na druhou stranu – umístněním lahve do středu hlavní kapsy se vyhnete jednostrannému zatížení. A za to vám vaše páteř poděkuje.
PETkám odzvonilo
Teď přijde na řadu ta nejzásadnější otázka: Proč si mám kupovat láhev, když můžu pít z klasické PETky? To samozřejmě můžete, ale není to úplně zdravé – pro nás ani pro planetu. (Věděli jste, že se jedna PET láhev rozkládá až 100 let?)
My jsme se koupi pitné vody v plastových obalech bohužel nevyhnuli, ale nakonec jsme volili řešení přeci jen trochu schůdnější. Koupili jsme vždy pětilitrový kanystr a vodu jsme si rozlévali do vlastních lahví.
V Irsku jsou na tom s tříděním plastového odpadu dost na štíru. Navíc se PET láhev špatně čistí, nezvládá teplé nápoje a ráda drží pachy. Nakonec jsme proto zvolili cestu nejmenšího zla a po návratu domů zase PETky nechceme ani vidět.
A vítězem se stává…
Jaký je tedy finální verdikt? Nejvíce se nám osvědčila láhev Nalgene On The Fly, která si naše srdce získala svým pohodlným uzávěrem a praktickou velikostí. Hned v závěsu za ní je Nalgene Wide Mouth, které můžete propůjčit vršek od OTF a ona vás za to odmění objemem navíc. Na třetí místo se dostala termoska Mizu, která výborně drží teplo, ale manipulace s vrškem není tak pohotová. Naopak Salewa Runner u nás docela propadla, a to hlavně díky nepraktickému systému zavírání.
Tip: Mrněte také na naše srovnání nejčastěji používaných materiálů lahví.
Máte i vy zkušenost s některou z testovaných lahví? Rádi si ji přečteme v komentářích. 🙂
Žádné komentáře