Chcete si jet zasurfovat do Austrálie, zalyžovat do Kanady nebo ukázat svou hru na kytaru do ulic Hong Kongu? Pro každou z těchto aktivit si ale musíte vzít s sebou do letadla nadměrné, nebo netypické zavazadlo. Žádný sen není nemožný a neměla by vám ho zkazit ani nařízení leteckých společností. Jak na přepravu netradičních zavazadel? Co je potřeba vyřídit a jak postupovat na letišti?
Všeobecně platí, že každá aerolinka má vlastní pravidla týkající se velikosti odbavených a příručních zavazadel. Ne vždy jde ale o kufry nebo batohy. Vzít si s sebou můžete i hudební nástroj, slunečník, lyže, surf a podobná netradiční zavazadla. A stejně, jako se liší rozměry, liší se i podmínky, za nichž vám společnost nadměrná zavazadla přepraví.
Přepravu velkého i nestandardního zavazadla je nutné nahlásit aerolince vždy dopředu, ideálně zároveň s koupí letenky. Kdybyste to totiž nechali na poslední chvíli na letiště, může se stát, že vám bagáž buď neodbaví vůbec, nebo zaplatíte přemrštěné poplatky. Pak stačí na letišti přijít k přepážce pro odbavení nadměrných zavazadel a odevzdat ho.
Hudební nástroje a umělecká díla
Cennosti a křehké věci mívají většinou trochu jiné zacházení, než klasické kufry. Umělecká díla a obrazy lze přepravovat jako příruční zavazadlo, nebo pro ně můžete zaplatit sedadlo vedle vás. Toto ale platí pouze v případě, splní-li rozměry dané aerolinkou. Je-li například hudební nástroj větší než cello, bude muset do podpalubí.
Speciální skupinou je také dětský kočárek a invalidní vozík. Každá letecká společnost má v tomto případě pravidla nastavená stejně: kočárek a vozík jsou nepostradatelné věci, bez kterých člověk nemůže fungovat, letí tedy s vámi v nákladním prostoru zdarma. U většiny aerolinek musíte o nadrozměrném zavazadle informovat dopředu, najdou se ale i výjimky.
Sportovní vybavení
Přepravit sportovní vybavení v obalu v zavazadlovém prostoru většinou nebývá problém. A to platí pro jízdní kolo (s vyfouklými pneumatikami a odmontovanými pedály, zabalené v ochranném obalu), lyže, snowboard, golfové, prázdné potápěčské bomby, rybářské vybavení, surf, nebo kite.
Právě u sportovního vybavení se většinou podmínky přepravy liší aerolinku od aerolinky. A co se liší nejvíce, jsou ceny. Pokud cestujete s větší skupinou a každý člen si s sebou veze své vlastní sportovní pomůcky, kupte si skupinovou letenku a v možnostech k ní rovnou přidejte nadměrná zavazadla.
Poplatky a podmínky leteckých společností
ČSA
Více informací na stránkách ČSA
Nejlevnější variantou je zakoupit přepravu nadlimitního zavazadla rovnou při rezervování letenky. Dodatečně to můžete udělat i po přihlášení k vašim letenkám nebo přímo na letišti.
V rámci letů po Evropě a na Blízký východ zaplatíte:
- 650 korun – 36 a více hodin před odletem
- 910 korun – méně než 36 hodin před odletem
V rámci letů z nebo do Soulu zaplatíte:
- 1560 korun
Tyto tři částky platí pro batožiny do 32 kilogramů. Těžší zavazadla už ČSA přepravuje jako takzvanou cargo zásilku. Ta poletí sama jiným letadlem a vy si ji v určitém čase vyzvednete v cílové destinaci.
Smartwings
Více informací na stránkách Smartwings
U každé batožiny těžší než 23 kilogramů už je nutná objednávka nadlimitního zavazadla. Opět je nejlepší volbou rovnou tuto službu přidat při koupi letenky, dodatečně to musíte udělat dva dny před odletem. Ceny se liší podle velikosti a váhy a pokud si let objednáváte přes cestovní kancelář, nadlimitní zavazadlo vám naúčtuje právě ona.
Lufthansa
Více informací na stránkách Lufthansa
I zde platí pravidlo, že za nadlimitní zavazadlo se považuje věc těžší než 32 kilogramů. Lufthansa má systém přepravy nadrozměrných zavazadel poměrně složitý a rozdělený podle délky letu a toho, zda letíte v business nebo v economy class. Cena se pohybuje od 40 až do 300 euro. Orientovat se můžete podle jejich interní tabulky.
Emirates
Více informací na stránkách Emirates
Na každé zavazadlo se vztahují jiná pravidla, Emirates upravují hlavně podmínky týkající se sportovního vybavení. Vždy je ale nutné přiobjednat nadlimitní zavazadlo k letence, nebo společnost kontaktovat alespoň čtyřiadvacet hodin předem.
Navíc každý předmět s celkovými rozměry většími než 300 centimetrů už bude přepravován jako náklad. Ani tato celosvětově známá aerolinka nemá pevně stanovené ceny za jednotlivá nadlimitní zavazadla.
EasyJet
Více informací na stránkách EasyJet
Naopak EasyJet má ceny stanovené poměrně jasně a maximální váha pro odbavené zavazadlo je opět 32 kilogramů.
Poplatek za nadlimitní váhu:
- online zdarma
- na letišti 350 korun
Malé sportovní potřeby (do 20 kilogramů):
- online 1100 korun
- na letišti 1400 korun
Velké sportovní potřeby:
- online 1312 korun
- na letišti 1603 korun
British Airways
Více informací na stránkách British Airways
jejich služba se od ostatních společností liší. Klasické zavazadlo může mít opět jen 32 kilogramů, má-li víc, musí být přepraveno nákladním letadlem v rámci služby IAG Cargo. V cílové destinaci si je buďto vyzvednete, nebo necháte doručit na jiné místo. Cena není pevně stanovená, odvíjí se od vzdálenosti obou destinací a velikosti zavazadla.
Asi nejjednodušší, a přitom nejcennější rada, kterou vám můžeme dát, je zkontrolovat včas podmínky konkrétní aerolinky a proklikat si její web. Většina z nich jej má natolik přehledný, že na něm požadovanou informaci snadno najdete. A pokud budete nadlimitní zavazadlo objednávat při koupi letenky, ušetříte si spoustu času a peněz.
Také se chystáte na dovolenou? Jistě oceníte i tipy, co dělat v případě zpoždění letadla.
Kde sehnat ty nejlepší kufry? Zamiřte na e-shop:
Žádné komentáře