Lyžařská sezona je v plném proudu. Sjezdové lyžování, běžky či snowboarding však mohou být pro některé dobrodružnější povahy už poměrně ohranou písničkou. Pojďme si tedy posvítit na jiné, adrenalinem nabité, sportovní aktivity, které vám umožní poznat hory zase z trochu jiného úhlu pohledu.
Volný jako pták s freeridovým lyžováním
Pokud vás nudí či obtěžuje proplétání se mezi spolulyžaři na vyznačené sjezdovce a jste duší tak trochu rebel(ka), freeride je pro vás jako stvořený. Zjednodušeně se jedná o sjezdové lyžování ve volném terénu, tedy právě mimo upravené a komercí nesmazatelně poznamenané sjezdovky. K freeride se váže především vzrušení, které nepochybně pocítíte, pustíte-li se dolů údolím zasněženým čerstvým prašanem a poznamenáte jej tak svými stopami jako první.
Pro tento sport potřebujete kromě dávky odvahy a touhy po dobrodružství také speciálně upravené lyže – jsou výrazně kratší s vykrojením poněkud odlišným, než jsme zvyklí u lyží carvingových, jež se staly v posledních letech standardem. K dostání jsou ale už i „obojetné“ lyže, kterou jsou vlastně kříženci mezi těmi klasickými a freeridovými, a jsou tak ideální pro ty, kdo si chtějí užít od každého trochu.
Skitouring – vyšší level běžkování
Mezi návštěvníky Alp i jiných velehor se nyní rozmáhá také nadšení pro další nově objevenou disciplínu, a to skitouring neboli skialp. Jedná se vlastně o horskou turistiku na speciálně upravených lyžích (modifikací prošlo zejména vázání a přibyly také stoupací pásy). Kromě toho je však potřeba i další vybavení – například cepíny či mačky, které si skialpinista připne na lyžáky, ocitne-li se náhle v terénu, jenž nelze na lyžích zdolat.
Cílem je vystoupat na předem vybraný vrchol a ten pak sjet dolů – nejčastěji opět mimo vyznačené sjezdovky, ideálně v čerstvě napadaném prašanu. Výhody, které tento sport nabízí, jsou nad slunce jasné – pořádná dřina prospěšná našemu zdraví i přetížené psychice, na niž však po objevení ryzí krásy hor na jejich vrcholcích okamžitě zapomenete. Jednoduše se jedná o nezapomenutelný zážitek, jemuž se sjíždění přelidněné sjezdovky, na jejíž vrchol vás vyveze lanovka, rozhodně nevyrovná.
Bezpečí především!
Do takovýchto dobrodružství se však rozhodně nepouštějte bez předchozí přípravy. Ideální je předem absolvovat některý z přípravných kurzů, jejichž nabídka se poslední dobou díky zvýšené poptávce neustále rozšiřuje.
I přes takové školení je potřeba být velmi dobrý lyžař, zároveň si důkladně prostudovat terén, vývoj počasí i předpokládané sněhové podmínky. Vyplatí se mít také speciálně uzpůsobený batoh – ať už takový, který vám umožní v případě potřeby připnout na něj lyže a dál pokračovat po svých či přímo batoh s protilavinovým airbagem. Takový batoh mnohonásobně zvýší vaše bezpečí a šanci na přežití v případě pádu laviny. Airbag systémy nové generace jsou navíc již dostatečně lehké a skladné, proto vás na túrách a výjezdech příliš nezatíží. Jsou navíc velmi spolehlivé a vyjímatelné, takže se jejich koupě rozhodně vyplatí.
A co dalšího by se ještě mohlo hodit? Je dobré mít s sebou vysílačku, píšťalku či pípající lavinové zařízení. Nezapomínejte ani na pravidelnou hydrataci, kterou nejpohodlněji zajistíte hydrovakem umístěným přímo v batohu ve speciální kapse. Mimo to se vyplatí vsadit také na kvalitní funkční oblečení, které zajistí odvod potu a udrží optimální teplotu vašeho těla.
Jsou pro vás tyto sportovní disciplíny novinkou? Podělte se s námi v komentářích, jaký adrenalinový zážitek láká vás!
Zdroj fotografií: mammut.ch
Žádné komentáře