Stylově a fotogenicky vypadající hromadu dárků a dárečků vystřídá každý rok pod vánočním stromečkem stoh barevného papíru a pentlí. Taky vás to zaráží? Rádi byste to letos udělali jinak? Třeba více ekologicky? Máme pro vás inspirativní nápady, jak na balení dárků bez zbytečného odpadu, chemicky barveného papíru a sklepa zavaleného dárkovými taštičkami.
Vánoce byly dříve znamením klidu, umírněnosti a skromnosti. V posledním půlstoletí se z nich ale staly spíše svátky nakupování a hojnosti. Není nad to, když vidíte radost v očích obdarovaného, to jistě zbytečné není. Co ale zbytečností je? Balicí papír na jedno použití, plastové dárkové tašky anebo stuhy.
Vánoce podle Dálného východu
V Japonsku se ekologicky balí dárky už několik staletí. Používají se k tomu látky s názvem furoshiki. Ty mívají různé tvary, vzory a velikosti. Zabalíte do nich pohodlně i kulaté věci. Kdo se nejedny Vánoce natrápil s balením hrnečku do nepoddajného balicího papíru, má nyní vyhráno! Výhodou je, že látky mohou sloužit jako dárek i jako obal dalším obdarovaným. A pokud jste sami kreativní a zruční, můžete sehnat v galanterii látky s pěknými vánočními motivy a ušít si své vlastní doma.
Konec lichých ponožek
V Japonsku se můžeme inspirovat, kdo má pod čepicí, může si vymyslet či najít vlastní obalové materiály. Látky a látkové pytlíky se samozřejmě dají hladce používat každý rok, skvěle poslouží třeba kuchyňské utěrky, šátky, a pozor – liché ponožky!
Pokud je látkových obalů nedostatek, vydejte se do sklepa zapátrat po starých novinách nebo zajděte do antikvariátu. A po čem sáhnout tam? Po starých mapách, plakátech či komiksech. Větší stylovku jste si pod stromečkem už snad ani přát nemohli… A co se zbytky různých papírů? Vytvořte z nich zajímavou koláž!
Na dárky prakticky velmi dobře poslouží i umyté sklenice od zavařenin nebo medu, které má doma snad každý. Skvěle se hodí na drobnosti, jakými jsou šperky, vstupenky na koncert či do divadla, papírové poukazy nebo jedlé dárky. Nápadů na jejich ozdobení je mnoho, v tomto případě se fantazii meze opravdu nekladou.
Nevzdáte se papíru?
Pokud jsme vás na látky a skleničky nenalákali, i v případě balicího papíru máte šanci se chovat alespoň částečně ekologicky. Buď můžete pořídit již recyklovaný papír bez vzoru, nebo je možné opakovaně používat balicí papíry z předchozích let. Až doslouží, můžete je dát do sběru! Jen je třeba dát si pozor na problematické barvy, některé mohou být kontaminované chemikáliemi.
Na první pohled poznáte již zrecyklovaný papír podle hnědé nebo šedé barvy. I tak si ale jeho popis přečtěte, jen barva totiž recyklovatelnost nezaručuje.
Balicí papíry mohou mít na sobě značku certifikátu FSC, který zaručuje, že byl papír výroben ze dřeva pocházejícího z ekologicky šetrně a udržitelným způsobem obhospodařovaných lesů.
Šiška a lýko? Velká hipsteřina!
Tak dobře, recyklovaný papír a osamělou ponožku mám, ale co dál? Na většinu tvarů dárků postačí lýko nebo obyčejný jutový provázek. A pokud nemáte při ruce nic, co by se dalo zrovna použít, můžete na papír stuhu jednoduše nakreslit tužkou nebo pastelkou. Na malé dárečky skvěle poslouží i krátké stužky, které stříháte z ramen svetrů a košil. Ano, takhle vypadá stoprocentní využitelnost!
Někdy je ale pomoc v podobě izolepy více než potřebná, i lepicí páska se vyrábí z papíru a lepidla na bázi přírodního kaučuku či z jiných recyklovaných nebo recyklovatelných materiálů! Stačí se jen zeptat a v papírnictví nebo přímo v eko krámku vám jistě rádi pomohou a poradí.
Rádi zdobíte přírodním způsobem? Třešničku na dortu najdete v lese! Větvičky, kůra a šišky jsou opravdovým oživením netradičně zabalených dárků a obdarovaný bude mít dvakrát větší radost, uvidíte!
Vyzrajte na jmenovky
Každý dárek má i svého majitele, to je jasné. Jak ale zajistit, aby se dárky nepomíchaly, když jsou všechny zabalené ve stejném papíru? Kromě klasického popsání tužkou můžete použít třeba vánoční perníčky. Každému blízkému vyberte jeden jediný tvar, který přivážete na jemu určené dárečky, a budete mít jasno. Kromě perníků můžete využít také větvičky z různých stromů a keřů nebo jiné poklady z přírody. Vhodnou alternativou budou ale i obrázky, nakreslené na balicí papír, malé dekorativní kolíčky nebo třeba mini tabulky, na které můžete napsat iniciály křídou.
Oslovil vás některý ze zmíněných alternativních způsobů balení nebo už jste v minulosti sami nějaký vyzkoušeli? Podělte se s námi i ostatními o své zkušenosti v komentářích.
Zdroj fotografií: flickr.com, pixabay.com, honestlyyum.com
Žádné komentáře