O Islandu jste nejspíš slyšeli už mnohé – úžasná příroda, dech beroucí scenérie, místo, kam se budete chtít vracet… A nezbývá než se vším souhlasit.
Většina cestovatelů se na Island vydává během hlavní sezony, tedy v období od května do září, kdy si mohou užívat nekončícího světla. Island totiž leží na samotné hranici polárního kruhu, a tak zde právě v létě není denní světlo trvající až 20 hodin žádnou výjimkou. Máte tedy spoustu času na objevování krás ostrova. A že jich je! Tolik, že si budete přát, aby byl den ještě mnohem delší. Na druhou stranu je tento „světelný“ luxus vykoupen také větším množstvím dešťových srážek, turistů a i cen. Prostě hlavní sezona v plném proudu.
Zajímavou alternativou je proto vyrazit na Island v zimě. Samozřejmě, že vás mohou čekat teploty hluboko pod bodem mrazu, ale věřte, že má zimní Island své kouzlo. My jsme mu propadli také, a tak jsme pro vás připravili pár tipů, co můžete na Islandu zažít i během zimních měsíců.
Vík – nejjižnější vesnice ostrova
Evergreenem mezi top místy, která na Islandu rozhodně stojí za to navštívit, je vesnička Vík. Jedná se o nejjižněji položenou vesnici na ostrově, která se proslavila černými plážemi, papuchalky (malý mořský pták, jehož druh se pomalu stává ohroženým) a úžasnými skalními útesy. Zapomenout určitě nesmíme ani na slavný kostelík tyčící se na kopečku, v pozadí s temně černými plážemi a rozeklanými útesy.
Nedaleko Víku najdete také proslulou pláž Reynisfjara, která patří mezi nejkrásnější a současně i nejnebezpečnější pláže na světě. Z černého písku tu jako zuby zlověstně trčí čedičové sloupy s názvem Gardar.
Laguna Jökulsárlón – ledové království
Přesuňme se na místo, kde se vám zatají dech. Troufám si tvrdit, že jakmile spatříte lagunu plnou obřích tyrkysově zbarvených ledových ker, do nichž se opírá zimní islandské slunce v typicky oranžovém odstínu, budete stejně jako všichni kolem vás žasnout v němém úžasu.
Z laguny se ledové útvary postupně uvolňuji a jsou proudem řeky unášeny do moře. Na pláži pak vytváří abstraktní umělecké dílo z ledu. Během zimy zde také sídlí tuleni, takže pokud budete mít štěstí, můžete je mezi ledovými skulpturami zahlédnout.
Termální koupačka – do vody jedině s kulichem
Městečko Reykjadalur je na první pohled naprosto nenápadným islandským městem s několika domečky a skleníky. Pokud se však vypravíte na přibližně tříkilometrovou procházku k horké řece, můžete si užít skvělou koupačku v termální vodě. A to i v zimě.
Zpočátku vede cesta z parkoviště do prudkého kopce kolem různých vřídel. Později se dostanete na vrstevnici, po které dojdete až k řece.
Voda je na několika místech přehrazená, takže si můžete vyzkoušet bazénky různé teploty a užívat si pohodu s výhledem na okolní skály a kopce. Do vody vedou schůdky a na břehu jsou k dispozici zástěny na převlečení. Ideální je vyrazit na hodinovou cestu k řece už ráno, abyste se vyhnuli dalším turistům, a mohli si tak koupání užít v klidu a soukromí.
Tvrdé přistání – Douglas Super DC-3 Dakota
K jedněm z nejfotografovanějších míst na Islandu dozajista patří rozpadající se letoun amerického námořnictva Douglas Super DC-3 Dakota, který ztroskotal 21. listopadu 1973 na jižním pobřeží v oblasti Sólheimasandur. K vraku letadla vyčnívajícímu na černém písku se od parkoviště dostanete po tříkilometrovém pochodu po pěšině přes pustoprázdnou pláž.
Není všechno zlato, co se třpytí
Island je ostrov, v jehož útrobách to stále vře. Mezi turisticky nejoblíbenější „žhavá“ místa patří tzv. Zlatý trojúhelník, kde najdete jak gejzíry, tak i bod, v němž se střetává Euroasijská a Severoamerická tektonická deska. Nechybí ani vodopád Gullfoss, jenž patří svou mohutností k opravdovým přírodním divům Islandu.
Dalším, pro nás středoevropany zajímavým přírodním úkazem jsou gejzíry. Ten nejznámější s názvem Geyssir kdysi dosahoval výšky až 70 metrů, v současnosti je však téměř nečinný. Největším lákadlem se stal jeho menší kolega – třicetimetrový Strokkur, který vystřikuje v intervalech několika minut.
Poslední částí Zlatého trojúhelníku je národní park Pingvellir ležící přibližně 50 kilometrů od Reykjavíku. Je tak povětšinou prvním místem, kam turisté na Islandu zamíří. Najdete zde místo, kde byl založen nejstarší parlament na světě, o kus dál zase viditelnou propadlinu mezi Eurasijskou a Severoamerickou zemskou deskou.
Na Islandu je zkrátka o co stát za každého počasí.
Žádné komentáře