S očekáváním vyhlížíte teplejší dny a zároveň už plánujete, kam vyrazit na jarní dovolenou? Sever Francie může být tou pravou destinací!
Samozřejmě – nestojí tu Eiffelovka, nenajdete zde tolik krásných pláží ani nejslavnější filmové festivaly, ale zase si můžete být jisti, že nebudete muset na každém kroku bojovat o místo s hordami turistů, jako tomu často bývá v Paříži a letoviscích poblíž Nice, Cannes a Marseille.
Severní Francie, konkrétně mluvíme o regionech Hauts-de-France a Grand Est, nabízí spoustu lákadel pro milovníky historie, architektury, kultury i dobrého jídla a pití. V původně dělnických městech si lidé nepotrpěli na ta nejkvalitnější vína a módu. Zato si ale tohle všechno vynahrazovali bohatým kulturním životem, dobrým jídlem a lahodným pivem, tak podobným tomu belgickému. I v dnešní době se v této oblasti koná mnoho divadelních představení, promítání, trhů a jiných sešlostí, které jsou často zadarmo nebo za velmi příznivé ceny. Kultura by totiž podle místních měla být přístupná každému.
Snad ve všech městech severní Francie se v průběhu týdne konají trhy. Nejčastěji v sobotu, ale ve větších městech třeba i každý den, pokaždé v jiné čtvrti. Nakoupíte zde všechno od jídla, přes oblečení až po nábytek. Na trhu to chce většinou dlouho hledat, odměnou vám ale budou poklady, jaké nikdo jiný nemá.
Lille – srdce regionu Hauts-de-France
Lille je město kypící bohatým kulturním životem, které rozhodně stojí za navštívení, i kdybyste ve Francii měli strávit pouhých pár dní. Netradiční vlámská architektura vás tu provází na každém kroku. Nezapomenutelná je procházka dlážděnými, křivolakými uličkami historické čtvrti, tzv. Vieux Lille, nebo návštěva radniční věže (Beffroi), odkud se vám nabídne výhled na celé město.
Milovníci historie pak mohou navštívit rodný dům Charlese de Gaulla spojený s muzeem a pro umělecké duše je tu k vidění druhé největší muzeum umění po pařížském Louvru, Palais des Beaux Arts. V tomto velkém komplexu můžete postupně obdivovat díla z pravěku i starověku, středověké a renesanční umění i malby známých malířů ze 16. až 21. století.
Zatímco na jihu Francie naleznete spíše románské rotundy a kostelíky, sever nabízí převážně majestátní kostely a katedrály. V Lille si určitě nenechte ujít neogotickou katedrálu Notre-Dame-de-la-Treille, jejíž jméno vzniklo na počest údajně zázračné sochy Panny Marie z 12. století, která v ní byla umístěna. Za vidění stojí také poblíž stojící kostel Saint-Maurice. Až spořádáte svůj ranní croissant nebo bagetu k snídani, určitě se k nim vypravte.
Pro knihomilce i knihomoly
Mým osobním tipem je pak návštěva staré burzy na náměstí Charlese de Gaulla. Burza se nachází uvnitř čtvercového půdorysu městských domů a najdete zde nepřeberné množství knih, komiksů, známek, mincí, retro plakátů, starých pohledů… Jakmile vstoupíte do prostoru burzy, ocitnete se náhle úplně odříznutí od vnějšího světa. Místo je prosycené vůní starých knih a nostalgickými vzpomínkami. Stačí jen procházet kolem, prohlížet si vystavené plakáty nebo se přehrabovat krabicemi se starými gramofonovými deskami. Za zasnění se tu nic neplatí.
Za navštívení stojí i další městečka poblíž Lille, například Douai, Cambrai nebo Arras, odkud pocházel nám Čechům známý Matyáš z Arrasu, první architekt svatovítské katedrály v Praze.
Stopy války
Pokud už se vydáte do Arrasu, určitě výlet spojte s návštěvou památníku poblíž obce Vimy. Památník věnovaný kanadským vojákům padlým v první světové válce není místem, které by Čechům bylo nějak známé. Dokonce když jej zadáte do Googlu, nevyskočí vám příliš mnoho výsledků v češtině. Přesto jej doporučuji navštívit.
Postavený z bílého kamene, s vyrytými jmény padlých kanadských vojáků – památník je velice důstojnou připomínkou hrůz války. Nachází se na menším kopci, kolem kterého se bojovalo, a pomyslně tak kraluje vyhrazenému areálu, ve kterém se nachází také památeční hřbitovy s květinami a řadami bílých křížů, ukázky zákopů a muzeum.
Na zdraví!
Remeš je významným městem bývalého francouzského regionu Champagne-Ardenne. Ano, Champagne, přesně z této oblasti pochází to pravé šampaňské! Pokud se tedy chcete zastavit na skleničku nebo dvě, spojte to právě s návštěvou Remeše.
Za vidění zde stojí především gotická katedrála, která se stala korunovačním místem francouzských králů. Majestátní dóm je zdobený okny s vitrážemi, z nichž žádné dvě nejsou stejné. A po návštěvě katedrály můžete… třeba zajít na další skleničku šampaňského.
Město s pohnutým příběhem
Za půlí cesty mezi Remeší a Metami leží městečko se smutnou historií. Přestože se ve Verdunu odehrála jedna z nejkrvavějších bitev první světové války, v dnešní době město překvapí svou klidnou a přátelskou atmosférou. Verdun kromě své tragické novodobé minulosti nabízí řadu historických památek, které stojí za návštěvu.
Středem města líně protéká řeka Meuse, z jejíchž břehů můžete obdivovat místní historické mosty a opevnění. Navštívit můžete také podzemní citadelu, ve které se nachází muzeum, místní synagogu, památník obětem války nebo některý z okolních památečních hřbitovů. Závěrem vyjděte na kopec, z jehož vrcholku na celý Verdun shlíží katedrála Notre Dame.
Francie rozhodně není jen Paříž, víno, demonstrace, bagety a barety. V téhle rozlehlé zemi objevíte krásy nejrůznějšího druhu. Dokonce samotní Francouzi tráví svou dovolenou často v jiných částech Francie, které se od té jejich zásadně liší. Poznat celou tuhle zemi totiž zabere čas. Tak vyrazte objevovat!
Žádné komentáře