Cestovat s dětmi, obzvláště s těmi menšími, může být poněkud náročné. Na druhou stranu děti cestám dodávají zcela jiný rozměr – s nimi to už nikdy není nuda ani stereotyp.
Děti se rychle unaví, potřebují spoustu věcí, a rodiče tak mnohdy raději volí návštěvu nákupního centra, kde dítě bezpečně uloží do dětského koutku než výpravu za dobrodružstvím v lese. Stejně tak delší cesty s dětmi jsou pro mnohé rodiče noční můrou. Je pravda, že s dětmi to skutečně občas může být, spíš než procházka růžovou zahradou, očistec. Dětské nadšení, všem prospěšná změna prostředí a spousta zážitků k vyprávění za to však rozhodně stojí.
Univerzální seznam pro cestování s dětmi?
Zatímco si v dospělosti někteří z nás na cestách vystačí s náhradními ponožkami a nabíječkou na telefon, děti, zejména ty menší, potřebují věcí spoustu. A to nejen na oblečení a běžnou „údržbu“, ale také hromadu hraček a vybavení k aktivitám, které je zabaví. Každý rodič, který už někdy se svým potomkem vedl líté souboje o počet autíček a plyšáků narvaných do kufrů na dovolenou, jistě ví, o čem mluvíme.
Vytvořit univerzální seznam na cesty s dětmi je však prakticky nemožné. Je totiž třeba jej průběžně upravovat podle délky a účelu cesty, ale i věku dítěte. Jak půjde čas, přímo úměrně s odpadajícími plenami, bude exponenciálně narůstat počet hraček, které si dítě bude brát.
Nicneříkající soupis oblečení tedy tentokrát necháme stranou a raději přistoupíme k praktičtější části. Ačkoliv balíte za dva, stále platí pravidlo všeho s mírou, nic se nemá přehánět. Koneckonců, nejdůležitější je přibalit si dobrou náladu. S ní vás pak ani nerozhází, pokud něco náhodou zapomenete doma. Stačí trochu plánovat (a z plánů následně umět slevovat) a vy i vaši potomci si dovolenou určitě užijete.
Naložte si na svá bedra aneb Kam s tím?
Pokud se chystáte na dovolenou autem nebo letadlem a potřebujete každé osobě sbalit kvůli váhovému limitu zavazadlo zvlášť, je ideální použít tzv. cestovní či palubní batohy, které se dají stejně jako kufr otevřít zipem po celém obvodu. Osvědčenými značkami jsou Osprey a CabinZero, které nabízí kvalitní batohy, jež snesou i hrubší zacházení na letišti a zároveň jsou velmi pohodlné při nošení na zádech. Pro dospělého jedince stačí objem cca 46 litrů, starší, školou povinné děti si vystačí se 40 litry a mladší děti zaplní okolo 30 litrů (i tento batoh však nejspíš budete přenášet vy).
Při balení (a to nejen na cesty s dětmi) je praktické využívat tzv. packing cubes neboli organizační kostky – organizéry, které najdou své uplatnění také v cestovních kufrech. Prodávají se v různých barevných provedeních, každý člen rodiny tak může mít svou barvičku, abyste o věcech měli dokonalý přehled. Věci budou v organizéru přehledně uspořádány, nezaberou místo navíc, a hlavně vám tato vychytávka zabrání brát zbytečnosti. Pokud chcete ušetřit ještě více prostoru, můžete oblečení při ukládání do boxu místo skládání smotat do ruličky.
Kámen úrazu – hračky
V očích malých cestovatelů jsou hračky naprosto nepostradatelnou položkou packing listu. Při cestě autem se děti mohou více rozšoupnout, do letadla je však třeba i hračky balit s velkým rozmyslem. Oblíbeného plyšáka se nejspíš nezbavíte, kromě něj je dobré do batohu přibalit třeba pastelky, míč, který se dá nafouknout, knížku, popř. čtečku knih nebo tablet, který využijete jako čtečku a zároveň může zabavit ratolesti při letu či čekání na letišti.
Pokud už vaše dítko dospělo do věku, ve kterém je vlastní batoh ceněnou výsadou, pořiďte mu roztomilý dětský batůžek, v němž si může své hračky opatrovat samo.
Co mít vždy při ruce?
Velké zavazadlo se všemi věcmi máte v podpalubí nebo v kufru auta. Co se ale rozhodně vyplatí mít po ruce? Nějaké to pitíčko, ideálně kvalitní láhev s vodou nebo neslazeným čajem. Samozřejmě připravte i malou svačinku, po jejímž spořádání rozhodně oceníte vlhčené ubrousky.
Určitě není na škodu mít v záloze i jedno náhradní tričko, kdyby náhodou došlo k nějaké neočekávané nehodě. Pokud letíte do teplých krajin, nezapomeňte na pokrývku hlavy a sluneční brýle. Už při výstupu z letadla, dřív než se dostanete k batožině, totiž může na letišti pěkně svítit sluníčko. Cestou unavenému dítěti rozhodně na náladě nepřidá, když na něj začne okamžitě pražit slunce.
TIP: Při cestování v letadle mohou být vlastní tekutiny a svačinky poněkud problematické. (Co si můžete vzít na palubu letadla prozradí příspěvek v naší poradně.) V případě dětí však bývá letištní personál více než shovívavý.
První pomoc na dětské bolístky
S balením jsme téměř u konce. Nezapomeňte však ještě na malou cestovní lékárničku. Její obsah se opět bude částečně odvíjet od délky cesty a místa určení. Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen, a proto byste měli mít vždy po ruce alespoň základní léky a pomůcky. V současné době jsou již na trhu dokonce speciální dětské lékárničky na cesty. Ty si pak můžete dovybavit podle svých potřeb anebo rovnou sbalit svoji krabičku poslední záchrany.
Kromě pravidelně užívaných léků by v ní určitě neměly chybět léky na snížení teploty, kapky proti kašli a tišící léky na bolest a alergie. Oceníte určitě i oční kapky, protože se dětské oči mohou vodou i sluníčkem snadno podráždit. Samozřejmě by neměla chybět dezinfekce na drobné odřeniny, náplast (ideálně s obrázky, protože když jsou na ní dinosauři nebo třeba princezny, zranění se hojí hned lépe), obinadlo a nějaká ta gáza. U moře i v horách oceníte Panthenol na podrážděnou pokožku od sluníčka i léky proti průjmu. Neuškodí ani repelent proti hmyzu a samozřejmě opalovací krémy s vysokým faktorem.
TIP na závěr: Hledáte inspiraci, jak s dětmi cestovat bez obav a zbytečných komplikací? Doporučujeme travel blog Cestujsdetmi.sk.
A co nesmí v kufru na cestách s dětmi chybět vám? Nebo snad raději cestujete nalehko s batohem? Podělte se s námi o své zážitky a zkušenosti do komentářů! 🙂
Žádné komentáře