Letní teploty a modrá obloha lákají všeho nechat a vyrazit ven, teplé rybníky vybízí k osvěžení a příroda překypuje životem. Skvělý čas vyrazit za dobrodružstvím! A také ideální čas pro druhou pětici tipů na výlety v okolí Brna.
Všechny tyto výjimečné lokality jsme osobně navštívili, a proto je nyní můžeme s čistým svědomím doporučit. Některá místa – např. věhlasnou propast Macochu nebo sluncem zalitou Pálavu – jistě budete znát. Možná vás však překvapí, že i tyto slavné turistické cíle ukrývají ve své blízkosti různé skvosty, které jste možná ještě nenavštívili. Je načase to změnit a vychutnat si krásy Moravy plnými doušky…
6. Suchý a pustý žleb (34 km od Brna)
Druhý díl započneme lokalitou, která spojuje hned několik českých “nej”. Málokterý turista nebude znát nejhlubší suchou propast Česka – Macochu, která svou závratností bere dech, a Punkevní jeskyně, jimiž se můžete plavit po podzemní řece a nechat se uhranout výjimečnou krápníkovou výzdobou. Oblast Suchého a Pustého žlebu však nabízí mnohem více. Například Kateřinskou jeskyni v Suchém žlebu, jejímž symbolem se stal krápník připomínající starou shrbenou čarodějnici, i největší podzemní dóm v ČR (dlouhý 97 a široký 44 m), kde se pravidelně pořádají velkolepé koncerty s nezapomenutelnou atmosférou.
Co se však dnes, navzdory nezpochybnitelné unikátnosti, téměř zapomenutým stalo, je v minulosti hojně vyhledávaný 18 metrů vysoký skalní most zvaný Čertův, který podobně jako Macocha vznikl zřícením jeskyně. Nádherný výhled do kaňonovitého údolí Pustého žlebu nabízí vyhlídka Koňský spád, kde se údajně v 19. století zřítil ze srázu koňský povoz. Velmi malebná je také zřícenina hradu Blansek, která se (očím mnoha turistů naprosto skryta) nachází na kopci přímo proti rekonstruovanému vstupu do Punkevních jeskyní.
Pustý žleb vás pak podél mnoha jeskyní, skal a vývěrů zavede až ke slavným Sloupsko-Šošůvským jeskyním, které ukrývají mimo jiné mohutnou (90 metrů hlubokou) podzemní propast zvanou Nagelova. Když se od Skalního mlýna (informačního a turistického střediska oblasti) vydáte kolem Domu přírody Moravského krasu (moderního vzdělávacího centra nejen dětí) napříč Suchým žlebem, dojdete zase k překrásně zdobené jeskyni Balcarka. Moravský kras je jeskyněmi doslova protknutý – společně vytvářejí systém zvaný Amatérská jeskyně, který je se zatím prozkoumanými 40 kilometry chodeb zdaleka největším jeskynním systémem v ČR.
7. Údolí Jihlavy (37 km od Brna)
Údolí, kterým teče řeka Jihlava (mapa), spojuje výjimečné krásy meandrující řeky, strmých skalních stěn, příkrých svahů a v Česku vzácných stepních lokalit. Hned první z nich můžete obdivovat v přírodní rezervaci Nad řekami a na Biskupské Hadcové stepi, které na svém hadcovém podloží hostí výjimečné druhy rostlin a živočichů. Nad řekou se dále klenou úctyhodné skály přírodního parku Pustý mlýn, které vás dovedou do kempu pod zříceninou hradu Templštejn. Zde vás čeká příkřejší, zato nádherný výstup podél hluboké kamenité rokle drobného lesního potůčku. Malebná zřícenina templářského hradu vás pak odmění velkolepými výhledy do údolí a středověkou atmosférou, kterou uchovává mohutná štítová zeď a stěna paláce s charakteristickými zbytky oken.
Po návratu k řece cesta opět pozvolna stoupá až k vrcholům Velké skály, jejíž drsné, srázovité svahy jsou znamenitou ukázkou teplomilných doubrav. I zde si užijete řadu nádherných rozhledů na mnoha značených vyhlídkách. Zřejmě nejcennější přírodní lokalitou je pak úchvatná národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step. Pozornost zde mimo jiné přitáhnou zakrslé formy různých běžných rostlin (tzv. nanismus), následek náročných životních podmínek ve stepi. Cestu můžete zakončit v blízkém Mohelnu nebo pokračovat dál ke stejnojmenné přehradě a její větší sestře – Vodní nádrži Dalešice s nejvyšší hrází v ČR (100 metrů) a přečerpávací vodní elektrárnou. Podél přehrady také leží zbytky několika hradů, z nichž pravděpodobně nejzajímavější je Kozlov, nacházející se na ostrově. Cestu napříč přehradou si samozřejmě můžete vychutnat i z lodi.
8. Trenckova rokle (37 km od Brna)
Trenckova rokle (mapa) se nachází v údolí říčky Bobrůvky, které si vás jistě získá pro svou neposkvrněnou přírodu a průzračně čistou vodu. Trasa je bez větších převýšení, ale v zimě je kvůli sněhu a ledu v úseku samotné přírodní rezervace Trenckova rokle náročnější, protože stezka vede přes skály. Pokud se sem však vydáte na jaře či v létě, může váš pohled potěšit kaskáda několika menších vodopádů na potoku, který si roklí vybojoval cestu a vtéká do Bobrůvky. Nejvyšší z nich má čtyři metry. Soutěska je pojmenovaná po neblaze proslulém vůdci pandurů – baronu Františku Trenckovi. Ten se zde podle pověsti skrýval před příkazem k uvěznění, který vydala Marie Terezie, a to za drancování a plenění, jehož se údajně dopouštěl. Po cestě můžete doplnit vodu u několika studánek. Pomyslným cílem vaší cesty se může stát romantická zřícenina hradu Mitrov, nacházející se uprostřed lesa v kopci nad statkem Podmitrov, kde se tváří v tvář setkáte s nemalým množstvím rozmanité chovné zvěře.
9. Pavlovské vrchy (50 km od Brna)
Pálava (mapa) je slavné vápencové pohoří, nápadně se zvedající nad rovinatou, žírnou krajinou moravských vinic. “Civilizačním centrem” Pálavy je Mikulov, který nabízí řadu zajímavých památek: v prvé řadě honosný zámek, v němž najdete mimo jiné muzeum vinařství s raritou v podobě obřího 26 tun vážícího vinařského sudu, ve kterém dokonce pro panstvo hrávaly kapely. Pozoruhodný je také proslulý Židovský hřbitov se 4 000 náhrobními kameny. Ve městě stojí synagoga, Dietrichsteinská hrobka a kostel svatého Václava. Znamenitá procházka je také na Svatý kopeček ke kapli svatého Šebestiána, kam vede křížová cesta, a odkud je nádherný výhled na město. Hned za Mikulovem můžete navštívit jeskyni Na Turoldu s osm metrů hlubokým podzemním jezírkem a unikátní “turoldskou” krápníkovou výzdobou. Za jeskyní započíná stoupání na Stolovou horu, odkud je nádherný výhled do okolí.
Pod Stolovou horou se na rozeklaných skalách vypíná romantická zřícenina Sirotčího hrádku. Za vesnicí Klentnice se cesta opět zvedá až k vrcholu Děvín, který je nejvyšším bodem Pálavy, charakteristickým pro vysoké bílé srázy západního úbočí. Pokud vyrazíte na jaře či v létě, váš zrak se může těšit pohledem na rozkvetlé stepní louky plné vonících květů a bzučícího hmyzu a na dravce kroužící na teplých vírech v závratných výšinách. Hřebenovou cestu zakončí návštěva druhé slavné pálavské zříceniny – Dívčích hradů (či Děviček). Odtud uvidíte rozlehlé Vodní dílo Nové Mlýny s kostelíkem svatého Linharta na ostrůvku, jenž je jedinou dochovanou stavbou zaplavené vsi Mušov. Na jejím břehu pak spatříte Dolní Věstonice, naleziště proslulé Věstonické Venuše, tedy nejstarší dochované keramiky na světě. Přímo pod zřícenou se vám otevře nádherný výhled na Pavlov s moderním archeoparkem umístěným v podzemí. Za návštěvu stojí také národní přírodní památka Kalendář věků, která skýtá ukázku vývoje krajiny za posledních 100 tisíc let, s pozůstatky srstnatých nosorožců, sobů a mamutů.
10. Chřiby (50 km od Brna)
Chřiby jsou vrchovinou na středovýchodní Moravě, podobně vysokou jako Pálava, ale mnohem rozsáhlejší. Proto vám nebudeme nabízet konkrétní trasu, zato doporučíme několik pozoruhodných míst. Asi nejznámější dominantou celé oblasti je majestátní hrad Buchlov s Lípou neviny, podle pověsti vyrůstající kořeny nahoru, a s nádherným výhledem do krajiny z jedné ze dvou věží. Za návštěvu rozhodně stojí i velkolepá zřícenina hradu Cimburk. Pár kilometrů od ní naleznete také zbytky hradu Střílky. Navštívit můžete hned dvě rozhledny: architektonicky velmi nápaditou rozhlednu Salaš a masivní kamennou 24 metrů vysokou rozhlednu Brdo, na stejnojmenném nejvyšším vrcholu Chřibů. Odtud lze za dobrého počasí vidět Beskydy, Jeseníky a dokonce i Alpy.
Z přírodních zajímavostí vypíchneme několik samostatně stojících skal: Kozel, Malý a Velký Buchlovský kámen a Kazatelnu, tajemnou skálu s vytesanými schody a dvouramenným křížem. Chřibské rozlehlé lesy však nabízí mnoho krás a překvapení, studánek a skalních útvarů. V blízkosti vrchoviny můžete také navštívit klášter Velehrad, jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě, spojené s působením Cyrila a Metoděje. V sousední Modré pak najdete slovanské hradiště z doby Velkomoravské říše a unikátní expozici Živá voda, která vás zavede do skleněného tunelu tři a půl metru pod vodní hladinou, kde můžete volně pozorovat v Česku žijící ryby, včetně vyz velkých měřících téměř dva metry.
Navštívili jste některé z těchto míst nebo máte jiná doporučení? Podělte se s námi o své tipy v komentářích!
Zdroj úvodního obrázku: http://www.czechtourism.com/
Žádné komentáře