Když přijedete navštívit naši brněnskou prodejnu, možná si budete chtít zpestřit den výletem do okolní přírody a rovnou vyzkoušet nově zakoupené vybavení. A pokud v Brně či jeho blízkosti žijete, třeba i vy oceníte pár tipů na zajímavé lokality, o kterých možná ani netušíte. Vybrali jsme pro vás ty, jež nás nejvíce zaujaly (každou z nich jsme osobně navštívili), některé vyhledávanější, jiné méně známé, o to však unikátnější. Bagalio je totiž o prožitku, cestování a nadšení z objevování. Pojďte s námi tedy objevovat krásy místa, v němž žijeme!
Každá oblast, údolí a vrchovina je protkána neobyčejnými místy, která stojí za prozkoumání. Mají vlastní jedinečnou historii, původ, krajinný význam a atmosféru. Kromě tipů, kde je najít (vždy s odkazem v mapě) nabízíme pro většinu lokalit i trasu, která se nám osvědčila. Můžete ji využít, upravit podle svých potřeb, zkrátit či prodloužit. Vzdálenosti v závorce (např. 11 km od Brna) jsou počítány autem z centra Brna k výchozímu bodu nabídnuté trasy. Jednotlivé lokality jsou seřazeny právě podle této vzdálenosti (od nejbližší po nejvzdálenější), přičemž všechny jsou v dojezdu 50 km od Brna.
1. Mariánské údolí (11 km od Brna)
Mariánské údolí (mapa) se vine podél toku Říčky od samotného okraje Brna v Líšni a sahá až po Ochoz u Brna. Celá trasa měří 11 km a svou nenáročností (velmi malým a pozvolným převýšením) je perfektní pro delší nedělní procházku nebo výlet s dětmi. Cestou minete několik pěkných rybníků, bývalých mlýnů (včetně skautské základny a environmentálního centra Kaprálův mlýn) a limonádou či pivem se můžete osvěžit v jedné z mnoha restaurací, např. známé Muchově Boudě. Na skalním ostrohu s pěkným výhledem najdete pozůstatky Horákovského hradu, kde se podle legendy ukrývá poklad. Nikdo ho sice nikdy nenašel, ale proč to nezkusit? 🙂 Jelikož je údolí pomyslnou vstupní bránou do Moravského krasu, nechybí ani zde příznačné jeskyně. Po cestě narazíte na čtyři, tedy na Ochozskou jeskyni (přístupná s průvodcem) a tři volně přístupné: Švédův stůl, Netopýrku a slavnou jeskyni Pekárnu – národní přírodní památku, v níž bylo nalezeno mnoho archeologických nálezů z dob lovců sobů. Dvě přírodní rezervace – Velký hornek a Údolí říčky – vás provedou nejkrásnějšími přírodními zákoutími trasy. Vzhledem k nenáročnosti terénu a kvalitě cest (většinou asfaltové) je Mariánské údolí také jako stvořené pro cyklovýlet.
2. Josefovské údolí (20 km od Brna)
Josefovské údolí (mapa) se nachází poblíž Brna u Adamova, hned za hranicí Moravského krasu. Čekají tu na vás příkré srázy, staré suťové lesy bující životem a mnoho jeskyní. Tou nejznámější je Býčí skála, kterou proslavil nález sošky bronzového býčka a práce slavného archeologa a speleologa Jindřicha Wankela, který zde odkryl sídliště z doby paleolitu. Během velmi pohodlné a pozvolné pětikilometrové procházky k jeskyni podél Křtinského potoka můžete vidět Starou nebo také Františčinu huť, národní kulturní památku a unikátní a velmi zachovalou ukázku železářského průmyslu z 19. století. Zajímavostí z poslední doby je možnost osvěžit se poblíž huti v samoobslužném Lesním baru. Za krátkou návštěvu stojí i vývěr Jedovnického potoka. Kus před ním a kus za Býčí skálou narazíte na dvě jeskyně, které jsou na rozdíl od své slavnější sestry volně přístupné – Jáchymka a Kostelík. Pokud si budete chtít udělat okruh, můžete se navrátit zpět do Adamova přes hřeben trasou o celkové délce 12 km. Cestou můžete odbočit k Alexandrově rozhledně, z níž je moc krásný výhled na Adamov a okolní hluboká údolí. Za návštěvu také rozhodně stojí nedaleká jeskyně Výpustek, která má pokřivenou, ale o to pozoruhodnější minulost podzemního muničního skladu, továrny na letecké motory a nejbezpečnějšího protiatomového krytu v ČR. V nedalekých Křtinách najdete národní kulturní památku – poutní kostel Jména Panny Marie od věhlasného architekta Jana Blažeje Santiniho.
3. Podkomorské lesy, hrad Veveří a Brněnská přehrada (21 km od Brna)
Další tip na výlet bezprostředně v blízkosti Brna (mapa). Podkomorské lesy, dějiště románu Pohádka máje od Viléma Mrštíka, vás potěší přívětivou atmosférou širých lesů, tichem a stínem vysokých stromů. V horkém letním dni se můžete osvěžit čirou vodou ze dvou studánek – Helenčiny a Ríšovy, pojmenovaných po dvou hlavních postavách poetického románu. Jakmile opustíte lesy, čeká vás okázalý výhled na hrad Veveří, kam můžete zajít na prohlídku, výstavu či hudební festival. Nádherná je pak i cesta kolem Brněnské přehrady. Po přechodu mostu přes Svratku vede trasa stezkou v prudkém skalnatém svahu s velmi mírným převýšením a pestrými výhledy na řeku. Zanedlouho se napojí na širokou asfaltovou cestu, která vás provede podél chatařských kolonií po levém břehu přehrady až k její hrázi a hlavnímu přístavišti. Nebo se můžete na některém z jedenácti mol nalodit na brněnský „parník” a vychutnat si přehradu přímo z její hladiny. V létě je zde samozřejmě příjemné a velmi pohodlné koupání.
4. Údolí Oslavy (30 km od Brna)
Údolí Oslavy (mapa) je nádhernou přírodní lokalitou, jejíž krásy se rozprostírají od Oslavan do Náměšti nad Oslavou. V Oslavanech můžete navštívit zábavní park Permonium s důlní tématikou, přímo ve starém vytěženém dole Kukla. V Oslavanech je také zámek, v němž najdete i Muzeum hornictví a energetiky. Podél zámku teče řeka Oslava, která vás zavede do svého poklidného údolí. Po několika málo kilometrech lužní doliny se cesta začne zvedat a po krátkém stoupání se před vámi otevřou nádherné výhledy na široký kaňon, zejména z Velké skály. Přímo proti sobě uvidíte první ze tří zřícenin hradů – Lenov na impozantním skalním úbočí. Z hradu do dnešní doby nepřežilo mnoho, ale výhled z něj nepochybně stojí za to. Po opětovném sestupu k řece na vás čeká příjemná cesta podél vody místy upravená můstky a schody napříč přírodní rezervací Údolí Oslavy a Chvojnice. Jistě vás učaruje svými starými lesy, prudkými skalnatými svahy a suťovisky. Další zříceninou hradu, kterou potkáte, je Kraví hora se šestimetrovým zbytkem hradní věže. Pokud bude vyšší hladina vody, v krátkém úseku mezi Kraví horou a Skřípinou se možná budete muset lehce brodit, protože řeka obtéká skálu. Jedná se však pouze o několik málo metrů, které se mohou stát příjemným zpestřením cesty. Poslední zříceninou na levém břehu řeky je Lamberk. Z hradu se dochovaly pouze malé zbytky, zato se nachází na velmi malebném ostrohu obtékaném Oslavou. V Náměšti pak můžete navštívit zámek, v jehož zahradě stojí jeden z nejstarších dubů v České republice – Žižkův dub. Jeho stáří se odhaduje na 1000 let.
5. Údolí Rokytné (30 km od Brna)
Údolí Rokytné (mapa) je další ze spíše méně známých lokalit, ale dokáže oslovit mnoha krásami. V prvé řadě nádhernými meandry řeky Rokytné, která se s divokým nádechem vine přirozenými suťovými lesy. Podél toku najdete několik rezervací, z toho jednu národní – Krumlovsko-rokytenské slepence, které chrání především skalnaté stepní vrchy impozantně se zvedající nad řekou. Z bývalého hradiště Rokytná toho sice příliš nezbylo, zato je odtud nádherný výhled na široký skalnatý kaňon. Za Tulešicemi pak údolí Rokytné nabývá charakteru hlubokých lesů, jež se vinou napříč několika přírodními parky. Podél Rokytné, která se v Ivančicích vlévá do Jihlavy, je také několik zámků: renesanční zámek v Moravském Krumlově s velkým zámeckým parkem, menší v Tulešicích, další v Tavíkovicích a okázalý barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Navštívit můžete také typickou tajemnou atmosféru dvou židovských hřbitovů – v Ivančicích a v Moravském Krumlově. Velmi pěkná je také Kaple svatého Floriána, která se vypíná nad Krumlovem na holém skalnatém vrchu.
Prvních pět tipů máme za sebou. Na další se můžete těšit v druhém díle, v němž se mimo jiné dočtete, kde se ukrýval baron Trenck, na kterém zámku mají 26tunový vinařský sud, jak projít suší pod hladinou rybníka a kde můžete vidět 18 metrů vysoký skalní most.
Zdroj náhledového obrázku: http://www.gotobrno.cz/
Žádné komentáře