Četba má s cestováním mnoho společného. Obě tyto činnosti nám totiž rozšiřují obzory a poskytují jedinečnou možnost podívat se za hranice všedních dnů. A co teprve jejich kombinace? Ta je prostě příslibem maximálního potěšení.
Počasí, které vybízí zalézt pod deku s knížkou, snít a plánovat (třeba některou z dalších cest), nás nejspíš ještě pár týdnů neopustí. Chvilky, které je příjemné strávit s dobrou knihou, navíc často najdeme i na cestách. Vybrali jsme pro vás tedy několik tipů na knihy, nad jejichž řádky srdce milovníků cestování jistě zaplesá. Ať už se rozhodnete udělat radost sami sobě nebo obdarovat své blízké, přejeme vám šťastnou ruku při výběru a následně i příjemné čtení.
Travel Bible
Kniha, kterou by měl, ostatně i jako stejnojmenný webový portál, znát každý cestovatel. Zvláště pak ti začínající, kteří o velkých výpravách zatím jen sní a chybí jim odvaha udělat onen pověstný první krok. Jak totiž sami autoři praví – cestovat může naprosto kdokoliv.
V Travel Bibli se od zkušených cestovatelů dozvíte spoustu cenných rad, jak cestovat za hubičku, jak se na cestách celkem slušně uživit a možná si i zadělat na kariéru profesionálního cestovatele. Potěší hlavně ty, kteří neholdují all inclusive zájezdům s cestovní kanceláří nebo se jich už nabažili, a nyní se rozhodli poznávat svět raději po vlastní ose. Travel Bible vám bude praktickým návodem i nevyčerpatelným zdrojem inspirace.
Ladislav Zibura: Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
Princ Ládík, jak sám sobě autor s nadsázkou přezdívá, je bezesporu inspirativní osobností. Ve věku, v němž mnozí z nás teprve roztahují křídla, už prozkoumal spousty míst, kam bychom se nejen že neodvážili, ale možná bychom i horko těžko hledali důvody, proč je vlastně chtít navštívit. Většinu z nich pak prochodil po svých, s minimálním rozpočtem a maximální schopností pozvat se svým, ne vždy úplně dobrovolným hostitelům doslova až do kuchyně.
Ladislav své zážitky popisuje stylem deníkových zápisků. Jeho cestopisy jsou plné zajímavostí, „zákulisních“ informací, které se mu o místních podařilo zjistit, i více či méně veselých příhod, jež podává svým typickým, lehce sebeironickým stylem.
Doporučujeme jako příjemnou oddechovku také v podobě audioknihy.
Zikmund a Hanzelka s Tatrou kolem světa
Vydejte se na cestu s legendami. Zikmund a Hanzelka, nerozlučná dvojice cestovatelů, s neméně legendárním vozem objela celý svět v dobách, kdy si to ještě málokdo uměl vůbec jen představit. Tihle pozoruhodní pánové vás pomocí stovek autentických fotografií a příběhů provedou svou cestou plnou dobrodružství, odvážných snů a přátelství.
Kniha Zikmund a Hanzelka s Tatrou kolem světa nadchne nejen pamětníky, ale poslouží také jako inspirace o něco mladším ročníkům. Čerpat z ní ale mohou i děti – udělat si představu, jak to všechno fungovalo v dobách dávno minulých, jim může značně rozšířit obzory. 🙂
Outdoorová kuchařka
Uvařit polévku z pytlíku zvládne každý. Málokdo ji však chce jíst déle než dva dny za sebou. A právě inspiraci, jak se v nestandardních podmínkách, jako je například vysokohorská túra, stravovat vyváženě a chutně, načerpáte v knize Petry Pospěchové s názvem Outdoorová kuchařka.
Kromě cenných rad do začátku (například jak některé suroviny nasušit a či jinak úsporně uskladnit) vás autorka provede sestavením vyváženého jídelníčku i seznamem nádob a náčiní, bez něhož se neobejdete. Pak už přichází řada na recepty samotné. Ty jsou rozdělené do sekcí podle náročnosti výšlapu – na své si tak přijdou rodiny s dětmi i ostřílení horalové s oblibou vícedenních přechodů. Těšit se můžete na všemožné kaše a směsi luštěnin, ale i kančí guláš nebo nudle se sušeným lososem.
Jíst, meditovat, milovat
I když po této knize pravděpodobně sáhnou především ženy, bez pochyb by obohatila a inspirovala i mužské čtenáře. Děj se totiž odehrává ve jménu tisíckrát ověřené mantry „Objevuj svět a najdeš sám sebe“, jejíž platnost je jednoduše univerzální.
Elizabeth Gilbert popisuje příběh mladé ambiciózní Američanky, která se cítí být v moderním světě, stejně jako v sobě samé, tak nějak ztracená. Rozhodne se proto vydat na roční pouť kolem světa. Její cesta je trnitá, cíl je však jasný: najít rovnováhu.
Jestli se jí to skutečně podaří, vám prozrazovat nebudeme. Z vlastní zkušenosti však můžeme říct, že vás kroky Elizabeth minimálně inspirují a přimějí vás zamyslet se i nad vlastním životním tempem a vytouženou harmonií (či její případnou absencí).
Pro pochmurné únorové večery můžete zvolit také zfilmovanou verzi s Julií Roberts v hlavní roli.
Mapy
Dokonale kouzelnou knížku pro malé i velké, jež vydalo nakladatelství Host, jste v knihkupectvích nemohli přehlédnout. Tento ilustrovaný atlas světa se totiž opravdu povedl. I když knihu pravděpodobně koupíte především svým ratolestem, nespíš se od ní sami nebudete moci odtrhnout.
Na velkých stránkách plných barev na vás vykoukne přes čtyři tisíce obrázků, které znázorňují, co je pro danou zemi typické. Ilustrace krásně vystihují nejen města, řeky, hory, zvířata a rostliny, ale i významné osobnosti, historické události či národní jídla. Precizně zpracované detaily vám opět připomenou okouzlující rozmanitost světa a navrátí vás do dětských let, kdy se vše kolem nás zdálo být tak neuvěřitelně fascinující.
Máte také svou oblíbenou cestovatelskou knihu? Podělte se o ni s námi v komentářích.
3 Komentáře
Knihovna měla minulý týden (k Valentýnu) akci „Rande na slepo“, kde si čtenáři mohli vybrat nějakou knížku. Až doma jsem zjistila, s kým mám tu čest 🙂 Mým parťákem je Outdoorová kuchařka a koukám, že je teď v kurzu…
Super! A jaké jsou dojmy z kuchařky? Také pozitivní nebo bylo očekávání větší? 🙂
Adéla Svobodová, thanks! And thanks for sharing your great posts every week!