Vrátili jste se pro zbývající čtyři “tajemství” batohů? To nás moc těší! V první části článku jste se dozvěděli, že batohy zvládnou hravě přechytračit zloděje, unesou víc, než se zdá, snadno změní svůj objem, mají slabost pro turistické hole a rozhodně nejsou nudné ani němé. Nenapínejme však a vrhněme se na zbývající vychytávky.
6) S batohem nebo s kufrem? Co takhle obojí v jednom?
Pokud brzy poletíte letadlem a zvažujete, jestli si vzít raději kufr, který pak budete muset za sebou všude vláčet, nebo batoh, který ovšem nebude naplňovat maximální povolené rozměry palubních zavazadel (batohy jsou většinou užší a vyšší), máme pro vás dobrou zprávu! V poslední době se stávají hitem palubní batohy, které jsou přizpůsobené rozměrům kabinových zavazadel, takže vám umožní získat maximální objem v daných limitech (např. CabinZero Classic Ultra-light nebo Lowe Alpine Lightflite AT Carry-On).
Pokud se však nechcete vzdát ani výhod batohu, ani kufru, existují zavazadla, která kombinují přednosti obojího. Můžete je vozit na kolečkách jako kufr nebo po vytažení skrytých popruhů nosit na zádech (např. Thule Crossover 38 nebo Vaude Sapporo). Další kombinaci představují zavazadla, která spojují výhody batohu a tašky přes rameno – mají batohové popruhy, jež lze skrýt, a připínatelný “brašnový” popruh (např. Thule Subterra 40, nebo Lowe Alpine AT Carry-On). Se všemi těmito multifunkčními pomocníky si snadno poradíte v každé situaci a vyšší váha nebo nerovný terén už pro vás nebude překážkou.
7) Batohy mají velbloudí duši
Těšíte se na léto? Horké slunce, chladivá voda, lesní stín… Parné měsíce si žádají vyšší příjem tekutin, a pokud budete zároveň na pochodu, s každým krokem potřeba pít ještě poroste. Při namáhavějších turistických výkonech je doporučené dát si doušek každých 15 minut. Abyste si však nemuseli neustále sundávat batoh a vytahovat láhev z postranní strečové kapsy (např. Husky Minel 22), můžete využít výhod hydrovaku, tedy vaku na vodu s hadičkou, ze které lze při chůzi pohodlně usrkávat (např. CamelBak Antidote Reservoir 2 l). Mnoho batohů je pak přímo trénovaných na nošení těchto vaků. Uvnitř, většinou podél zad, v nich najdete plochou kapsu, do které se hydrovak zavěsí (nejčastěji na suchý zip). Hadička se vyvede otvorem, který je k tomuto účelu předurčen, a následně se uchytí v poutku na ramenním popruhu (např. Corazon Voyager 28).
8) Ač se to nezdá, batohy se deště nebojí
Voda však není vždy jen naším spojencem. Pokud nateče do batohu a zmáčí vaše věci, oblečení, dokumenty a notebook, asi si v tu chvíli zrovna nezazpíváte Modlitbu za vodu. 🙂 Batohy nás ovšem mohou naučit, že lze s vodou vycházet za každého počasí. Značná část batohů je do jisté míry nepromokavá (např. Thule Paramount nebo Patagonia Black Hole 25), to znamená, že hrdinně ustojí určitou míru deště. K vylepšení jejich nepromokavosti můžete použít impregnaci.
Proti silnému dešti už však potřebujete víc než jen příslib hrdinství. S batohy, které mají samostatnou pláštěnku (např. Deuter Futura 22), pro vás lijavice nebo vysoká vlhkost vzduchu už nebude nepřítelem. Pláštěnky jsou spolehlivou ochranou i proti blátu a prachu, pohybujete-li se v divočejším prostředí. Pláštěnka také poslouží jako izolující podložka, když potřebujete batoh položit na špinavý či mokrý povrch, a zajistí vám klidný spánek pod širákem, beze strachu, že se ráno probudíte s promočenými nebo provlhlými věcmi. Pokud batoh pláštěnku nemá, je možné ji samostatně dokoupit v odpovídajícím objemovém rozmezí.
9) Neznají binární kód, přesto si s elektronikou dobře rozumí
Pokud s sebou nosíte notebook, jistě víte, že společně s příslušenstvím a dalšími věcmi se nejedná zrovna o nejlehčí náklad. Pokud tedy chcete šetřit své ruce a nechcete nerovnoměrně zatěžovat záda popruhem brašny, mohou být batohy určené na notebook vítaným pomocníkem. Prvořadá je pak samozřejmě ochrana vašeho elektronického společníka. K dispozici jsou různé typy polstrování a speciální ochrany zabudované v kapse na notebook, které nejčastěji střeží rohy a hrany počítače před nárazy (např. Everki Versa nebo Thule EnRoute Triumph 2).
Kapsy na notebook se liší i přístupem. Některé jsou umístěné přímo v hlavní komoře (např. Dicota Backpack Ride). Jiné batohy mají samostatnou kapsu na notebook, která může být přístupná shora (např. Deuter Giga) nebo zezadu (např. Lowe Alpine AT Carry-On). Pokud hledáte něco extra, skutečnými přeborníky v tomto ohledu jsou batohy, které mají kapsu dostupnou skrze hlavní komoru, ta ale stejně tak disponuje vlastním zipem, a tedy i přístupem bez nutnosti otevírat celý batoh (např. Thule Paramount). Některé batohy mají dokonce samostatné vyjímatelné pouzdro na notebook (např. Deuter Giga Pro nebo Thule Subterra 40).
Kdo nosí elektroniku často, tomu je jistě až příliš dobře známá jedna speciální superschopnost všech kabelů – nepřetržité zamotávání se. Pokud nejste obdivuhodnou výjimkou, která v rozplétání zasukovaných drátů našla zálibu, zvolte batohy s organizéry na elektronické příslušenství. Ty jsou vybavené mnoha kapsami, úchytkami a suchými zipy na přichycení kabelů například od powerbanky, takže můžete mobilní telefon nebo tablet pohodlně nabíjet přímo za pochodu (např. Heys TechPac nebo Thule Subterra 23).
Batohy skrývají mnohá další překvapení a článek by byl odyseou, kdybychom vám odkryli všechna do jednoho. Věříme však, že ochutnávka toho, co z nich považujeme za nejužitečnější, byla opravdu výživná. A pokud vás zajímá více, čtěte i nadále náš blog, poradnu a sledujte náš Facebook.
Žádné komentáře