Někomu připadá jeden jako druhý. Všechny mají ramenní popruhy, všechny nějakou tu kapsu navíc, tu zip, tu přezka. Batohy svá tajemství rozhodně neodhalují každému při prvním setkání. My v Bagalio však nejsme žádní tajnůstkáři. A právě proto jsme pro vás sepsali následující odhalení. Jste připraveni? Prvních 5 nejlepších vychytávek budiž odtajněno!
1) Batohy nejsou bezbranné
Pro rozehřátí začneme u něčeho, co už dlouho vlastně žádným tajemstvím není: když se v pomysleném ringu postaví obyčejný zip proti obyčejné propisce, zip dostane na frak. Narážíme na fakt, že ačkoliv lze některé zipy uzamknout dodatečným zámkem (pokud mají dvě oka, která se dají vzájemně překrýt, např. CabinZero Classic Ultra-light), s pomocí ostrého předmětu (třeba právě propisky) lze běžný zip snadno otevřít. Pro zloděje pak bude hračka dostat se na přeplněném letišti nebo v MHD nepozorovaně dovnitř a následně batoh opět neporušený zavřít, aniž by bylo cokoliv poznat.
Znamená to tedy, že jsou všechny batohy bezbranné? Rozhodně ne. Podobnými levnými triky se nenechají nachytat batohy, jež jsou vyzbrojené dvojitým zipem. Ten od běžného na první pohled nepoznáte, a přitom je proti vykradení tímto způsobem imunní (např. Lowe Alpine Lightflite AT Carry-On). Úplně jiné řešení hledají batohy, které mají skryté kapsy. Jejich bojovou strategií je ukrýt to, na čem vám záleží, mimo dosah cizích rukou. Jsou to například zevnitř přístupné kapsy ve víku (např. Deuter Futura Vario 45+10 SL), nebo tajné kapsy ukryté třeba za popruhem na teleskopické madlo kufru (např. Thule Subterra 40). Vůbec nejlépe chráněné jsou pak batohy, jejichž hlavní komora je přístupná pouze zezadu skrze zádový panel (např. Hedgren Backpack Pat).
2) Batohy jsou také povrchní
Znáte následující situaci? Doma se důkladně nachystáte na cestu, vše pečlivě sbalíte a naskládáte, vše přesně vychází. Během samotného cestování se však vaše věci záhadně „nafouknou“ a místo náhle chybí. Ještěže batohy zvládnou nést náklad nejen uvnitř, ale také na povrchu. Na batoh tak můžete připnout bundu, kterou se cestou do kopce rozhodnete odložit, nebo cyklistickou přilbu, když sesednete z kola.
Vaše věci ochotně ponese hned několik pomocníků. První z nich je vnější (často strečová a síťovaná) přepážková kapsa (např. Jack Wolfskin Velocity 12), která je na spodní straně obvykle pevně přišitá a na horní připevněna přezkovými popruhy o nastavitelné délce. Druhým typem jsou popruhy umístěné horizontálně na přední stěně batohu (např. Deuter Trans Alpine Pro 28), které se dají rozepnout a nastavit dle potřeby. Další možností jsou systémy elastického šněrování (např. Vaude Uphill 12 LW). Specialistou na nošení cyklistických přileb je pak kotvička na pružném lanku, jež se provleče ventilačními otvory helmy (např. Osprey Talon 22). K uchycení dodatečných věcí slouží i vnější poutka a kompresní popruhy, ke kterým můžete přivázat rozmanitý náklad (např. Deuter Aircontact 75+10). Šněrování, poutka i popruhy můžete také využít k upevnění karimatky, podložky na cvičení, horolezeckého vybavení a mnoho dalšího.
3) Batohy umí zhubnout i bez diet
Popruhy a šněrování však neslouží jen k přichycení dodatečného nákladu. Jejich životním posláním je stahování batohu, abyste s jejich pomocí mohli snížit jeho objem a zafixovat uložené věci. Batoh tak nebude zbytečně nafouklý, zvýší se jeho stabilita a těžiště přesune blíže k zádům, takže se vám lépe ponese.
Batohy však znají i jiné triky, jak změnit svůj objem. Kromě textilních nástavců, které lze podle potřeby rozvinout, nebo naopak stáhnout (např. Deuter Guide 35+), existují ještě zipové expandéry, tedy zipy, jejichž rozepnutím lze batoh rozšířit o látku skrytou za zipem (např. Vaude Splash 20+5 nebo Deuter Compact EXP 12). Další možností, jak navýšit objem, je připnutí speciálního přídavného batůžku na hlavní batoh (např. Osprey Waypoint 80, Deuter Quantum 70+10 či samostatně prodávaný Klíště Gemma Expediton). Získáte tak dvě zavazadla v jednom, a pokud se rozhodnete během pobytu vyrazit na kratší výlet, máte malý batůžek vždy k dispozici, zatímco vaše ostatní věci budou v tom velkém čekat na váš návrat.
4) Batohy golf nehrají, a přesto si nesou hole
Pokud s sebou na túru rádi berete trekové nebo nordické hole, mohou se vám hodit batohy, které jsou k jejich nošení uzpůsobené. Nejčastěji se jedná o systém, kdy je na boční straně (nebo obou bocích) nahoře stahovatelné oko a dole dvě pružná (např. Deuter AC Lite 22 SL). Namísto spodních ok může být batoh vybaven i speciálními plastovými díly, do kterých se hroty zasunou a pevně drží (např. Lowe Alpine Eclipse 25). Spodní velká látková oka potom slouží k uchycení cepínů (např. Deuter Aircontact 70+10 SL).
5) Batohy jsou rády vidět, a dokonce i slyšet
Nepřehlédnutelní nemusíte být jen díky oslnivému batohu a osobnímu šarmu. 🙂 Poutko na zadní cyklistické světlo (např. Deuter Bike 18 SL) vám pomůže se zviditelnit v noci na silnici, ať už jedete na kole, nebo kráčíte pěšky. A když nebudete zrovna zářit sami, ozáří si vás řidiči díky reflexním prvkům. To jistě oceníte nejen u cyklistických batohů (např. Vaude Uphill 9 LW), ale také u těch dětských (např. Bagmaster Lim 0115 A).
Snadná viditelnost se však nehodí jen na silnici, ale také v případě, že je třeba přivolat pomoc. Tehdy zase přijdou vhod výrazné barvy batohu nebo reflexní pláštěnky (např. Deuter Raincover Mini neon). Pokud se dostanete do nesnází v místě, kde na vás nebude dobře vidět, ani tehdy nemusíte být odkázáni jen na vlastní hlasivky, které pravděpodobně dlouho nevydrží. Upozornit na sebe můžete nenápadnou píšťalkou integrovanou přímo v hrudním popruhu batohu (např. Lowe Alpine Edge II 22).
Odhalili jsme vám prvních pět “tajemství” batohů. Jistě pro vás byla alespoň některá z nich novinkou. Na druhý díl se můžete těšit již brzy. Sledujte náš blog a Facebook a nic vám neunikne. 🙂
Žádné komentáře