Že o holích chodí jen staří nebo nemohoucí již dávno neplatí! Chůze s holemi je v posledních letech hitem napříč generacemi. Pokud se však řadíte spíše mezi starší ročníky a nějak si k pohybu ne a ne najít cestu, měli byste nyní obzvlášť zbystřit.
Kde se vzal, tu se vzal
Nordic co? Zase nějaké cizí výrazivo? Tak raději hezky česky – Nordic walking bychom mohli doslova přeložit jako severskou chůzi. Jak už tedy název vypovídá, nejprve se tento druh aktivity rozmohl na severu, konkrétně ve Finsku.
Jedná se o dynamický pohyb, který je kombinací chůze a zapojení „lyžařských“ pohybů rukou, v nichž jsou umístěny speciální sportovní hole. Celý pohyb je tak mnohem komplexnější, než je tomu u obyčejné chůze, aniž byste však ze sebe téměř vypustili duši, jako tomu bývá v případě prvních (a mnohdy i posledních) pokusů o běh a jiné náročnější aktivity.
To správné vybavení
Pro chůzi s holemi toho mnoho nepotřebujete. Základem jsou samozřejmě hole, jejichž délka by se měla odvíjet od výšky jejich uživatele. Orientovat se můžete podle vzorečku: výška postavy (cm) x 0,68 = výška hole.
Nezaměňujte přitom trekové hole (více připomínají ty klasické lyžařské) za ty na Nordic walking, které mají speciálně přizpůsobený hrot i poutko, jež připomíná spíše rukavičku. Při výběru pak volte hole s nižší hmotností, poohlídněte se tedy po takových, které obsahují co největší podíl karbonu na úkor hliníku.
Volit pak můžete i mezi holemi s pevnou délkou a těmi s teleskopickým skládacím mechanismem – ty jsou skladnější, ale místa spojů se samozřejmě mohou časem opotřebovat.
K dalším nezbytnostem patří pohodlné sportovní oblečení, pevné boty a batoh, do nějž uložíte vše potřebné, včetně zásoby tekutin – na pitný režim rozhodně nezapomínejte, je stejně důležitý jako při všech ostatních sportovních aktivitách!
Pokud si navíc potrpíte na různé technické vymoženosti, tepovou frekvenci si můžete hlídat sporttesterem, kroky počítat krokoměrem a nebo si trasu monitorovat pomocí aplikací ve vašem chytrém telefonu či navigaci. Měla by to však stále být zábava, ne zbytečný stres navíc. 🙂
Proč do toho jít
Jaké jsou tedy hlavní výhody tohoto specifického a v posledních letech velmi oblíbeného sportu?
- zapojení většího množství svalových skupin (až 90 %)
- odlehčení zátěže kloubů dolních končetin
- pozitivní vliv na pohybový aparát a prevence proti osteoporóze
- tepová frekvence je většinou v optimální výši pro mírné spalování tuku a zlepšování kondice
- pohyb na čerstvém vzduchu
- minimum vybavení a žádná fixace na specializované sportoviště
- prostor pro zlepšení – časem možno volit náročnější terén
- pozitivní dopad na psychiku – zvyšuje kreativitu, zlepšuje paměť, mírní úzkostné stavy
Chůze je pro nás jednoduše nejpřirozenější pohyb, navíc ji lze provozovat kdekoliv – hole můžete vytáhnout klidně cestou na nákup nebo při venčení pejska, a spojit tak příjemné s užitečným.
Ačkoliv se jedná o aktivitu, k níž nutně nepotřebujete společnost, pokud byste se naopak socializovat chtěli, stačí vyhledat kurzy Nordic walkingu nebo organizované vycházky pořádané nějakým spolkem ve vašem okolí. Rozhodně přitom neplatí, že by se jednalo o sport pouze pro staré, zapojit se může klidně celá rodina.
Tip!: Pro inspiraci a nejbližší akce mrkněte na webové stránky Českého klubu Nordic walkingu nebo České asociace Nordic walkingu.
Co si o Nordic walkingu myslíte vy? Máte s ním zkušenost? Těšíme se na vaše komentáře!
Žádné komentáře