Návrat k přírodě, lesní školky, ekologická osvěta – takové jsou současné trendy ve výchově dětí. Inspirovat se jimi nechal také přední německý výrobce batohů, a vy tak potomkům můžete pořídit batůžek s vizí, která je zároveň poučí.
V lese, jó v lese, na jehličí…
Slyšíte pojem lesní mateřská školka poprvé? Tak si jej nejprve objasníme. Jedná se o alternativu ke klasickému předškolnímu vzdělávání, přičemž je zvýšený důraz kladen právě na pobyt dětí v přírodě. Dovolí-li to počasí (překážkou jsou však až opravdu velké extrémy), tráví předškoláci maximum času mimo učebny, nejčastěji právě v lese. Samotné vzdělávání však i přesto podléhá stanovám MŠMT, žáci také pravidelně navštěvují divadla, muzea a jiné kulturní instituce.
Předškolní děti tak kromě klasických dovedností úměrných jejich věku získávají nenahraditelné zkušenosti nutné k přežití v „divočině“, tráví spoustu času na čerstvém vzduchu a budují si kladný vztah k přírodě (který se u jejich vrstevníků v dnešní „době digitální“ postupně vytrácí). Vize je tedy jasná – výchova spokojenější, a hlavně uvědomělejší generace, která přírodu nebude vystavovat takové zátěži, jakou prozatím dopustily generace předchozí.
Děti v přírodě? Prospěšná symbióza
Ptáte se, proč vlastně dbát na to, aby si děti k přírodě vytvořily vřelý vztah? Odpověď je jednoduchá – docílíte tím situace, z níž plynou benefity pro všechny zúčastněné. Děti jsou dnes již od útlého věku poznamenané virtuální realitou; starost o přírodu či plodiny znají mnohdy jen z her na sociálních sítích, v nichž je východiskem zanedbání své úrody jednoduše možnost začít hrát zase od začátku. Jenže příroda nemá tlačítko RESET a až jednou pomyslně zabliká nápis GAME OVER, již nebude cesta zpět.
Naučí-li se děti o přírodu pečovat a uvědomovat si, že se odpadky jednoduše nevypaří a rajčata na pultech obchodů zatím nelze vytvořit příslušným html kódem, může být jejich budoucnost přece jen o něco růžovější. Pobyt v přírodě navíc děti utužuje – žáci lesních školek jsou zpravidla nejen psychicky odolnější, ale mají i silnější imunitní systém.
Batoh pro malého zálesáka
Každý den je v lesní školce velkým dobrodružstvím. Protože však děti nemají skříňku ani klasické zázemí v budově mateřské školy, je potřeba pořídit malým objevitelům spolehlivý batoh. Jedním z nich je batůžek Deuter Waldfuchs, jenž byl vyvinutý speciálně pro předškoláky (tedy děti od 3 do 6 let), kteří tráví hodně času venku, a to především v lese. Do tzv. lesní školky je tedy ideální. Získal dokonce doporučení uznávaných institucí, jakými jsou Bavarian State Forest a Wildlife Kindergarten Association.
Dítko tak bude mít vše potřebné u sebe a i vy budete klidnější, neboť se můžete spolehnout, že nejsou potomkova záda zbytečně přetěžována nevhodným zádovým systémem. Batoh je navíc opatřen i praktickou jmenovkou a dalšími vychytávkami. Co je ale pro malé uživatele asi nejdůležitější, je lišák vyobrazený na přední straně batohu. Děti si jej jistě zamilují a budou chtít trávit mezi stromy co nejvíce času stejně jako on.
Tento lišák má také staršího bráchu – batoh Waldfuchs 14, jenž je o něco prostornější, přičemž ostatní vlastnosti zůstávají zachovány.
Ať už děti navštěvují lesní školku či tu klasickou, jistě je zaujme také batoh Kikki. Je vyroben z eco-friendly materiálu podléhajícímu bluesign® standardu, jenž klade důraz na ochranu životního prostředí, ale zároveň i bezpečí, ochranu zdraví a spokojenost uživatele. Máte tak jedinečnou možnost dětem vštípit potřebu vybírat si produkty, které přírodu nezruinují, aniž by nutně musely být neatraktivního vzhledu. S tímto pestrobarevným batohem v podobě ptáčka totiž rozhodně nuda nebude!
Do přírody společně
Vztah k přírodě si děti samozřejmě nemusí vybudovat jen a pouze ve školce. Velkou měrou utváříte jejich preference a pohled na svět také vy, rodičové. Volný čas strávený v nákupních centrech, kinech či s nosy zabořenými do obrazovek tabletů a počítačů rozhodně není nic, co by dětem v pravidelné a více než malé míře prospívalo. Mnohem více pro ně uděláte, vyrazíte-li na rodinný výlet do přírody.
Aby se děti během výšlapu nenudily, můžete zvolit cíl, který je bude motivovat – rozhledna, horská chata s příslibem zmrzlinového poháru nebo jen poslední informační cedule naučné stezky. Hravou formou můžete děti v průběhu výšlapu také vzdělávat. Můžete například soutěžit, kdo pozná nejvíce zvířat či rostlin, posbírá do pytle nejvíce odpadků, které v přírodě nemají co dělat nebo vyprávět napínavé příběhy s poučným koncem.
I na turistiku však děti potřebují kvalitní batoh s vyztuženou zádovou částí a bederním či hrudním popruhem. Účelem takto propracovaného zádového systému je optimální rozložení váhy, která tak nebude zbytečně zatěžovat vyvíjející se páteř v těch nesprávných místech. Nejmenší jistě potěšíte hravým batůžkem Pico s roztomilými motivy, u dětí nad 5 let pak vsaďte spíše na osvědčený Deuter Gogo XS nebo Fox. A pokud si nevíte rady, jak nejlépe dětský batoh vybrat, mrkněte do naší poradny.
Tak vzhůru do lesů a hor a nezapomeňte:
„Příroda je proti nám ve výhodě, může existovat bez nás, my bez ní zahyneme.“ J. Kolářová
Zdroj fotografií: FB stránka Deuter
Žádné komentáře